Będzie basen w Lwówku Śląskim?

15
287

Będzie basen w Lwówku Śląskim. Ale kiedy będzie? Pytają mieszkańcy, którzy o budowie basenu w mieście słyszeli już tyle razy, iż coraz mniej w to wierzą. Tym razem to prawie pewne, iż budowa basenu rozpocznie się jeszcze w tym roku. Aczkolwiek „prawie” nie znaczy na pewno.

Basen w Lwówku Śląskim to historia tasiemiec, która od 2015 roku, kiedy to decyzją burmistrz Szczęsnej zamknięto stary basen jak bumerang wraca kilaka razy w roku. A to przy okazji kolejnych pomysłów i zapowiedzi budowy, a to przy rozpoczęciu sezonu letniego i braku miejsc do kąpieli.

To właśnie w 2015 roku usłyszeliśmy, iż basen jest kosztowny w utrzymaniu, rocznie to ponad 40.000 złotych i dlatego pani burmistrz Szczęsna podjęła decyzję o jego likwidacji.

Sprawa najgłośniej została jednak rozdmuchana w ubiegłym roku. Basen stał się jednym z ważniejszych elementów kampanii wyborczej i piętnowania niewygodnych radnych opozycji, którzy nie wyrazili zgody na zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych przez gminę i zadłużanie jej tylko po to, żeby zrobić basen.

Jak wynika z przetargu na inwestycję w ubiegłym roku Gmina miała przeznaczyć 5.400.000,00 zł a firma, która chciała podjąć się inwestycji zażądała 7.282.014,42 zł.

Burmistrz Szczęsna wraz z częścią radnych i sołtysów opowiadała się wówczas za realizacją inwestycji „za wszelką cenę”. Natomiast większość radnych stała na stanowisku, iż należy ogłosić kolejny przetarg – tak też opowiedzieli się w głosowaniu sprzeciwiając się dokładaniu setek tysięcy złotych do tamtej inwestycji.

Czytaj także:

Miesiąc temu Gmina Lwówek Śląski ogłosiła kolejny przetarg na budowę basenu. W krótkim opisie przedmiotu zamówienia czytamy: Przedmiotem inwestycji jest „Przebudowa basenu otwartego w Lwówku Śląskim” wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W ramach zadania przewidziana jest budowa nowej niecki basenu rekreacyjnego ze zjeżdżalniami, wodnego placu zabaw, brodzika dla dzieci, budowa nowego budynku technologii wody basenowej oraz budynku higieniczno – socjalnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz elementami zagospodarowania terenu. Inwestycja podzielona została na dwa etapy realizacji.
W niniejszym zamówieniu realizowany jest tylko I etap, który obejmuje: prace rozbiórkowe istniejących budynków wraz z niecką basenową, budowa budynku zaplecza sanitarnego, budynku technologii wody, budowa zbiorników wyrównawczych, budowa niecki basenowej rekreacyjnej, brodzika dla dzieci, wodnego placu zabaw wraz z infrastrukturą techniczną, budowa brodzików przejściowych przystosowanych do korzystania przez osoby niepełnosprawne, wykonanie nowych nawierzchni utwardzonych z kostki ceramicznej i betonowej, budowa ogrodzenia w strefie basenowej h= 1,00 m, budowa ogrodzenia terenu, wykonanie nasadzeń zieleni niskiej i średniowysokiej.

Inwestycja ma powstać na terenie kompleksu rekreacyjno–wypoczynkowego z basenem przy ulicy Betleja – drodze wylotowej z Lwówka Śląskiego w kierunku Złotoryi. Działka tamta ma powierzchnię 21 788,00 m2.

Zgodnie z dokumentacją w pierwszym etapie mają zostać przeprowadzone prace rozbiórkowe istniejących budynków wraz z niecką basenową, budowa budynku zaplecza sanitarnego wraz z zadaszeniem, budowa budynku technologii wody wraz ze zbiornikami wyrównawczymi w konstrukcji żelbetowej w części podziemnej, budowa niecki basenowej rekreacyjnej wraz z

 • częścią pływacką; niecka żelbetowa o długości 25m, pow. lustra wody 435m² w tym:
 • strefa pływacka długości 25m głębokości od 1,10m do 1,80m,

Ponadto ma powstać strefa dla niepływających o głębokości od 1,00 m do 1,30 m, wraz ze zjeżdżalnią i dodatkowymi atrakcjami: dysze do masażu, zraszacz, huśtawka wodna, siatka do wspinaczki, brodzik dla dzieci wraz z atrakcjami, pow. lustra wody 49 m², wodny plac zabaw, pow. 48 m² wraz z atrakcjami.

