Zniżki OC od współwłaściciela pozwolą Ci zaoszczędzić na ubezpieczeniu

1
179
fot.: pixabay.com

Średnia wysokość składki na OC wynosi 686 zł w III kwartale 2019 roku. Mimo dość niskiej kwoty, kierowcy cały czas poszukują możliwości obniżenia kosztów związanych z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Jedną z opcji jest wykupienie polisy jako współwłaściciel pojazdu. Sprawdź, ile na tym zaoszczędzisz.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dwie osoby (także niespokrewnione) mogą ubezpieczyć pojazd jako współwłaściciele. W efekcie ubezpieczyciel uzna zwyżki / zniżki obu ubezpieczających. Chociaż takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, zniżki OC od współwłaściciela mogą również oznaczać kłopoty.

Zniżki OC współwłaścicieli sumują się

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględnia zniżki OC wypracowane przez obu współwłaścicieli. Dzięki temu obowiązkowa polisa komunikacyjna może kosztować dużo mniej – szczególnie, jeśli jedna z osób ma niewielką zniżkę, a drugiej udało się wypracować maksymalny rabat.

Sposób naliczania zniżek jest prosty – zwykle przy dokonywaniu kalkulacji uwzględniana jest najwyższy zniżka. Jeżeli więc jeden kierowca wypracował rabat 20%, a drugi ma rabat 60%, ubezpieczenie może być tańsze o 60%.

Warto jednak mieć świadomość, że każdy ubezpieczyciel działa według własnych wewnętrznych zasad.

Konsekwencje udostępnienia zniżek

Udostępnienie zniżek współwłaścicielowi może mieć także negatywne konsekwencje. Chodzi o możliwość utraty wypracowanego rabatu w momencie, gdy dojdzie do stłuczki. Wówczas osoba mająca maksymalne zniżki straci ich część – także wtedy, gdy to nie ona kierowała ubezpieczonym pojazdem.

Trzeba przy tym podkreślić, że do utraty zniżek dojdzie także w odniesieniu do innych ubezpieczanych samochodów – nawet, jeśli one nie brały udziału w zdarzeniu drogowym.

Jak jeszcze obniżyć cenę ubezpieczenia OC?

Chociaż zniżki współwłaściciela to dobry sposób na obniżenie wysokości składki, warto poznać inne metody redukcji kosztów.

Przede wszystkim trzeba porównać propozycje pozostałych ubezpieczycieli – cenę ubezpieczenia samochodu w kalkulatorze Rankomat.pl łatwo sprawdzisz. Koszt polisy może być głównym wyznacznikiem opłacalności oferty, ponieważ zakres ochrony i sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki.

Kolejnym sposobem na obniżenie ceny OC jest wykupienie ubezpieczenia w pakiecie z innymi polisami, np. NNW kierowcy, AC, a nawet polisy mieszkaniowej.

Zniżki OC od współwłaściciela pomagają poczynić spore oszczędności – może to być nawet kilkaset złotych. Warto jednak rozważyć opłacalność pod kątem ewentualnej utraty zniżek na wszystkie pojazdy w razie stłuczki.

fot.: pixabay.com

-/ Materiał partnera /- Orion

1 KOMENTARZ

  1. Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here