Aborcja na żądanie? Trwa zbiórka podpisów

20
711

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny rozpoczęła zbiórkę podpisów pod ustawą o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Projekt zakłada znaczącą liberalizację prawa.

 

Założenia projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych

Projekt ustawy zakłada możliwość przerwania ciąży na NFZ do 12. tygodnia jej trwania bez pytania pacjentki o powód, możliwość przerwania ciąży na NFZ po 12. tygodniu w przypadku wykrycia wad płodu lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, ścisłe terminy udzielania świadczenia w postaci przerwania ciąży i sankcje dla podmiotów leczniczych za nieuzasadnioną odmowę lub zaniechanie ich udzielenia, obowiązek dyrektorów szpitali do zatrudniania podwykonawców w przypadku odmowy aborcji z powodu klauzuli sumienia przez wszystkich lekarzy pracujących w placówce, depenalizację aborcji, czyli uchylenie przepisów karnych przewidujących odpowiedzialność lekarzy i osób trzecich za przeprowadzanie aborcji / pomoc w aborcjach z naruszeniem przepisów obecnej restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej, uproszczenie i przyspieszenie procedury sprzeciwu pacjenckiego od odmowy/opinii lekarza (24 godziny na rozpoznanie przez Komisję Lekarską sprzeciwu dotyczącego odmowy aborcji), rozszerzenie programu badań prenatalnych o test PAPP-A i ßhCG na wszystkie pacjentki w ciąży.

Projektowana ustawa ma na celu zagwarantować osobom mieszkającym w Polsce realizację pełni praw reprodukcyjnych, w tym prawa do ochrony zdrowia i poszanowania wolności oraz prywatności w zakresie rozrodczości”. – tłumaczy w uzasadnieniu projektu organizacja i dodaje: – „Obowiązująca obecnie ustawa z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, którą niniejszy projekt zmienia, nie zapewnia należytej ochrony wzmiankowanych praw. Rażące naruszenia prawa do ochrony zdrowia reprodukcyjnego i samostanowienia w sprawach prokreacji były wielokrotnie przedmiotem krytyki ze strony organizacji międzynarodowych stojących na straży praw człowieka”.

Obecne prawo rodzi nierówności społeczne i narusza prawa człowieka. – powiedziała podczas prezentacji projektu ustawy Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów” Kamila Ferenc, wicedyrektorka ds. programowych Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny – Prezentowany projekt nie jest radykalny, to standard europejski. To dotychczasowe prawo jest radykalnie niesprawiedliwe, czyni z zajścia w ciążę rosyjską ruletkę, zniechęca do macierzyństwa, uzależnia dostęp do aborcji od zasobności portfela. My naszym projektem chcemy zapewnić poszanowanie godności, poczucie bezpieczeństwa, umożliwić rodzinom decydowanie o swojej przyszłości. Znosimy bariery, które dotychczas służyły upokarzaniu pacjentek. Prawo nie jest od moralizowania, ale od odpowiadania na potrzeby społeczne – dodawała Ferenc.

FEDERA podkreśla, że zawarte w ustawie z 1993 roku przepisy antyaborcyjne są wyjątkowo restrykcyjne na tle prawodawstwa innych państw europejskich. Według stanu na dzień 7 marca 2020 roku, przepisy regulujące prawo do zabiegu przerwania ciąży kształtowały się w pozostałych państwach członkowskich Unii Europejskiej następująco:

1. prawo do przerwania ciąży na żądanie ciężarnej:
Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy;

2. prawo do przerwania ciąży ze względów społeczno-ekonomicznych (de facto na żądanie pacjentki): Finlandia;

3. całkowity zakaz przerywania ciąży (de facto możliwe jest przerwanie ciąży w przypadku zagrożenia życia ciężarnej): Malta.

Cypr i Irlandia, w których do niedawna obowiązywały przepisy antyaborcyjne równie lub bardziej restrykcyjne niż w Polsce, zagwarantowały prawo do przerwania ciąży w 2018 roku.

W środę, 28 lipca 2021 roku marszałek Sejmu zarejestrowała komitet inicjatywy ustawodawczej. Od tej pory, aby ten mógł zostać rozpatrzony przez posłów FEDERA ma trzy miesiące na to, żeby uzbierać co najmniej 100 tysięcy podpisów poparcia.

Z projektem ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych można się zapoznać tutaj.

Na stronie federa.org.pl można znaleźć i pobrać kartęwykaz obywateli, którzy udzielają poparcia projektowi ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych, którą to po podpisaniu należy wysłać na adres: Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny ul. Nowolipie 13/15 (parter), 00-150 Warszawa.

Czy Waszym zdaniem proponowany przez FEDERA projekt zmian jest dobry i czy udzielicie mu poparcia?

