Senator Rafał Ślusarz i Poseł Szymon Pogoda o wieku emerytalnym

38
1114
Poseł Szymon Pogoda i Senator Rafał Ślusarz

Od stycznia 2013 r., wiek emerytalny w Polsce był stopniowo wydłużany. Celem było zrównanie i podniesienie go do 67 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. W efekcie tych zmian mężczyźni mieli osiągnąć nowy próg w 2020 r., a kobiety w 2040 r. Reforma została cofnięta przez obecnie rządzący obóz polityczny. Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.

 

 

W dziesiątą rocznicę działań rozpoczynających podnoszenie wieku emerytalnego politycy Prawa i Sprawiedliwości w całym kraju organizują konferencje prasowe, by o tym przypomnieć.

We wtorek 3 stycznia 2023 roku taką konferencję prasową wspólnie zorganizowali Senator Rafał Ślusarz i Poseł ziemi bolesławieckiej Szymon Pogoda.

Pan Senator mówił, iż sytuacja Polski jest w tej chwili trudna, gdyż wpływa na nią szereg wydarzeń w tym pandemia COVID, wojna na Ukrainie, czy inflacja. Niemniej w związku z pojawiającymi się w niektórych mediach informacjami odciągających uwagę publiczną od tych najważniejszych problemów politycy postanowili odnieść się do tych ich zdaniem najistotniejszych kwestii.

Wybraliśmy symboliczny moment, 10 lat od podwyższenia wieku emerytalnego przez rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Właśnie mija 10 lat od tego momentu. Dlaczego wydaje się nam, że warto tę datę przypomnieć? To dlatego, że ona skupia na sobie cały szereg kwestii, które warte są przedyskutowania w przestrzeni publicznej. Po pierwsze kwestie wiarygodności. Wiemy jak te sprawy się działy, ale nigdy wystarczająco żeby je przypominać. Obietnice były składane, że wiek emerytalny nie zostanie podniesiony i jest znana wypowiedź ówczesnego kandydata na prezydenta Bronisława Komorowskiego, jest znana wypowiedź ministra finansów pana Rostowskiego, że te kwestie nie będą ruszane. Później bez konsultacji ze społeczeństwem narzucając społeczeństwu podniesiono wiek emerytalny i kobietom i mężczyznom do 67 roku życia. – wspominał Senator Ślusarz, który dodawał, że w roku 2017 rządy Prawa i Sprawiedliwości zniosły to prawo obniżając wiek emerytalny.

 

 

Senator zaprezentował przygotowaną przez siebie tabelę pokazującą o ile więcej obywateli w regionie dziś by pracowało, gdyby ten wyższy wiek emerytalny został utrzymany.

Poseł ziemi bolesławieckiej Szymon Pogoda przypomniał o aktywności PiS-u w stosunku do grup, w które uderzałyby dziś te regulacje.

Powodem dzisiejszego spotkania jest również pojęcie wiarygodności. Wiarygodności, z którą Prawo i Sprawiedliwość szło w wyborach w 2015 roku. Wiarygodności, z którą Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów w `19 roku i wiarygodność, z którą Prawo i Sprawiedliwość się utożsamia, jako formacja polityczna. Jako formacja polityczna pokazaliśmy, że jesteśmy wiarygodni. Obniżyliśmy wiek emerytalny, o którym mówiliśmy. Przywróciliśmy ten wiek emerytalny dla Polek i dla Polaków do 60 i 65 lat. – mówił Poseł Pogoda, który także wspominał o problemach, z jakimi nasz kraj musi się mierzyć.

Pomimo tego trudnego czasu i problemów, z którymi jako formacja rządząca się mierzymy, pokazujemy, że jesteśmy wiarygodni. Dbamy o Polskę, dbamy o Polski, dbamy o Polskie rodziny. – mówił poseł ziemi bolesławieckiej, który wspominał o świadczeniach dla rodzin, o 500+, o 13 i 14 emeryturze, waloryzacji emerytur oraz zmianie podatkowej skierowanej do emerytów, czy działaniach skierowanych do tych seniorów, którzy chcą nadal pracować, a także aktywizacja seniorów.

