Basen miejski w Lwówku Śląskim

16
7905
Otwarty basen miejski w Lwówku Śląskim

Dzień spędzony na beztroskim leniuchowaniu, w lipcowym słońcu nad brzegiem basenu miejskiego popijając soczek i objadając się lodami. Na taki dzień mieszkańcy Lwówka Śląskiego muszą jeszcze trochę poczekać i to nie dlatego, że nie ma słońca.

 

Zgodnie z pierwotnymi deklaracjami z końcem czerwca miały zakończyć się prace przy przebudowie basenu w Lwówku Śląskim. Wczoraj późnym popołudniem na płocie wisiała jeszcze tablica informująca o trwającej budowie, a na terenie przy ulicy Betleja krzątali się robotnicy.

Dlaczego zamknięto basen?

W 2015 roku usłyszeliśmy, iż basen jest kosztowny w utrzymaniu, rocznie to ponad 40.000 złotych i dlatego pani burmistrz Szczęsna podjęła decyzję o jego likwidacji.

Sprawa wywołała sporo kontrowersji, jednak skoro nie ma w budżecie kasy, to cóż na to poradzić. 40 tysięcy złotych na utrzymanie obiektu, który będzie funkcjonował zaledwie kilka tygodni w roku to naprawdę sporo jak dla budżetu Lwówka Śląskiego.

Basen został zamknięty, jednak głosy niezadowolonych mieszkańców nie milkły. Obiekt stał się więc „inwestycją strategiczną”.

Pięć lat bez basenu

Niedługo po zamknięciu starego basenu, zapewne w wyniku nacisków społecznych zaczęły pojawiać się głosy o przymiarkach do jego przebudowy. Nowy, piękniejszy basen miał powstać w miejscu starego. W tym momencie pieniądze nie były już takie ważne – przebudowa to nie dziesiątki tysięcy a miliony złotych, jednak od basenu mogło zależeć dalsze być albo nie być.

W 2016 roku na stronach magistratu pojawił się przetarg na „Opracowanie programu funkcjonalno – użytkowego na przebudowę basenu otwartego w Lwówku Śląskim”. Koszt wybranej oferty to blisko 20 tysięcy złotych. Rok później w wyniku kolejnego przetargu wybrano firmę, która miała opracować dokumentację projektową na przebudowę basenu otwartego wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego. Wartość wybranej oferty to 97.560,98 złotych bez VAT.

W 2018 roku basen stał się jednym z ważniejszych elementów kampanii wyborczej i piętnowania niewygodnych radnych opozycji, którzy nie wyrazili zgody na zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych przez Gminę i zadłużanie jej tylko po to, żeby zrobić basen.

Jak wynikało z przetargu z przetargu z 2018 roku Gmina miała przeznaczyć na inwestycję 5.400.000,00 zł a firma, która chciała podjąć się jej zażądała 7.282.014,42 zł.

Burmistrz Szczęsna wraz z częścią radnych i sołtysów opowiadała się wówczas za realizacją inwestycji „za wszelką cenę”. Natomiast większość radnych stała na stanowisku, iż należy ogłosić kolejny przetarg – tak też opowiedzieli się radni w głosowaniu sprzeciwiając się dokładaniu setek tysięcy złotych do tamtej inwestycji.

Po wielkich perturbacjach inwestycją przeciągnęła się o kolejny rok. Dopiero w 2019 Gmina Lwówek Śląski ogłosiła przetarg na przebudowę basenu otwartego w Lwówku Śląskim.

Przedmiotem inwestycji jest „Przebudowa basenu otwartego w Lwówku Śląskim” wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W ramach zadania przewidziana jest budowa nowej niecki basenu rekreacyjnego ze zjeżdżalniami, wodnego placu zabaw, brodzika dla dzieci, budowa nowego budynku technologii wody basenowej oraz budynku higieniczno – socjalnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz elementami zagospodarowania terenu. Inwestycja podzielona została na dwa etapy realizacji.
W niniejszym zamówieniu realizowany jest tylko I etap który obejmuje: prace rozbiórkowe istniejących budynków wraz z niecką basenową, budowa budynku zaplecza sanitarnego, budynku technologii wody, budowa zbiorników wyrównawczych, budowa niecki basenowej rekreacyjnej, brodzika dla dzieci, wodnego placu zabaw wraz z infrastrukturą techniczną, budowa brodzików przejściowych przystosowanych do korzystania przez osoby niepełnosprawne, wykonanie nowych nawierzchni utwardzonych z kostki ceramicznej i betonowej, budowa ogrodzenia w strefie basenowej h= 1,00 m, budowa ogrodzenia terenu, wykonanie nasadzeń zieleni niskiej i średniowysokiej – mogliśmy przeczytać w ogłoszeniu o zamówieniu.