20 KOMENTARZE

 1. jak to jest? W prawie zapisana jest ochrona życia od chwili poczęcia. Gdyby ktoś zaczął robić przygotowania do zabrania prawa do życia rudym, Źydom czy homoseksualistom skonczylby w wiezieniu (i słusznie). Natomiast z nienarodzonymi nie wiadomo dlaczego tak nie jest. Jak trzeba być poranionym żeby wogóle mieć pomysł zabicia maleństwa pod sercem matki. Pomyśl – kobieta ma wybór – zanim pójdzie do łóżka.

  • Nie ma takich zapisów w prawie. Kobieta ma wybór – zostać matką wtedy kiedy chce. Dla dobra dziecka. Myślisz, że jak kogoś zmusisz siłą do najcięższego porodu w świecie zwierząt, to będzie dobrym rodzicem? Ludzie są niedostosowani do rodzenia dzieci, dlatego niemowlaki są aż tak niesamodzielne. Ciąża powinna trwać 2 lata, ale wtedy poród byłby niemożliwy, ewolucja więc wykreowała ciąże o długości do granic możliwości, dlatego ludzkie porody są aż tak bolesne i niszczące organizm. Zmuszanie do takiego wysiłku jest nieludzkie, zwłaszcza w kraju, gdzie np. nadużywa się zabiegu rozcinania krocza, czy są przypadki rozrywania i łamania kobiety na żywca XIX wiecznym chwytem Kristellera. Matka z przymuszenia w najlepszym wypadku taką wpadkę odda. Niestety nie będzie to raczej tak jak chcieliby antyaborcjoniści. Dziecko skończy np. z FAS. O ile nie będzie to śliski kocyk, czy rzut o asfalt jak we Wrocławiu. Zakaz uderza tylko w biedę, która będzie jeszcze biedniejsza i nie zapewni środków do rozwoju dla dziecka. Średnio zaradne osoby np. zrobią sobie wycieczkę. Obecny zakaz (co potwierdziło ministerstwo zdrowia!) nie pozwala abortować bliźniaka bez głowy lub serca. Trzeba czekać aż umrze sam w macicy i w takim przypadku ZAWSZE zabije zdrowego bliźniaka i spowoduje zagrożenie dla życia kobiety. Antyaborcjoniści, jesteście nieludzcy. Biorąc pod uwagę fakt, że środowiska “prolife” nazwały to sobie “aborcją selektywną”, wynika, że doprowadzono do tak nieludzkiej sytuacji z premedytacją. Zamiast ratowania jednego dziecka muszą zginąć oba, bo aborcja jest w tym kraju be.

  • Nie istnieje metoda antykoncepcji bez ryzyka wpadki. Polecam poczytać o współczynniku pearla. Dlaczego karać obrzydliwym zakazem ludzi, którzy są odpowiedzialni?

 2. Aborcja to wyrok śmierci na bezbronnym dziecku. Mam nadzieję że Lwówek nigdy nie będzie kojarzony z panią której inteligencja sprowadza się do słowa “wyp….”.

  • Ale to nie jest dziecko. Do 12 tygodnia to nie jest nawet płód, to zygota. Nie ma sensu chronić czegoś co nie ma osobowości. Nawet Trybunał Praw Człowieka przyznał, że zapisy o ochronie życia ludzkiego dotyczą ochrony ludzi posiadających osobowość. Płody osobowości nie mają. Według badania opublikowanego w prestiżowym JAMA, płód ma na tyle nierozwinięty układ nerwowy i mózg, że ból czuje dopiero w 30 tygodniu ciąży. Nie wiem jak w Twoim przypadku, ale to co czyni nas ludźmi i nadaje człowieczeństwo to jest rozbudowana zdolność myślenia i mózg.

  • To poglądy nabierane wraz z czytaniem czym jest przerywanie ciąży, nawet sięgałem do literatury naukowej – badań na ten temat. Jak już poruszyłeś ten wątek, to odpowiem, choć uważam wiarę za sprawę prywatką każdego człowieka. Indoktrynowany byłem do bierzmowania, potem uznałem, że to nie ma sensu i wraz ze zdobywaniem wiedzy o świecie uświadomiłem sobie, że Biblia to po części próba zmyślenia odpowiedzi na nurtujące pytania. Teraz o świecie wiemy więcej i widać jak bardzo ten przekaz jest nieaktualny. Już nie ma mnie kto indoktrynować. Gdyby mnie matka nie chciała i tylko zakaz uratowałby mnie przed aborcją, to nie chciałbym żyć. Tylko dzięki temu, że byłem chcianym dzieckiem z warunkami do rozwoju osiągnąłem aż tyle i jestem kim jestem. Argument, że moja mama chciałaby się mnie pozbyć tylko przekonuje mnie do tego, że przerywanie ciąży powinno być legalne jak w reszcie pierwszego i drugiego świata. Byłem chcianym dzieckiem i to widać. Nie wyobrażam sobie innego życia.

