6 mld złotych mniej dla Dolnego Śląska!

29
1260

Samorządowcy i parlamentarzyści z naszego regionu spotkali się dziś (3.02) na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze, by wspólnie zaapelować do rządu w sprawie sprawiedliwego podziału środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. W nowej perspektywie województwo dolnośląskie ma otrzymać jedynie 4 mld złotych.

 

To aż o 6 mld złotych mniej niż w poprzedniej perspektywie. Dolny śląsk znalazł się tym samym na jednym z ostatnich miejsc wśród województw pod względem ilości unijnych pieniędzy rozdzielonych w ramach RPO na lata 2021-2027.

Wskaźniki rozwojowe PKB per capita do średniej unijnej wyraźnie pokazują jak niesprawiedliwy jest to podział. Dolny Śląsk jako całość ma 75% do średniej PKB natomiast subregion jeleniogórski ma 54%, a subregion wałbrzyski 51%. Tu widać, jak duże jest rozwarstwienie i jak niesprawiedliwa jest propozycja z RPO, która ma służyć wyrównywaniu szans rozwojowych – mówiła Poseł Zofia Czernow.

Co to oznacza dla miast takich jak Jelenia Góra, Kowary, Lwówek Śląski czy Gryfów Śląski?

Jeżeli nie będzie pieniędzy to nie będzie przedszkoli, nie będzie dróg i nie będzie przede wszystkim walki z niską emisją. To tutaj na dolnym śląsku mamy największy problem z niską emisją. Nie będzie pieniędzy na termomodernizację budynków, nie będzie pieniędzy na inwestycje, które służą przede wszystkim mieszkańcom. To właśnie oni będą najbardziej poszkodowani – tłumaczy Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. To wygląda tak jakby ktoś specjalnie chciał nas ukarać – dodaje.

Pani Poseł Machałek, Pan Poseł Kubów, którzy wywodzą się z naszego regionu brali udział w podziale środków. Jak widać nie dbają o nas i nas nie wspierają. Jest to bardzo niepokojące – mówił Olgierd Poniźnik, burmistrz Gryfowa Śląskiego.

Dolny Śląsk został ukarany za to, że rozwijał się prawidłowo, czyli wykorzystywał środki unijne tak jak trzeba. My jako dolny Śląsk wyróżniamy się wysoką liczbą zabytków. Ratując zabytki nie robimy kanalizacji, nie robimy wodociągów, nie naprawiamy dróg. I teraz kiedy przyszedł czas, żeby zakończyć te wszystkie zadania okazuje się, że nie dostaniemy pieniędzy. Apeluje do naszych Posłów żeby o nas zadbali. Niech mieszkańcy, którzy ich wybrali dostrzegą, że są przez nich krzywdzeni – powiedziała Mariola Szczęsna, burmistrz Lwówka Śląskiego.

Apelujemy do rządu żeby nie dzielili nas na dwie, trzy albo i cztery prędkości rozwojowe. My tu mieszkamy, my walczymy o to żeby naszym mieszkańcom było lepiej. Podział środków według aktualnej propozycji sprawi, że będziemy daleko w tyle – apeluje Elżbieta Zakrzewska, burmistrz Kowar.

Samorządowcy zamierzają apelować o to, aby województwo dolnośląskie podzielić na dwa podregiony statystyczne: północny (Wrocław) i południowy (dawne województwo wałbrzyskie i jeleniogórskie). Podział miałby obowiązywać już w kolejnej perspektywie finansowej, czyli od roku 2027.

-/24jgora.pl/-

Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj koniecznie: Politycznych przepychanek ciąg dalszy. Kto kradnie?

29 KOMENTARZE

 1. Jak by ludzie nie głosowali na zlodzei co ich okradajom peowców to by dostali. A tak jest kara jak sie robi zle.
  Burmiszczu Poniznik. Czeba bylo tych niemnieckich skarbów nie odnawiac a budowac kanalizacje i drogi. I co teraz macie ?Niemce se wyremontowali pałace za nasze a potem przyjdą i wykupiom wszystko. I tyle bedziemy mieli.

  Zle ludzie zrobili to majo sprawiedliwość na jaką zasługują. Gdyby zrobili dobrze to mieli by jak w Hełmie.

  • Okradajom, czeba, niemnieckich, niemce se, wykupiom ty jesteś Polakiem czy jakimś trollem? A nie czekaj jesteś typowym wyborcą PIS czyli tumanem bez szkoły. Wracaj ze swoimi radami do nory burku.

 2. Dokładnie ,gdzie rządzi PO dostaną mniej ,na dodatek nic nie zarabiają ,miasto nie przynosi zysków oczekują tylko na dotacje i dofinansowania to na przykładzie naszego miasteczka gdzie rządzi PO.

  • Czyli według tej teorii samorządy wybrane przez mieszkanie, które nie są w tej samej opcji politycznej co rząd nie dostaną grosza z dotacji europejskich za karę. Bo tak. Świetna retoryka. Mieszkańcy płacą podatki samorządom, samorząd płaci podatki dla państwa ( rządu) a w zamian i samorząd, i mieszkaniec nie dostaje nic. Nawet pieniędzy z funduszów europejskich które powinne być dzielone równo wszystkim a nie tylko swoim. Dlaczego również antyeuropejski rząd wyciąga tak chętnie swoje łapska po unijne środki. Od tej złej, zgniłej unii? Po co w ogóle pchają się tam byle Jaki, broszka Szydło, krępa Kempa czy inni toruniści? Ach no przecież po kaskę, gej party i inne orgie. A później jacy to oni święci, prawdziwi patrioci, jedyni prawdziwi Polacy.

    • Czyli wsioku skoro tamci kradli to ci też mogą? Ale ci mogą bo oni są twoi. Wszyscy z innym zadaniem to zaraz PO, lewaki, komuniści. Ale prokurator komunistyczny Piotrowski w trybunale wam nie przeszkadza po to wasz komuch.Piotrowicz która była przewodnicząca ZMS na uniwersytecie też jest ok bo to wasz komuch. Udławicie się tym waszym zamordyzmem, torunizmem i propagandą sukcesu. Wszystko drożeje, nowe podatki nałożyli a wy dalej ale tamci kradli. Ci kradną pięć razy więcej, niszczą gospodarkę i ten kraj ale przecież dali 500+, trzynastkę, czternastkę. Co z tego skoro te pieniądze oddacie im z powrotem. Ale przecież jest pięknie. Na Titanicu orkiestra też grała do końca…

     • Ty wiesz co piszesz ,gdzie sens logika.Pieniądze wracają ,tak gospodarkę się buduje a wy PO-wcy tego nie rozumiecie i nie potraficie.

    • Zacząć trzeba od tego, że Pińcet na bombelka miało być finansowane ze zlikwidowanej dziury VAToskiej. I nic się w sprawie likwidacji tej dziury nie wydarzyło poza propagandą i kilkoma pokazowymi aresztowaniami grupek wyłudzających VAT na parę baniek. Jak luka była w ~50 miliardów tak jest.
     Źródło: raport NIK na temat dziury VAToskiej z listopada 2019.

     Początkowo 500+ zostało sfinansowane ze znowelizowanego budżetu. Głównie okrojone zostały inwestycje i służba zdrowa. Źródło: nowelizacja budżetu na 2016 z maja 2016. Potem było wpisane w budżet jak wszystko inne. Mówią, że z luki VAToskiej? Kłamią.

     Był dość słuszny pomysł wsparcia najbardziej upokorzonej grupy społecznej w naszym kraju: rodziców/opiekunów osób niepełnosprawnych. PiS wprowadził podatek solidarnościowy w wysokości 4% dochodów powyżej miliona. Dobry pomysł ale z wykonaniem kłamali jak zwykle. Rozwalili Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeżerając te pieniądze w 13 i 14 emeryturze. Funduszu nie ma a hajs z podatku solidarnościowego (tego pierwszego) idzie na uwłaczające emerytury. Niestety jest go za mało więc suto również rozprawiono się z Funduszem Rezerwy Demograficznej. W Funduszu tym od 2002 zbierany były fundusze na wypłatę emerytur osobom, które takie świadczenia będą pobierać gdy na jednego emeryta zacznie przypadać 1-3 pracujących. Nie ma i nie będzie co oznacza kajzerki z pasztetem dla emerytów dzisiaj ale niestety żarcie gruzu dla tych w przyszłości.

     Lista zwiększonych i nowych podatków przez aktualnie rządzących sprawiedliwych jest koszmarnie długa. Drukarki w NBP się zacierają od nadmiaru pracy. Żadne dzisiejsze dziady spłacać tego nie będą więc się nie martwią. Moawiecki w swoim expose obiecywał wzrost inwestycji prywatnych do 25%. Zaczęli w 2015 z poziomu 20% a 2019 kończyli z wynikiem 13%. Najgorszy od czasów okrągło stołu.

     A gdzie szły pieniądze co ich PO nigdy nie dawała bo nie było Pińcet na bombelka, 13-stek czy 14-stek? Nigdzie. Nigdzie…bo nikt im ludziom najpierw z portfeli nie odebrał.

     Panie Lubomierz. gmina nie jest od prowadzenia działalności gospodarczej a od realizowania zadań o charakterzez użyteczności publicznej.