To są działania, które kierujemy pomimo wszystkich tych wypadkowych, trudnej sytuacji na rynku europejskim kierujemy do Polek i Polaków ukazując i potwierdzając, że jako Prawo i Sprawiedliwość jesteśmy formacją wiarygodną i ta wiarygodność nam przyświecała i będzie przyświecała. – zapewniał Poseł Szymon Pogoda.

 

 

Warto podkreślić, iż obecnie ustawowy wiek emerytalny w Polsce jest jednym z najniższych, jeżeli nie najniższy w Europie. Tak niski wiek emerytalny jak w naszym kraju spotykamy chyba jedynie w Austrii. Najczęściej w EU wiek emerytalny wynosi 67 lat. Kraje europejskie rezygnują z różnicowana wieku emerytalnego ze względu na płeć.

Wspomnieć także należy, iż jeden kamieni milowych (nr 68) Krajowego Planu Odbudowy zakłada działania naszego kraju (rządu) na rzecz „podniesienia efektywnego wieku emerytalnego”. Polska do IV kwartału 2024 r. zobowiązała się do przestawienia Komisji Europejskiej raportu dotyczącego działań, które mają na celu podniesienie efektywnego wieku emerytalnego. Wobec tego, iż nasz rząd, Pan Premier Morawiecki podpisał się pod tymi kamieniami milowymi zwróciliśmy się do Pana Senatora z prośbą o komentarz do tych działań.

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że na Polskę wywierane są pewne naciski po to, żeby dostosowywała się do pewnego modelu społeczeństwa, które jest uważane za właściwe i wzorcowe przez elity Brukselskie. To są projekty, które trzeba oceniać myślę, jako projekty w dyskusji, bo wiele kwestii, które Europa proponowała bardzo mocno się zdezaktualizowały. Tutaj, te wszystkie projekty energetyczne muszą być w tej chwili zawieszone. Jakiś przesadny upór, taki doktrynalny upór w kwestii przyjmowanych przez elity Brukselskie rozwiązań na pewno nie jest słuszny, ale toczą się negocjacje, toczą się rozmowy, nam oczywiście na tych pieniądzach bardzo zależy, w związku z tym są kwestie, w których jesteśmy skłonni do tych rozmów przystępować natomiast w tej sprawie absolutnie nie należy widzieć, jako sprawy przesądzonej. Jest to sprawa w debacie i myślę, że przy tym przesuwaniu pewnych akcentów Polacy nie mają powodów obawiać się, że przyjęte dla nich zostaną rozwiązania, które będą niekorzystne dla Polaków i dla Polski. – mówił Senator.

– Czyli ten efektywny wiek emerytalny według Państwa (PiS) nie zostanie podniesiony? – dopytywał Marek Dral

– Prawo i Sprawiedliwość zobowiązało się do czegoś i ma zamiar tego dotrzymać – odpowiadał Senator RP Rafał Ślusarz.

więcej w materiale wideo

38 KOMENTARZE

    • “Ja nie napisałem że trzeba pracować do 80,”- to dobrze bo byś nagane dostał, a co do słownika to mogę ci pożyczyć jak niemasz dla ą,ę ,jak się niema motywacji to się kropki przyczepi,Pan ą,ę

     • Człowieku gdzie ty widzisz tam błąd?
      A słownik to pewnie stoi na półce dla ozdoby i robi wrażenie na gościach jaki to właściciel oczytany.
      Szkoda gadać.
      Słuchaj dalej tych partyjnych wysłanników.

  • Do lop.Lepiej pomyśl ilu emerytów by nie dożyło emerytury! A opowiadanie że biedne emerytury to przypomnij sobie jakie podwyżki były za Po .Nikt nie zabrania dalej pracować ale masz wybór chcesz to idziesz nie to sobie dalej pracujesz i nawet możesz brać emeryturę.To jest wolność wyboru a nie przymus.!W biurze w wieku 67 lat to Sony możesz pierdzieć w stołek, ale idź na produkcję na 3 zmiany i nocki to pogadamy,!

