Będą badali, co mieszkańcy spalają w piecach

12
1926

Z końcem marca jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Świeradowie Zdroju wzbogaciła się o Forda Rangera z wyposażeniem. Jednym z elementów wyposażenia jest bezzałogowy statek powietrzny służący do przenoszenia laboratorium pomiaru jakości powietrza.

 

“Bezzałogowy statek powietrzny służący do przenoszenia laboratorium pomiaru jakości powietrza wyposażony w funkcje lotów autonomicznych, kamerę wizyjną oraz system pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Maksymalny zasięg radiowy urządzenia wynosi 2.500 metrów. – chwalą się w mediach społecznościowych druhowie OSP ze Świeradowa-Zdroju.

Świeradowski magistrat cały czas inwestuje w poprawę jakości powietrza w uzdrowisku i dopłaca do wymiany kopciuchów na bardziej ekologiczne źródła ciepła.

Żyjemy z uzdrowiska i turystyki, więc nie możemy sobie pozwolić na utratę statusu uzdrowiska przez powietrze zanieczyszczone spalinami z kominów.

“Zapewne akcja pacyfikowania kopciuchów w mieście będzie budzić wiele emocji, ale nie chcemy nikogo przedwcześnie karać bądź kierować wnioski do sądu o ukaranie. Po wykonaniu analizy spalin z komina poprosimy mieszkańca o współpracę i wymianę kopciucha, z dofinansowaniem z budżetu gminy do 10 000 zł bądź ze środków unijnych do 85% wartości inwestycji. Jeśli odmówi, to gmina zmuszona będzie wstąpić na drogę sądową o ukaranie sprawcy zatruwania powietrza w naszym uzdrowisku. – wyjaśnia Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.

W najbliższych tygodniach urzędnicy Referatu Ochrony Środowiska rozpoczną badania jakości spalin z świeradowskich kominów.

-/eLuban.pl, red/-

12 KOMENTARZE

 1. W Lubomierzu brak węgla na składzie. Miasto nie ma połączenia z gazem.
  Ludzie palą czym mogą, bo innego wyjścia nie ma.
  Państwo nie zapewnia podstawowego opału, tylko wymogi wszędzie i dokręcanie śruby.

 2. Ceny węgla 100% w górę i nie ma go na składach. Cała reszta też w górę, pytam więc czym mają ludzie palić i na czym zaoszczędzić żeby starczyło na rachunki i coś do gara? Jesień to będzie kominowa rzeźnia, wszystko co palne pójdzie w ruch!

 3. W Czechach jest normalna cena węgla kupuje tam i jest ok lepiej ich węglem palić jak plastiki a tak poza tym w D…….e mam Polski węgiel po tej podwyżce i te ich ekologię

 4. Przecież w Świeradowie nie ma pieniędzy w budżecie na wymianę pieca
  Trzeba zapisać się w kolejce .
  Już drugi rok czekam ,pytałem w lutym i powiedzieli ze nadal nie ma kasy na to
  W kolejnym sezonie będę palić oponami !!!!

 5. Lwówek śl.Palę bez śmieci,! Węgiełka brakuje,(cudem zdobyłam)ruszt dziurawy(po lewicy dodaję ,bo prawica -sito) Wymianę płyt miałam,ale z deszczu pod rynnę trafiłam!!!Żyję ,choć dużo sadzy w pomieszczeniu mam(sprzątam,ale codziennie nie nadążam z…)Chyba śmieci dorzucę i w spokoju ekologię porzucęp.s.Proszę sprawdzać ,nie oceniać.A Najwyższym mandat dać za …(kadra

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here