Gmina na realizację zadania początkowo zamierzała przeznaczyć 6,5 miliona złotych, jednak firma, która się zgłosiła za wykonanie prac zażądała kilkaset tysięcy więcej. Ostatecznie:

Cena wybranej oferty/wartość umowy 6.793.957,89” – czytamy na stronach urzędu. Wartość podana oczywiście w złotych.

Ruszyły prace przy przebudowie basenu otwartego

Nieco ponad rok temu na terenie kompleksu rekreacyjno- wypoczynkowego z basenem przy ulicy Betleja – drodze wylotowej z Lwówka Śląskiego w kierunku Złotoryi ruszyły prace przy przebudowie basenu otwartego w Lwówku Śląskim.

czytaj:

Jak wygląda basen w Lwówku Śląskim?

Działka na której powstaje obiekt ma powierzchnię 21 788,00 m2. Zgodnie z dokumentacją w pierwszym etapie miały zostać przeprowadzone prace rozbiórkowe istniejących budynków wraz z niecką basenową, budowa budynku zaplecza sanitarnego wraz z zadaszeniem, budowa budynku technologii wody wraz ze zbiornikami wyrównawczymi w konstrukcji żelbetowej w części podziemnej, budowa niecki basenowej rekreacyjnej wraz z

 • częścią pływacką; niecka żelbetowa o długości 25m, pow. lustra wody 435m² w tym:
 • strefa pływacka długości 25m głębokości od 1,10m do 1,80m,

Ponadto miała powstać strefa dla niepływających o głębokości od 1,00 m do 1,30 m, wraz ze zjeżdżalnią i dodatkowymi atrakcjami: dysze do masażu, zraszacz, huśtawka wodna, siatka do wspinaczki, brodzik dla dzieci wraz z atrakcjami, pow. lustra wody 49 m², wodny plac zabaw, pow. 48 m² wraz z atrakcjami.

Powstać miały także brodziki przejściowe przystosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne – 2 szt, nowe nawierzchnie utwardzone z kostki ceramicznej wokół nowo projektowanych niecek basenowych oraz dojść z kostki betonowej, ogrodzenie w strefie basenowej i ogrodzenie terenu, usunięte mają zostać drzewa kolidujące z inwestycją, dokonane nasadzenia zieleni niskiej i średniowysokiej, wybudowane pole namiotowe wraz z miejscami na campery.

Wymiary niektórych powierzchni zabudowy basenu:

 • Budynek zaplecza sanitarnego 246,00 m2
 • Budynek technologii wody 122,00 m2
 • Powierzchnie utwardzone: 4 539,00 m2
 • Powierzchnia utwardzona kostką betonową 3 053,00 m2
 • Powierzchnia utwardzona kostką ceramiczną – plaża basenowa 796,00 m2
 • Boisko do siatkówki o nawierzchni piaszczystej 690,00 m2
 • Powierzchnia basenów: 532,00 m2
 • Niecka rekreacyjna 435,00 m2
 • Wodny plac zabaw 48,00 m2
 • Brodzik dla dzieci 49,00 m2
 • Boisko trawiaste do piłki nożnej 800,00 m2

Basen o wymiarach:

 • wymiary : około 25 x 16,5 m
 • głębokość: 1,8 – 1,0 m oraz 1,3 – 1,0 m
 • powierzchnia lustra wody: A = 435 m2

Brodzik o wymiarach:

 • wymiary : brodzik około 9,9 x 6,2 m
 • głębokość: 0,0 – 0,3 m oraz 0,0 – 0,1 m
 • powierzchnia lustra wody: A = 49m2.

Kilka tygodni temu Gmina Lwówek Śląski ogłosiła przetarg na dostawę wyposażenia na basen w Lwówku Śląskim. Jego wartość to 51.560,70 złotych.

Niektóe koszty utrzymania basenu?