   • Niestety ,nie siedzę w biurze. Oczywiście , nie ma co porównywać.
    Ale człowiek który pracuję fizycznie przechodzi na głodową emeryturę i co dalej?
    I emeryturę lekarze i apteki zabiorą.

    Ja nie powiedziałem że chcę pracować do końca swoich dni.

 1. Skrócenie wieku emerytalnego jest dobre dla bardzo dobrze zarabiających – powyżej 5000 zł na rękę. Oni godnie będą sobie żyli, długo i szczęśliwie.
  Ci co teraz mają 3000 zł na rękę, po 5 latach emerytury będą ją dzielić na kupki – leki, opłaty, lekarz prywatny, jedzenie…

 2. Nikt nikogo nie zmusza do przejścia na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jak ktoś ma chęć i zdrowie może pracować do stu lat i dłużej, ale to powinien być dobrowolny wybór, a nie przymus. Są różne powody, dla których takie rozwiązanie (65/60) może okazać się bardziej korzystne niż kilka złotych więcej.

 3. Okazuje się, że dzięki PiS obecni emeryci coraz częściej żyją w skrajnej biedzie pomimo 13/14 emerytury.
  Pracujący nie dostają 13 i 14 pensji ale rząd PiS dbając o swój elektorat za pieniądze pracujących Polaków rozdaje prezenty.
  Już dzisiaj jeden pracujący Polak utrzymuje 1,5 emeryta bo dzieci jest coraz mniej a emerytów przybywa

 4. Pewnie dzieci mniej wina PiS , zmieniono wiek emerytalny wina PiS, nie zimy (śniegu)w zimie wina PiS , rozruchy we Francji,Niemczech ,Belgii wina PiS no i na koniec wojna na Ukrainie wina całkowita PiS .
  Ludzie opamiętajcie się chociaż przez chwile. Jak tak tęsknicie za PO PSL SLD to do wyborów nie daleko i tam macie głos. Tylko wówczas nie płaczcie gdy nie będzie 60,65 wiek emerytalny nie będzie dodatków na dzieci .

  • Nie tęsknię za PO, nie kocham też PIS-u. Ale, ku pamięci, PIS ma całkowity udział w…
   Za wojnę z Ukrainą płacę mimo, że nikt nie pytał się o moją zgodę, chleb po 5,50 zamiast po 2,50, benzyna blisko 7 zeta a było niecałe 5, węgiel 3400 zamiast 1000 zł, pellet 2800 zamiast 900 w 2021 r.
   Mam wymieniać dalej ?
   A ta biedota od Dudy po ministra – co sobie przyznali podwyżki i nagrody, a te spółki skarbu państwa obsadzane przez posłusznych (kilka tysięcy), przekręty z maseczkami, respiratorami, Ostrołęką – gdzie nie ma winnych ?
   Zwolennicy PO i PIS-u ! Nie widzicie, że jesteście rozgrywani za miskę ryżu… Za groszowe dodatki, osłony, tarcze, łady i bezłady ?

 5. Szanowny internauto widać jesteś oderwanym od rzeczywistości w odniesieniu się do wojna na Ukrainie. Wszystkie media czy z prawej strony czy z lewej czy zagraniczne pokazują co robią ludzie w mundurach rosyjskich na Ukrainie. Pewnie dla ciebie nie ma znaczenia wielkiego ,żeby pomóc krajowi który został napadnięty przez takiego „bez mózgowca „ dla którego inny naród który nikomu nie przeszkadzał został zaatakowany!!!!’ Tym ludziom inaczej narodowi należy dać tyle i można aby zakończyć i wyeliminować tego wariata z Moskwy chyba że wolisz aby za kilka kilkanaście lat trzeba było uciekać z własnego kraju?

  • W chwili wolnej od oglądania TVP1, TVP1 i TVPINFO usiądź wygodnie i pomyśl.