Powstać mają także brodziki przejściowe przystosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne – 2 szt, nowe nawierzchnie utwardzone z kostki ceramicznej wokół nowo projektowanych niecek basenowych oraz dojść z kostki betonowej, ogrodzenie w strefie basenowej i ogrodzenie terenu, usunięte mają zostać drzewa kolidujące z inwestycją, dokonane nasadzenia zieleni niskiej i średniowysokiej, wybudowane pole namiotowe wraz z miejscami na campery.

Wymiary niektórych powierzchni zabudowy:

 • Budynek zaplecza sanitarnego 246,00 m2
 • Budynek technologii wody 122,00 m2
 • Powierzchnie utwardzone: 4 539,00 m2
 • Powierzchnia utwardzona kostką betonową 3 053,00 m2
 • Powierzchnia utwardzona kostką ceramiczną – plaża basenowa 796,00 m2
 • Boisko do siatkówki o nawierzchni piaszczystej 690,00 m2
 • Powierzchnia basenów: 532,00 m2
 • Niecka rekreacyjna 435,00 m2
 • Wodny plac zabaw 48,00 m2
 • Brodzik dla dzieci 49,00 m2
 • Boisko trawiaste do piłki nożnej 800,00 m2

Basen o wymiarach:

 • wymiary : około 25 x 16,5 m
 • głębokość: 1,8 – 1,0 m oraz 1,3 – 1,0 m
 • powierzchnia lustra wody: A = 435 m2

Brodzik o wymiarach:

 • wymiary : brodzik około 9,9 x 6,2 m
 • głębokość: 0,0 – 0,3 m oraz 0,0 – 0,1 m
 • powierzchnia lustra wody: A = 49m2.=

Gmina na realizację zadania zamierza przeznaczyć 6.500.000,00 zł. W ubiegłym tygodniu miało miejsce otwarcie ofert. Jedyna, która wpłynęła opiewa na kwotę 6.793.957,89 zł.

Teraz oferta zostanie poddana analizie formalnej i jeżeli nie będzie w niej błędów, to władze najprawdopodobniej skuszą się i dołożą brakujące niespełna 300 tysięcy złotych.

Termin zakończenia inwestycji przewidziany jest na koniec czerwca przyszłego roku.

Teraz nie pozostaje nam nic innego jak czekać na informację o rozstrzygnięciu przetargu.

15 KOMENTARZE

 1. Brawo Mariolciu nasza ukochana dzienki ci składany za tak super atrakcje!!! Basen bendzie, nowy hotel, lidl, szkoła, stadion, bibloteka, rynek, obwonica! Miasto bes Ciebie była tragedia a teras jest super jest widać miasto poczebuje matki – kobiecej intuici i reki byznesłoaman bede sie modlić o czeciom kadencje a zazdrośnicy poszoł won jeden z drugim całuje i pozdrawiam serdecznie

  • Ocho zazdrośnik albo pewnie stary pewnie burmiszcz albo kandydat co przegrał albo niewdzienczny człowiek a przecie tyle zawdzienczamy Pani Burmiszcz ale widać niekturzy nie moga sie pogodzić z tym że żądzi nimi kobitka z jajami nie doceni taki jeden z drugim tylko krytykujom a sami pewnie jak w chlewie majom albo gorzej jeszcze milczenie jes złotem jak kcesz krytykować to u SIEDBIE !!!

 2. Dziękujemy za wszystko i jeszcze za brak zainteresowania losem szpitala w Lwówku Śląskim, który jak wynika ze spotkania w starostwie może mieć poważne problemy. Pani “prezes” jest osoba godną zaufania chyba dla starosty i dlatego nie jest możliwe jej odwołanie. Ale sama wiadomość iż lekarze z wewnętrznego napisali wypowiedzenia – najbardziej solidna załoga od bardzo wielu lat – nie pamiętam takich lekarzy w Lwówku Śląskim a mieszkam tu już dośc długo by pamiętać poprzednie ekipy. Kochani mieszkańcy zainteresujcie się trochę tym podmiotem bo jak go zabraknie a chyba wszystko dąży w tym kierunku to będziemy mieli problem. Wszyscy narzekają na obsadę szpitala wiec chodźmy na spotkania Rady Powiatu i tam mówmy o tym co nas boli ale jeśli szpital padnie to będzie to wina nasza bo wybraliśmy taka opcje ,która nie jest w stanie sprawdzić co się dzieje w lwóweckim szpitalu. Radni Powiatu ruszcie 4 litery i trochę zainteresowania tym co sie dzieje w szpitalu.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here