Na początku tygodnia poznaliśmy niektóre z kosztów funkcjonowania nowego obiektu. Wcześniej burmistrz ogłosiła przetarg na „Świadczenie usługi obsługi ratowniczej obiektu basenowego w Lwówku Śląskim przy ul. Betleja”. W ogłoszeniu tym możemy przeczytać, iż planowany termin otwarcia obiektu od 01.07.2020 r. do dnia 15.09.2020 r. od godziny 10:00 do 18:00. (do obliczenia kwoty oferty taki należy przyjąć zakres czasowy). Jednocześnie władze Gminy Lwówek Śląski tłumaczą się, iż aktualnie kończone są roboty budowlane, w związku z czym termin otwarcia obiektu może się zmienić. Na obsługę ratowniczą Gmina zamierza przeznaczyć kwotę 36.463,35 zł brutto.

Kiedy otwarcie basenu w Lwówku Śląskim

Patrząc na wygląd obiektu od strony wjazdu na niego trudno nie odnieść wrażenia, iż na oficjalne otwarcie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Potwierdzają to w lakonicznym komunikacie władze Lwówka Śląskiego: „O dniu zakończenia prac na lwóweckim kąpielisku będziemy informować w najbliższym czasie

Otwarty basen miejski w Lwówku Śląskim
Otwarty basen miejski w Lwówku Śląskim
Otwarty basen miejski w Lwówku Śląskim
Otwarty basen miejski w Lwówku Śląskim

16 KOMENTARZE

 1. Brawo Pani Burmistrz, u nas na basenie grzyby można zbierać takie drzewa wyrosły to efekt rządów naszego byłego włodarza PO (wszystko zlikwidować i sprzedać)

  • W Lubomierzu nie burmistrz zamknął basen tylko zaostrzone przepisy. Istniejący nie mógł funkcjonować, a na nowy gminy nie stać. Niespełna 7 mln zł to potężne obciążenie nawet dla Lwówka Śląskiego, a co dopiero dla Lubomierza.

   • A wodociągi kto oddał (sprzedał) spółce w której się ma interesy, pieniądze idą dla spółki zamiast do Gminy , i to się nazywa rządzenie o innych sprawach za dużo pisania ,mieszkańcom dachy robił dziwne jak wspólnoty to robiły i robią .

    • No właśnie nikt nie oddał ani nie sprzedał. Wodociągi to majątek gminy stanowiący udział majątkowy w spółce. Wodnik z Bolca chciał przejąć, ale na szczęście do tego nie doszło. Ponadto na spółkę składa się kilka gmin Lubomierz, Gryfow , Stara K i Wleń. spółka jedynie zarządza wodociągami.

     • Z tego wniosek że nie potraficie zarządzać tym co macie,po prostu niegospodarność byłego włodarza i brak audytu zrobionego przez następcę co skutki odbiją się niedługo.

     • Gdzie niby ta niegospodarność? Zadłużenie Gminy Lubomierz na koniec 2019 to niewiele ponad 36 %, Mirsk prawie 40%, a Wleń ponad 60%! A jakie inwestycje zostały zrealizowane w 2019 w Lubomierzu. To jest ta niegospodarność? Proszę pisać o faktach i nie wymyślać 🙂

     • Przecież wszędzie oddaje się w zarządzanie taką infrastrukturę. Co znaczy nie umiecie zarządzać tym co macie? To burmistrz ma chodzić i spisywać liczniki za wodę? Może jeszcze łopatą kopać wykopy i sam ma rury naprawiać. Ogarnij się Lubomir. Przecież zarządzanie wodociągami oznacza zajmowanie się nimi w imieniu Gminy. Takie zadania oddaje się specjalistom, to normalne. Jak Ty patrzysz na rzeczywistość? Przez swoje wymysły?

 2. Impreza na kredyt. Teraz jeszcze 3 miliony obligacje.

  Napiszcie ile długu mają poszczególne gminy powiatu i zależne od nich spółki na co. Dowiemy się co było inwestycją a co igrzyskami za gminne.

 3. Miał być otwarty na koniec czerwca, wiec każdy dzień zwłoki to duże kary dla wykonawcy, a co za tym idzie wpływy do gminy, więc 13-nastki będą w tym roku ;p

 4. Tylko u Nas takie rzeczy! Znając życie pod koniec sierpnia na tydzień otworzą. Kto to kontroluje? Ostatnio nasi włodarze za dużo w politykę się pchają zamiast pamiętać kto ich wybrał i komu powinni służyć.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here