ZSE-T Rakowice Wielkie: Liceum z przygodą

0
860

Wybierając liceum o profilu mundurowym przeżyjesz wspaniałą przygodę. To nie slogan reklamowy, a rzeczywistość w klasach mundurowych: liceum o profilu wojskowym, liceum o profilu policyjnym i liceum o profilu strażacko- ratowniczym w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich.

 

Najważniejsza w liceum jest matura

Celem nadrzędnym nauczycieli w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich jest przygotowanie młodzieży do egzaminu dojrzałości. Uczniowie mogą tu liczyć na wsparcie nie tylko podczas lekcji, ale także i po nich.

Liceum z przygodą

Pan Adam Dymitroca nauczyciel w ZSE-T mówi nam, iż wybierając liceum w Rakowicach Wielkich na młodych ludzi oprócz nauki czeka także coś więcej – Przede wszystkim jest to fajna przygoda. A jeśli ktoś zastanawia się na pójściem dalej w kierunku mundurowym, to może tutaj uzyskać więcej niż mocne podstawy. Wielu absolwentów, którzy trafili do pułku, do Świętoszowa odwiedza mnie i mówią, że dla nich szkółka przygotowawcza to była bajka, ponieważ większość tych rzeczy, które mieli na szkoleniu przeszli u nas, w Rakowicach. Z pewnością jest im łatwiej. I jeżeli ktoś zdecyduje się pójść do wojska to ma ułatwioną drogę. A dla tych, którzy nie pójdą do wojska to jest to licem z przygodami, liceum, w którym dużo się dzieje. – podkreśla Pan Dymitroca, który tłumaczy także, iż podczas pobytu w rakowickiej szkole uczniowie uczestniczą w licznych szkoleniach, obozach, treningach a zdobyte umiejętności sprawdzają na zawodach.

Na początku każdego roku nauczyciele przygotowują plany działań. Te, co roku są coraz bardziej ambitne. – Na razie do planu wprowadzamy tyle ile możemy, bo ten koronawirus dużo nam ogranicza, ale tak jak widać ten plan jest bogaty. To są działania przewidziane do lutego, ale myślę, że uda nam się zrealizować więcej takich rzeczy – zapewnia Pan Dymitroca, który pokazuje nam „rozkład jazdy” na najbliższe miesiące.

W pierwszych dniach października uczniowie klas o profilu strażacko- ratowniczym uczestniczyli w szkoleniu na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim. Natomiast uczniowie wszystkich klas mundurowych przeszli pierwszą część szkolenia z samoobrony, walki wręcz prowadzonej przez Krzysztofa Machałę instruktora ze Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompani Specjalnej Commando.

Podczas tych zajęć uczniowie PO ROZGRZEWCE poznali podstawowe chwyty tak walki wręcz, jak i obrony przed napastnikiem z nożem. – Kilkanaście technik młodzież mogła poznać – tłumaczy Pan Dymitroca, który zaznacz, iż zajęcia odbyły się w ramach lekcji wychowania fizycznego.

W październiku oprócz książek i tradycyjnych zajęć w-f na uczniów klas mundurowych w ZSE-T czekają kolejne dwie części kursu samoobrony, szkolenie strzeleckie z krótkiej i długiej broni pneumatycznej, szkolenie strażackie oraz szkolenie ogólnowojskowe w jednostce 23 ŚPA w Bolesławcu. W przyszłym tygodniu w ZSE-T odbędzie się nadanie wyższych stopni awansu zasłużonym kadetom klas mundurowych, uczniom klas drugich i trzech. – Wyróżnieni musieli uzyskać odpowiednią średnią ocen i wykazać się odpowiednim zachowaniem – tłumaczy nauczyciel rakowickiej szkoły.

Przełom października i listopada to tradycyjne manewry sportowo- obronne uczniów klas mundurowych. Jest to niezwykle ważne wydarzenie w życiu szkoły, podczas którego młodzież może się sprawdzić w kilku konkurencjach, a ponadto dzięki obecności funkcjonariuszy zaprzyjaźnionych ze szkołą jednostek może zdobywać wiedzę od zawodowców.

Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich ma sporą grupę przyjaciół, którzy wspierają szkołę i są to m.in.: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim, Komenda Powiatowa Policji w Lwówku Śląskim, Komisariat Policji w Gryfowie Śląskim, 23 Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu, Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompani Specjalnej Commando, czy współpracujący ze szkołą lwóweccy ratownicy medyczni: Krzysztof Twardygrosz i Robert Mikłaszewski, którzy oprócz szkoleń z pierwszej pomocy zapewniają także zabezpieczenie medyczne na licznych wyjazdach.

W listopadzie, grudniu, styczniu i lutym uczniowie klas mundurowych z ZSE-T w Rakowicach Wielkich też nie będą mogli narzekać na nudę. Oprócz kontynuacji szkoleń strażackich i szkoleń ze strzelania oraz szkoleń ogólnowojskowych na młodzież czekają dwa szkolenia z narciarstwa biegowego w Jakuszycach i obóz zimowy w Nowej Bystrzycy.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here