Burmistrzowie Lwówka Śl. i Wilthen złożyli podpisy pod wspólnym projektem

17
1322

W dniu 28 sierpnia 2024 roku, Pan Burmistrz Dawid Kobiałka oraz Pan Burmistrz Michael Herfort, złożyli podpisy pod wspólnym projektem Gminy i Miasta Lwówek Śląski i miasta partnerskiego Wilthen (Niemcy), pn. „Dwa miasta- (bez) jednej granicy – myślą interaktywnie i bez granic”.

 

Wartość projektu to kwota 3 097 134,19 euro, w tym dofinansowanie w kwocie 2 495 267,22 euro. Zakończenie realizację projektu przewidziano na 31 grudnia 2027 roku. W ramach realizacji projektu zaplanowano m.in. prace konserwatorskie w ratuszu obejmujące konserwację żeber sklepiennych, filarów w sieni lwóweckiego ratusza oraz renowację posadzki w Sali Mieszczańskiej, ponadto remont kamieniczki w murach obronnych przy ul. Kościelnej, zakup profesjonalnych gablot wystawienniczych w celu organizacji wystaw podczas Lwóweckiego Lata Agatowego, zakup gablot ekspozycyjnych do Baszty Lubańskiej, Izby Regionalnej (kamieniczki w murach) oraz zakup do ratusza kilkudziesięciu sztalug, witryn pionowych oraz witryn poziomych. Nadto na organizację działań kulturalnych wraz z miastem partnerskim Wilthen, zakup wyposażenia do nowej siedziby Punktu Informacji Turystycznej, a także na działania promocyjne w regionalnych mediach, np. produkcję dwóch filmów o atrakcjach turystycznych i zabytkach gminy.

Celem projektu jest zwiększenie rozpoznawalności regionu pogranicza, poprzez wspólną ofertę turystyczną partnerów projektu. Cel zrealizowany będzie poprzez stworzenie centrów turystycznych, które w sposób trwały wzmocnią ogólną, jak i przyjacielską współpracę międzynarodową. W celu ożywienia wymiany turystycznej między krajami, w każdym z miast partnerskich, w zabytkowych, historycznych budynkach powstaną centra turystyczne, gdzie swoją nową siedzibę będą miały istniejące już Informacje Turystyczne w mieście Lwówek Śl. oraz Wilthen. Wymienione obiekty stanowić będą ośrodki spotkań i miejsca realizacji m.in. wystaw i konferencji, oferując wgląd w ponad 800-lenią historię obu miast oraz życie i rzemiosło regionu przygranicznego. Dzięki tym działaniom turyści i mieszkańcy oprócz wzięcia udziału w realizowanych przedsięwzięciach będą mieli możliwość całorocznego zwiedzenia odrestaurowanych zabytków i poznania ich historii. Działania realizowane w niniejszym projekcie podniosą świadomość o wyjątkowej, bogatej tradycji i historii obszaru pogranicza wśród społeczności lokalnej, turystów z kraju i zagranicy, eksponując spójność regionu, a niwelując różnice.

Rezultatem projektu jest zrealizowanie idei ponadgrancznej turystyki, która jest możliwa tylko poprzez ścisłą współpracę saksońskich i polskich partnerów. Efektem realizacji projektu będzie wzrost ruchu turystycznego po obu stronach granicy.

Projekt ze swoimi centralnymi ośrodkami turystycznymi, skierowany jest przede wszystkim do osób szczególnie zainteresowanych architekturą, historią i kulturą, a także do tych, którzy chcą poznać tradycje i życie mieszkańców pogranicza polsko-saksońskiego. Grupę docelową stanowią pracownicy działów promocji gmin oraz informacji turystycznych, istniejących stowarzyszeń instytucji kultury, którzy poprzez realizację projektu nawiążą współpracę z możliwością wymiany doświadczeń. Będzie to podstawa do dalszej współpracy i wspólnej promocji regionów obu miast partnerskich.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Polska–Saksonia 2021-2027

17 KOMENTARZE

  1. A kiedy będzie normalna komunikacja? Do Wrocławia nie dojechać, z Bolesławca ostatni autobus o 15:30, skandal! Przecież, komunikacja z światem jest bardzo ważna dla rozwoju miasta. Młodzież ucieka…

  2. Można wiedzieć, w którym historycznym, zabytkowym budynku powstanie Punkt Informacji Turystycznej? Czy będzie, jak dotychczas, otwarty tylko w godzinach popołudniowych?

  3. Panie Burmistrzu niech następnym krokiem będzie ściągnięcie niemieckiego biznesu do Lwówka. Obecnie tylko oni mają pieniądze na inwestycje w Europie więc nie ma co się zastanawiać. Bez stanowisk pracy te miasto zdechnie całkowicie. Poprzednicy od lat 90-tych systematycznie wykańczali powiat co skutkowało wyludnieniem i wyjazdem kapitału ludzkiego tam gdzie lepiej. Jeśli nie będzie pracy to ludzie nadal będą uciekać do miast ościennych. Widać to na przestrzeni ostatnich 20 lat co się stało. Pozdrawiam i życzę wytrwałości w odbudowywaniu tego co poprzednie ekipy konsekwentnie niszczyły i marnowały kolejne szanse poprzez własną głupotę , kumoterstwo i brak kompetencji.

    • Zobaczymy jak pan burmistrz odbuduje miasto. Bo narazie jest tylko kumoterstwo, zatrudnianie ludzi bez kompetencji, i podejmowanie złych decyzji. Czyli nic nowego. Oby to się zmieniło.

  4. Podwyżki załatwione, projekty zatwierdzone i plany gotowe. A co z dziurami na drogach? Sami mamy sobie zalatać? Koło Lidla przy przejściu dla pieszych wyrwa. Może czas zacząć od małych rzeczy, żeby robić wielkie.

  5. A może by tak zainteresować się ludzmi? Jak mieszkają, czy im na głowe nie kapie? Odrazu podpowiem…. nie kapie tylko się leje!!! czy musi dojśc do tragedii żeby ktoś sie zainteresował? Mowa oczywiscie o budynkach należących do gminy!

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj