29 ton odpadów nie wjechało do Polski

3
69

W piątek 23 sierpnia funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie prowadzili wspólnie z funkcjonariuszami KAS działania ukierunkowane na kontrolę przywozu do Polski odpadów.

 

W trakcie sprawdzania dokumentów i załadunku wytypowanego do kontroli samochodu ciężarowego funkcjonariusze KAS i SG zakwestionowali przewożony towar. Powodem były rozbieżności w dokumentach, z których wynikało, że do Polski miały wjechać plastikowe opakowania o wadze ponad 29 ton, natomiast funkcjonariusze stwierdzili, że jest to 29 ton zmielonego plastiku wymieszanego z innymi odpadami.

 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał w sprawie decyzję uznającą przedmiotowy transport za nielegalne transgraniczne przemieszczanie odpadów. Kierowca został ukarany mandatem karnym a zatrzymany ładunek wraz ze środkiem transportu zabezpieczono na wyznaczonym parkingu.

 

Sprawę prowadzi Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu. Zgodnie z przepisami ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów odbiorcy grozi kara pieniężna od 30 000 zł do nawet 200 000 zł., natomiast zgodnie z ustawą o transporcie drogowym przewoźnikowi oraz zarządzającemu grozi kara pieniężna w łącznej kwocie 12 500 zł.

3 KOMENTARZE

  1. Nielegalny przywóz śmieci z Niemiec do naszej Gminy obserwujemy juz od dłuższego czasu. Dziwi mnie to, że na skutek kontroli instancji do tego powołanych nagle się do tego nie dopuszcza. Na spotkaniu w Świeradowie, zorganizowanym przez właścicieli hotelu Sudetia – Schlesien ohne Grenze- poinformowałam o przywozie od kilku do kilkunastu tirów co noc do Re biszowa. Starosta obiecał nam, że Rębiszów nie uzyska kolejnego przedłużenia terminu na rekultywację terenu pokopalnianego, słysze jednak od przyjaciół, że tiry wjeżdżają tam nadal. Jaki jest sens działania samorządów terytorialnych jeśli firmy robia co chcą. Na moj apel w Świeradowie niemiecki przedstawicioel sympozjum odpowiedział mi, że ,, do tyańca trzeaba dwojga,, Ktos przywozi a ktoś dostaje pieniądze. Ciekawym jednak jest fakt na jakiej podstawie otrzymują zezwolenia.??????????????

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here