Amerykański twórca gier i reklam na zajęciach w szkole w Rakowicach Wielkich

0
605

Prosto z Nowego Yorku przyjechał do Rakowic Wielkich, żeby z uczniami technikum fotografii i multimediów podzielić się swoim doświadczeniem.

 

 

Mieszkający na Brooklynie David Szmit skończył szkołę filmów animowanych w San Francisco. Współpracował przy nagradzanych projektach brandingowych i prowadził wieloplatformowe kampanie w mediach społecznościowych, które odniosły komercyjny sukces. Projektował i animował dla klientów takich jak HP, Vans i Google oraz m.in. dla studiów Masonry i HunterGatherer, ożywiając teledyski dla zespołów Bei the Fish. Tworzył także animację do gier, np. Genesis Noir. W poniedziałek, 18 września 2023 roku David wraz ze swoim tatą odwiedził szkołę w Rakowicach Wielkich koło Lwówka Śląskiego, gdzie spotkał się z uczniami technikum fotografii i multimediów.

Rodzice Davida pochodzą z Polski. Jego ojciec Zdzisław jest absolwentem rakowickiej szkoły, z którą mimo upływu wielu lat od jej ukończenia utrzymuje stały kontakt i w miarę możliwości ją wspiera. Drugi z synów Państwa Szmit obecnie jest uczniem tej placówki. Z tego przywiązania zrodził się pomysł, aby David podczas odwiedzin w kraju spotkał się z młodzieżą i podzielił z nimi swoim doświadczeniem.

– Mam sentyment do tej szkoły. Zawsze tu jest miło przyjechać, bo jest taka wyjątkowa atmosfera. Ale też jestem wychowany w duchu „Bóg, Honor, Ojczyzna” i cieszę się, że mogę ich wspierać. – przyznaje nam Zdzisław Szmit, który namówił syna na wykład w szkole i wspierał go jako tłumacz.

– Przygotowując młodzież do wejścia na rynek pracy trzeba pokazać im tą „kuchnię” i tu nadarzyła się okazja, z której chętnie skorzystaliśmy. – podkreślał Pan Marek Łukasik Dyrektor ZSET w Rakowicach Wielkich.

Dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich to wyjątkowa okazja posłuchania i porozmawiania z ekspertem, poznania kierunku, który wybrali od strony praktycznej, a także dowiedzenia się jak z pasji do gier i animacji uczynić sposób na życie i zarabianie pieniędzy.

Sam David Szmit wspomina, iż jego przygoda z grafiką komputerową zaczęła się w wieku kilku lat. Gdy miał 12 lat projektował już animacje wykorzystywane w grach komputerowych. Podczas spotkania z uczniami w szkole w Rakowicach Wielkich podzielił się swoimi doświadczeniami, opowiedział o projektach, które realizował, o tym jak zdobył wymarzoną pracę i motywował uczniów do poświęcenia się swoim pasjom i ich rozwijania.

– W Ameryce jest tak, iż jak nadarza się okazja musisz być na nią gotowy, bo jak nie jesteś gotowy, to ci to przepadnie. – wskazuje David Szmit, który podkreśla, iż od wielu lat ciężko pracował na to, by być w tym miejscu, gdzie jest teraz.

– To bardzo ważne, żebyście zrozumieli, że warto już dziś zainwestować w to, co szkoła Wam oferuje. – zaznaczał Pan Dyrektor.

– Podczas tego spotkania niezwykle ważne było takie przesłanie, pokazanie młodzieży, co znaczy mieć w sobie pasję i umieć ją wykorzystać – mówił Józef Łącz nauczyciel w technikum fotografii i multimediów, który zwracał uwagę, iż Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich już dziś jest bardzo dobrze przygotowany do kształcenia w tym kierunku, a dyrekcja cały czas zabiega o kolejne nowoczesne wyposażenie.

– W najbliższych planach mamy zakupy sprzętu do studia filmowego. Złożone są już projekty i czekamy na ich wyniki. – dodaje Pan Łącz.

Wykład prowadzony przez eksperta ze Stanów Zjednoczonych dla uczniów szkoły w Rakowicach Wielkich z pewnością był cennym źródłem wiedzy, inspiracji i rozwoju. Czy wpłynie on pozytywnie na przyszłą ścieżkę edukacyjną i zawodową młodych ludzi? Czy w rakowickiej szkole narodzą się następcy Tomasza Bagińskiego – reżysera, animatora, którego film Katedra uzyskał nominację do Oskara?


Reklama - materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here