Apel Marszałka Województwa do Premiera RP ws. otwarcia granic dla pracowników

20
1116

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski zaapelował do Premiera RP Mateusza Morawieckiego o otwarcie ruchu granicznego oraz zniesienie obowiązku kwarantanny dla Dolnoślązaków pracujących w Czechach i Niemczech. Umożliwienie mieszkańcom Dolnego Śląska powrotu do pracy zawodowej w Czechach i Niemczech jest istotnym elementem planu ponownego uruchamiania gospodarki regionu.

Dzisiejsza sytuacja spowodowana epidemią wirusa SARS-CoV-2 nakłada na samorządy ogromny ciężar związany z koniecznością ponownego uruchomienia i rozpędzenia gospodarki, a także zachowania miejsc pracy dla tysięcy Polaków. Samorząd Województwa Dolnośląskiego podejmuje wiele inicjatyw na rzecz walki z kryzysem, jednak aby pomoc oferowana mieszkańcom regionu była kompletna, oczekujemy wsparcia ze strony Rządu RP – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Województwo dolnośląskie graniczy z Republiką Czeską oraz Republiką Federalną Niemiec i od wielu lat cieszy się się partnerskimi kontaktami z tymi krajami. Efektem dobrych relacji jest to, że kilkanaście tysięcy Dolnoślązaków pracuje na co dzień w Czechach i Niemczech. W ten sposób przyczyniają się nie tylko do umacniania dobrych relacji między partnerskimi regionami, ale także do polepszania kondycji swoich przedsiębiorstw na rynku.

Funkcjonujące dziś obostrzenia dotyczące przekraczania granic i obowiązku kwarantanny spowodowały, że wielu mieszkańców regionu nie ma dziś możliwości codziennej pracy zarobkowej. Jednocześnie część zarówno czeskich, jak i niemieckich zakładów odzyskała możliwość prowadzenia swoich działalności, ale jest to niemożliwe z uwagi na brak pracowników z Polski. – Przywrócenie możliwości przekraczania granicy w celach zarobkowych pozwoli na zachowanie tysięcy miejsc pracy i uratuje byt wielu polskich rodzin. Jednocześnie pomoże w procesie odmrażania gospodarek zarówno Polski, Czech jak i Niemiec – dodaje Cezary Przybylski

 

-/ UMWD/-

20 KOMENTARZE

 1. Ja apeluję pomyślcie również o pracownikach z Polski, którzy pracują na terenie całych Niemiec, oni też mają problem ponieważ niemiecki pracodawca nie akceptuje 2 tygodniowej kwarantanny w Polsce.

 2. A ja apelują do polskich niemców – na ch… tam jeździcie. Dla pieniędzy ???
  Przecież władza mówi, że w Polsce są świetne warunki do pracy i rozwoju…
  Twórzcie swoje biznesy w Polsce, a nie pracujcie dla jakiegoś Niemca…
  Żal mi WAS…

 3. Panie Przybylski jest Patriotą, czy nie ??? Co się Pan martwi o odmrażanie gospodarek czeskich i niemieckich…
  Nie Pan nie mówi, że są to naczynia połączone…
  Proszę pomóc tworzyć miejsca pracy w Polsce, ułatwiać prowadzić biznesy w naszym regionie. Przecież jest pan Marszałkiem i dba Pan o inne państwa. Najlepiej niech nasi obywatele jadą zagranicę. Bo tak jest najłatwiej.

  Jednak nie zagłosuję na Pana…

  • tony jestes zaslepiony w obecna partie kóra ma w nosie rodaków tylko swoje Ja widzi, jak ty/ nie układaj komus zycia jesli ktos woli pracowac za granicą za minimalną, gdzie jest traktowany jak normalny pracownik niz dla polskiego pracodawcy gdzie jest traktowany jak maszyna do zarabiania kasy [wolny wybór ]. ktos pracuje zagranicą a w polsce ma rodzine i tu mieszka to gdzie przywozi zarobione pieniądze gdzie sa wydawane na czynsz i zycie . i ty mówisz ze to dla polski nie ma kozysci .jak w polsce sa takie wspaniałe warunki to se prauj twoj wybór i odczep sie od innych co maja inne zdanie i nie szydz ja pracuje za granica moj wybor jestem zadowolony tylko przez zamkniente granice nie noge przyjechac do rodziny bo cala rodzina bedzie w kwarantannie dwa tygodnie nie wychylimy nosa z domu gdzie zona pracuje w polsce gdzie pracodawca nie zadowolony zeby dwa tyg nie było jej w pracy a ja bym mósiał brac urlop bo polskie zaswiadczenie jest nie wazne zagranicą . a ty powiesz tyle dobrego z zamknietych granic

   • Do “peacujacy za granicą” –

    jak umiesz czytać zwracałem się do Pana Przybylskiego, a nie do Ciebie. Szacun dla Ciebie. Sam pracowałem w Niemczech. Dawno temu przez dobę pracy zarobiłem tyle co przez miesiąc swojej pracy w Polce. Więc nie pisz oczywistości. Podszkol się w ortografii. W Polsce też się da prowadzić biznes. Trzymaj się w zdrowiu. Wszystkiego dobrego dla Cibie.
    P.S – nie ufam żadnym partiom.

 4. Żal mi Ciebie głupolu Tommy, wolę żeby mój mąż pracował na Niemca niż na PiS. Nie każdy ma takie szczęście jak ty. Ty jesteś pewnie milionerem…A co do pracy w Niemczech , nie każdy dostaje tyle co Niemiec. Ludzie robią za 12, 13 euro. To nie są kokosy, ale mają stałą pracę

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here