Burmistrzowie Lwówka Śl. i Wilthen złożyli podpisy pod wspólnym projektem

3
343

W dniu 28 sierpnia 2024 roku, Pan Burmistrz Dawid Kobiałka oraz Pan Burmistrz Michael Herfort, złożyli podpisy pod wspólnym projektem Gminy i Miasta Lwówek Śląski i miasta partnerskiego Wilthen (Niemcy), pn. „Dwa miasta- (bez) jednej granicy – myślą interaktywnie i bez granic”.

 

Wartość projektu to kwota 3 097 134,19 euro, w tym dofinansowanie w kwocie 2 495 267,22 euro. Zakończenie realizację projektu przewidziano na 31 grudnia 2027 roku. W ramach realizacji projektu zaplanowano m.in. prace konserwatorskie w ratuszu obejmujące konserwację żeber sklepiennych, filarów w sieni lwóweckiego ratusza oraz renowację posadzki w Sali Mieszczańskiej, ponadto remont kamieniczki w murach obronnych przy ul. Kościelnej, zakup profesjonalnych gablot wystawienniczych w celu organizacji wystaw podczas Lwóweckiego Lata Agatowego, zakup gablot ekspozycyjnych do Baszty Lubańskiej, Izby Regionalnej (kamieniczki w murach) oraz zakup do ratusza kilkudziesięciu sztalug, witryn pionowych oraz witryn poziomych. Nadto na organizację działań kulturalnych wraz z miastem partnerskim Wilthen, zakup wyposażenia do nowej siedziby Punktu Informacji Turystycznej, a także na działania promocyjne w regionalnych mediach, np. produkcję dwóch filmów o atrakcjach turystycznych i zabytkach gminy.

Celem projektu jest zwiększenie rozpoznawalności regionu pogranicza, poprzez wspólną ofertę turystyczną partnerów projektu. Cel zrealizowany będzie poprzez stworzenie centrów turystycznych, które w sposób trwały wzmocnią ogólną, jak i przyjacielską współpracę międzynarodową. W celu ożywienia wymiany turystycznej między krajami, w każdym z miast partnerskich, w zabytkowych, historycznych budynkach powstaną centra turystyczne, gdzie swoją nową siedzibę będą miały istniejące już Informacje Turystyczne w mieście Lwówek Śl. oraz Wilthen. Wymienione obiekty stanowić będą ośrodki spotkań i miejsca realizacji m.in. wystaw i konferencji, oferując wgląd w ponad 800-lenią historię obu miast oraz życie i rzemiosło regionu przygranicznego. Dzięki tym działaniom turyści i mieszkańcy oprócz wzięcia udziału w realizowanych przedsięwzięciach będą mieli możliwość całorocznego zwiedzenia odrestaurowanych zabytków i poznania ich historii. Działania realizowane w niniejszym projekcie podniosą świadomość o wyjątkowej, bogatej tradycji i historii obszaru pogranicza wśród społeczności lokalnej, turystów z kraju i zagranicy, eksponując spójność regionu, a niwelując różnice.

Rezultatem projektu jest zrealizowanie idei ponadgrancznej turystyki, która jest możliwa tylko poprzez ścisłą współpracę saksońskich i polskich partnerów. Efektem realizacji projektu będzie wzrost ruchu turystycznego po obu stronach granicy.

Projekt ze swoimi centralnymi ośrodkami turystycznymi, skierowany jest przede wszystkim do osób szczególnie zainteresowanych architekturą, historią i kulturą, a także do tych, którzy chcą poznać tradycje i życie mieszkańców pogranicza polsko-saksońskiego. Grupę docelową stanowią pracownicy działów promocji gmin oraz informacji turystycznych, istniejących stowarzyszeń instytucji kultury, którzy poprzez realizację projektu nawiążą współpracę z możliwością wymiany doświadczeń. Będzie to podstawa do dalszej współpracy i wspólnej promocji regionów obu miast partnerskich.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Polska–Saksonia 2021-2027

3 KOMENTARZE

  1. A kiedy będzie normalna komunikacja? Do Wrocławia nie dojechać, z Bolesławca ostatni autobus o 15:30, skandal! Przecież, komunikacja z światem jest bardzo ważna dla rozwoju miasta. Młodzież ucieka…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here