Basen w Lwówku Śląskim? Naprawdę?

10
1553

To, o czym pisaliśmy 1 kwietnia, a co przez wielu zostało uznane jako primaaprilisowy żart staje się faktem. Po czterech latach od głośnego zamknięcia basenu miejskiego w Lwówku Śląskim i wielu, wielu perypetii z nim związanych Gmina wybrała ofertę wykonawcy na budowę nowego obiektu.

To właśnie w 2015 roku usłyszeliśmy, iż basen jest kosztowny w utrzymaniu, rocznie to ponad 40.000 złotych i dlatego pani burmistrz Szczęsna podjęła decyzję o jego likwidacji.

Sprawa najgłośniej została jednak rozdmuchana w ubiegłym roku. Basen stał się jednym z ważniejszych elementów kampanii wyborczej i piętnowania niewygodnych radnych opozycji, którzy nie wyrazili zgody na zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych przez gminę i zadłużanie jej tylko po to, żeby zrobić basen.

Jak wynika z przetargu na inwestycję w ubiegłym roku Gmina miała przeznaczyć 5.400.000,00 zł a firma, która chciała podjąć się inwestycji zażądała 7.282.014,42 zł.

Burmistrz Szczęsna wraz z częścią radnych i sołtysów opowiadała się wówczas za realizacją inwestycji „za wszelką cenę”. Natomiast większość radnych stała na stanowisku, iż należy ogłosić kolejny przetarg – tak też opowiedzieli się w głosowaniu sprzeciwiając się dokładaniu setek tysięcy złotych do tamtej inwestycji.

Czytaj także:

Dwa miesiące temu Gmina Lwówek Śląski ogłosiła kolejny przetarg na budowę basenu. W krótkim opisie przedmiotu zamówienia czytamy: Przedmiotem inwestycji jest „Przebudowa basenu otwartego w Lwówku Śląskim” wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W ramach zadania przewidziana jest budowa nowej niecki basenu rekreacyjnego ze zjeżdżalniami, wodnego placu zabaw, brodzika dla dzieci, budowa nowego budynku technologii wody basenowej oraz budynku higieniczno – socjalnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz elementami zagospodarowania terenu. Inwestycja podzielona została na dwa etapy realizacji.
W niniejszym zamówieniu realizowany jest tylko I etap, który obejmuje: prace rozbiórkowe istniejących budynków wraz z niecką basenową, budowa budynku zaplecza sanitarnego, budynku technologii wody, budowa zbiorników wyrównawczych, budowa niecki basenowej rekreacyjnej, brodzika dla dzieci, wodnego placu zabaw wraz z infrastrukturą techniczną, budowa brodzików przejściowych przystosowanych do korzystania przez osoby niepełnosprawne, wykonanie nowych nawierzchni utwardzonych z kostki ceramicznej i betonowej, budowa ogrodzenia w strefie basenowej h= 1,00 m, budowa ogrodzenia terenu, wykonanie nasadzeń zieleni niskiej i średniowysokiej“.

Inwestycja ma powstać na terenie kompleksu rekreacyjno–wypoczynkowego z basenem przy ulicy Betleja – drodze wylotowej z Lwówka Śląskiego w kierunku Złotoryi. Działka tamta ma powierzchnię 21 788,00 m2.

Zgodnie z dokumentacją w pierwszym etapie mają zostać przeprowadzone prace rozbiórkowe istniejących budynków wraz z niecką basenową, budowa budynku zaplecza sanitarnego wraz z zadaszeniem, budowa budynku technologii wody wraz ze zbiornikami wyrównawczymi w konstrukcji żelbetowej w części podziemnej, budowa niecki basenowej rekreacyjnej wraz z

 • częścią pływacką; niecka żelbetowa o długości 25m, pow. lustra wody 435m² w tym:
 • strefa pływacka długości 25m głębokości od 1,10m do 1,80m,

Ponadto ma powstać strefa dla niepływających o głębokości od 1,00 m do 1,30 m, wraz ze zjeżdżalnią i dodatkowymi atrakcjami: dysze do masażu, zraszacz, huśtawka wodna, siatka do wspinaczki, brodzik dla dzieci wraz z atrakcjami, pow. lustra wody 49 m², wodny plac zabaw, pow. 48 m² wraz z atrakcjami.

Powstać mają także brodziki przejściowe przystosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne – 2 szt, nowe nawierzchnie utwardzone z kostki ceramicznej wokół nowo projektowanych niecek basenowych oraz dojść z kostki betonowej, ogrodzenie w strefie basenowej i ogrodzenie terenu, usunięte mają zostać drzewa kolidujące z inwestycją, dokonane nasadzenia zieleni niskiej i średniowysokiej, wybudowane pole namiotowe wraz z miejscami na campery.

 

Wymiary niektórych powierzchni zabudowy:

 • Budynek zaplecza sanitarnego 246,00 m2
 • Budynek technologii wody 122,00 m2
 • Powierzchnie utwardzone: 4 539,00 m2
 • Powierzchnia utwardzona kostką betonową 3 053,00 m2
 • Powierzchnia utwardzona kostką ceramiczną – plaża basenowa 796,00 m2
 • Boisko do siatkówki o nawierzchni piaszczystej 690,00 m2
 • Powierzchnia basenów: 532,00 m2
 • Niecka rekreacyjna 435,00 m2
 • Wodny plac zabaw 48,00 m2
 • Brodzik dla dzieci 49,00 m2
 • Boisko trawiaste do piłki nożnej 800,00 m2

Basen o wymiarach:

 • wymiary : około 25 x 16,5 m
 • głębokość: 1,8 – 1,0 m oraz 1,3 – 1,0 m
 • powierzchnia lustra wody: A = 435 m2

Brodzik o wymiarach:

 • wymiary : brodzik około 9,9 x 6,2 m
 • głębokość: 0,0 – 0,3 m oraz 0,0 – 0,1 m
 • powierzchnia lustra wody: A = 49m2.

 

Gmina na realizację zadania zamierza przeznaczyć 6.500.000,00 zł. Pod koniec marca miało miejsce otwarcie ofert. Jedyna, która wpłynęła opiewała na kwotę 6.793.957,89 zł.

W dniu 16 kwietnia 2019 roku Gmina ogłosiła wyniki postępowania i poinformowała, że została wybrana oferta złożona przez konsorcjum firm. Tym samym w najbliższych dniach najprawdopodobniej wykonawca wejdzie na teren budowy.

Termin zakończenia inwestycji przewidziany jest na koniec czerwca przyszłego roku.

10 KOMENTARZE

 1. lwówek razem z tą władza super działaja na kilka dni ciepłych w roku wyżucic pieniądze w błoto horror utrzymywac to potem będzie dobre utrzymanie koło tego stwora bo za kilka let będzie jeden syf

 2. Przy takim finansowym rozmachu to można było już postarać się o plan zabudowy jako basen kryty.
  Basen byłby czynny cały rok.
  Szkoły mogłyby organizować lekcje pływania dla uczniów chociaż raz w tygodniu.
  Ale co tam,przecież urzędnik wie lepiej.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here