     • Bzdury piszesz jest od tego żeby coś tu powstawało nawet swojej piekarni nie macie itp, wody, wysypiska, nie potraficie tym zarządzać oddaliści w obce ręce ,oni z tego zyski kręcą, te pieniądze powinny trafiać do naszego urzędu ,tacy z was operatywni bo nie wasze ,w domu też tak zarządzacie .

     • Chłopie twoja kłamliwe propaganda i mieszanie faktów znaczenie przewyższa TVN 24. Kasę z funduszu zarąbał Vincent najgorszy minister finansów potem jeszcze zarąbał kasę z funduszy emerytalnych. Trzeba tobie przypomnieć co myśleli o Polsce obecna opozycja? H D.. pa i kamieni kupa. Polskość to nienormalność. O danych statystycznych mówił wiele nie będę stopa bezrobocia, najniższe wynagrodzenie, nadwyżka eksportowa. Nie umiecie nic tylko PIS PIS i PIS żygać się chce,A MOŻE wreszcie jakiś program REALNY ?!

    • Czy ty rozumiesz co to jest trzynastka a co 999 zł? Więc lepiej propagandowo to powiedzieć,ze trzynastka a niePiSmienni uwierzą,ze faktycznie tak jest jak ich MAŁY to powiedział. 500+ z kieszeni własnej Kaczyńskiego to odpowiednik dawnego deputatu węglowego (mlody tego nie pamieta).Zamiast 500+ powinni nazywać deputat dziecinny.

  • A gdzie otworzyli teraz nową szkołę? Bo raczej nie tutaj w okolicy!? Wszystkie inwestycje które będą realizowane w większości finansowane będą z funduszy unijnych. Tak właśnie z tych pieniędzy z tej złej unii. Ale ten wasz cudowny rząd widzi, że gospodarka leci na pysk więc próbuje pieniądze trzymać dla siebie i na rozdawanie żebyście w następnych wyborach też się dali kupić. Jak bułgarskie tirówki.

  • I PiS też będzie likwidował szkoły. Przed demografią nie uciekniemy bo żadna partia polityczną ewidentnie sobie z nią nie radzi. Bo jak nie zamykać szkół skoro liczba uczniów spadła z 6mln w 2007 do 4,6mln w 2020?

   Zakłady pracy? No tak. Zakłady pracy.

  • To jest właśnie całe sedno tej sprawy. Ale ludzie popierający ten socjalistyczny rząd tego nie rozumieją. Po tu PO rządzi to nie dostaną i bardzo dobrze. Ale to oni sami też nie dostaną. Do tego specjalisty od gospodarki który się podpisuje Lubomierz posłuchaj: to gmina ma otworzyć i prowadzić piekarnie i jakieś inne działalności gospodarcze? Chyba żyjesz ciagle jeszcze nie w tej epoce. To nie czasy kołchozów, sowchozów i PGR-ów. Ja wiem, że chciałbyś żeby wróciły bo wtedy kasa była a ty nic nie robiłeś i tak już się nauczyłeś. I teraz też ci pasuje, że następni socjaliści ci dają. A ty chętnie bierzesz. I nie ważne skąd ci dają, ważne, że dają. Ważne, że tobie jest dobrze. To teraz posłuchaj trutniu: przez ciebie i wszystkich tobie podobnych każdy który chce prowadzić swoją działalność musi płacić, płacić i płacić bo wam się należy. Musi znosić kontrole, coraz to nowe podatki bo trzeba kasę na całe to wasze tałatajstwo. A do roboty się weźcie darmozjady, spróbuj otworzyć własny interes, gwarantuje, że minie ci ta twoja miłość szybko do rządu. Nie pozdrawiam.

   • Nie, ty otworzysz piekarnie ,wynajmiesz lokal z gminy i będziesz co miesiąc płacił za lokal a gmina będzie WREŚCIE ZARABIAŁA jakieś pieniążki,czy ty nie rozumiesz że gmina nic nie zarabia nie mają pomysłów ,ty tego nie zrozumiesz ,bo nie chcesz ,masz za dużo jadu w sobie. Akurat prowadzę działalność i sam odprowadzam składki nie żeruje jak może ty, Państwo do Państwo opłaci.Pozdrawiam

 3. W wielu samorządach nie dbają o rozwój gospodarczy, trwonią pieniądze na rzeczy drugorzędne , wypasione pensje, zbędne etaty dla miernych ale wiernych. Takie miernoty jak Poniźnik potrafią tylko dawajcie, dawajcie bo mało.

 4. Pis pierwsze co zrobił to zlikwidował konkursy na stanowiska żeby wszędzie poupychać tumanów i niedouków jedyne wymagania to wierność partii, niedługo wprowadzą legitymację partyjne. Wyborcy pisu to chorzy z nienawiści fanatycy!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here