   Czy gdyby w Meksyku dokonano zamachu stanu i osadzono prorosyjsko myślący rząd, to miłujące pokój światowy Stany Zjednoczone cicho by siedziały i cierpliwie czekały na rozwój wydarzeń…

   Przypomnę Ci, że w Iraku od 2003 do 2011 r. zginęło prawie 200 tys Irakijczyków z rąk USA, które szukały broni chemicznej – której w Iraku nie było, które szukały “korzeni” w przygotowaniu zamachów 11 września – również ich nie znalazły.

   Tak od niechcenia – może pamiętasz Libię, około 30 tys zabitych, wszystko w imię demokracji…

   A może Twoja główka przyjmie do wiadomości, że dzisiejsza wojna na Ukrainie jest tym samym co Afganistan z lat 1979-1989. Z jedną różnicą: wówczas w ciągu 10 lat zginęło 30 tys Rosjan i 1,5 mln Afgańczyków, dziś w ciągu roku na Ukrainie giną tylko Rosjanie… O, przepraszam. Jest druga – wówczas opozycji afgańskiej z Osamą Bin Ladenem … pomagali Amerykanie, Anglicy, Chiny, Iran, Pakistan, dzisiaj Ukrainie pomagają USA i kilkadziesiąt państw NATO.

   Poczytaj na spokojnie relacje korespondentów francuskich, hiszpańskich, holenderskich i angielskich z 2013 czy 2014 r. jak to Ukraińcy z uśmiechem na ustach w Odessie palili przeciwników politycznych, jak to po kijowskim Majdanie do dziś nikogo nie postawiono przed sądem za strzelanie w plecy swoim…

   Szanowny Do Realu,
   Wybacz, ale ja się nie godzę na wojnę, w której giną Rosjanie i Ukraińcy, z której krociowe zyski ciągną korporacje amerykańskie i odpowiednio mniejsze inne kraje. W której takim malutkim podjudzaczem jest Polska, która zapomniała o Banderze, UPA, Zbrodni Wołyńskiej, współdziałaniu Ukraińców z Niemcami podczas II wojny światowej. I Polak, dla którego zawołanie BIJ ZABIJ RUSKIEGO jest ważniejsze od racjonalnego myślenia.
   Godzę się na jedno, chcesz walczyć z Rosjanami to jedź i walcz. Chcesz dozbrajać armie ukraińską, to dozbrajaj ale za swoje.
   A mi daj święty spokój.

 6. Spokojnie wyciskajcie jeszcze więcej z uczciwie pracujących to będziecie szczaw z torów jeść na tej emeryturze. Tak jest jak leśne dziadki bawią się w polityke, 7 lat rzadów szkodników, 20 lat regresu.

  Ludzie ogłupieni reżimową telewizją wierzą w te bajeczki

 7. Niezłe manipulacje w wypowiedziach tych dwóch panów. Chociaż np. dotyczących obniżenia wieku emerytalnego powiedzieli prawdę, to sprytnie pominęli to jaki obecnie procent ostatniej pensji otrzymują przechodzący na emeryturę zgodnie z obecnymi przepisami. O ile jest niższy. W ich wypowiedziach jest więcej takich “kwiatków” pomijających niewygodne fakty.

 8. Trzeba być patologicznym szkodliwym debilem, prymitywnym złodziejem i oszustem aby prawo Polek i Polaków pójść czy nie pójść na emeryturę w wieku 60/65 uważać za coś złego. Kady ma wolną wolę i może nie iść na emeryturę w tym wieku i pracować nawet do 100 lat. Wrogów tego prawa Polek i Polaków powinno się pozbawić, dla dobra państwa, całego majątku , zamknąć z rodzinami w obozach pracy i niech tam pracują, dla dobra państwa, do śmierci.

 9. Popieram “kase” chcesz to pracujesz, nie chcesz idziesz na emke ale masz wybor, a za po psl miales wybor? A dzisiej te tuski. Kamysze pieprza jak oni chcieli dobrze dla Polski, chcieli zebysmy zamiast wolnosci wybrali chleb, tylko juz bylo w naszej historii ze panowie wybrali chleb ktory wraz z wolnoscia zostal zabrany! Dzieki PiS jeszcze mamy POLSKE!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here