 3. A jak tam nowe prawo niemieckie zakazujące niszczenia jaj kurzych,po 6 dniu od zapłodnienia bo niewyklute kurczaki mogą odczuwać ból? To nowe prawo jest pomysłem niemieckiej humanitarnej lewicy.Ciekawe dlaczego niema tyle humanitaryzmu dla nienarodzonych dzieci,czyżby przy aborcji nie odczuwały bólu?Taka jest obłuda i hipokryzja tzw .lewicy

  • Ludzki płód odczuwa ból dopiero aż w 30 tygodniu ciąży, pisałem o tym wyżej. Dlatego np. wcześniaki potrzebują pomocy neurologów. Tak, przy aborcji nie odczuwają żadnego bólu. Ponadto jaja kurze są już niezależne od cierpienia matki. Nikt ich rodzić nie będzie. W takim razie rozumiem, że zgadzasz się na legalizację przerwania ciąży aż do 30 tygodnia? W Stanach i Kanadzie przerwać ciążę można do samego końca. Jednak 99% zabiegów przeprowadza się do 20 tygodnia, a powyżej to już np. przypadki zagrożenia życia. Nic by się nie stało, ale to troszkę przesada. Sparafrazuję twoje słowa: “Taka jest głupota i brak wiedzy tzw. prawicy.” Biorę w cudzysłów, bo nie szufladkuję i generalizuję ludzi jak Ty. Może jest ich mniej, ale są mądrzy konserwatyści (prawicowcy). Nawet takich znam osobiście.

 4. Najpierw aborcja potem eutanazja.jestem kobieta i absolutnie nie .Może lepiej się trzeba zacząć lepiej prowadzić niż usuwać dzieci z przypadkowych ekscesow.Konstytucja gwarantuje ochrone życia od poczęcia do śmierci.Tutaj wam pasuje łamanie konstytucji?czyli naginać można prawo?

 5. Jak powiedzial Korwin nie jestem za aborcja bo jak widać wyskrobano nie tych co trzeba!!!!!A jak nie chcecie by dziecko rodziło dziecko to trzeba je tak wychować by się nie puszczało w wieku 15lat.Poza tym wszyscy się rzucają że PiS łamie konstytucję a to nie jest łamanie jej?w końcu jest ochrona życia od poczęcia.Mam nadzieję że ci co teraz są za nie musieli walczyć na stare lata by ich nie poddano eutanazji

 6. Chłopie ty się chyba Boga nie boisz.To jest zwykle mordowanie zdrowych dzieci!Ludzie schodzą na psy.Jak widzę co się z ludźmi dzieje to zal mi.Znajoma krzyczy za aborcja a jej córka nie może zajść w ciążę.Ot trzeba mieć dobrze zryty mózg.Przewrotnosc losu i kara Boża jest niesamowita.

 7. pier…..głupoty.Jak byłam w ciąży od pierwsza dnia mówiłam że mam dzieciątko w brzuchu.Nie płód,nie fasolę ,nie zlepek komórek tylko moje małe kochane, mające parę tyg dziecko.Dla mnie to było dziecko od samego poczęcia.Ovhrona życia od poczęcia do śmierci.Jak widzę te wszystkie baby wrzeszczące za aborcja to nie ma już żadnej moralności.

 8. Prawo społeczno ekonomiczna do przerwania ciąży?wolne żarty.Dziecko można oddać do adopcji!!!!tylko czekać jak wszystkich starych schorowanych ludzi będą usypiać bo są już problem dla młodych.No chyba że będą mieć dobrą emeryturę to trzymać będą.

 9. A ludzkim jest zabijać dzieci z zespołem Downa?pytam się ?te dzieci czują ,kochają,pracują,i funkcjonują.Fakt może nie jest lekko chować takie dziecko,ale to jest żywa istota.Jak widzę co ludzie robią to wolę przebywać że zwierzętami.

 10. Gdyby każda kobieta miała wsparcie w mężczyźnie który jej to dziecko zrobił to by połowa mniej było aborcji panowie.No cóż lepiej wyskrobać niż alimenty płacić Czyż nie?I niby tak się martwia o kobiety….raczej o własne tylko z przypadkowego bzykanka

 11. Chłopie ale ty pitolisz..Ciebie powinni wyskrobać…aborcja do 20tyg…chłopie dziecko już dawno ma serduszko!!!!!i nie gadaj o niewiadomo jakim bólu i cierpieniu .większym bólem niż poród jest trafić na takiego chlopa jak ty.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here