Aborcja w Polsce. Jest uzasadnienie wyroku TK

5
1144

Dziś Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z października 2020 r. w sprawie przepisów o dopuszczalności aborcji.

 

Przypomnijmy: 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny.

Przedmiotem kontroli konstytucyjnej w niniejszej sprawie była norma prawna wynikająca z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zgodnie z którym przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Po tym orzeczeniu w kraju wybuchły masowe protesty w ramach Strajku Kobiet. Na ulice miast i miasteczek w cały kraju przez półtora miesiąca wychodziły tłumy protestujących kobiet i wspierających ich mężczyzn.

Dziś Trybunał Konstytucyjny opublikował obszerne uzasadnienie tamtego wyroku. Z dokumentem w całości możecie zapoznać się tutaj.

Wkrótce publikacja wyroku TK “Zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok zostanie opublikowany dzisiaj w Dzienniku Ustaw.” zapowiada Centrum Informacyjne Rządu.

Ogólnopolski Strajk Kobiet wznawia protesty: “Alert! W związku z publikacją uzasadnienia przez TK, zapraszamy na konferencję prasową do siedziby Strajku na Wiejskiej 16/40 o godzinie 17.15” – piszą na profilu działaczki.

5 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here