Złożyli uroczyste ślubowanie

8
1668

To szczególny dzień dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Kamińskiego w Lubomierzu. Właśnie dziś pierwszoklasiści i drugoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie a uczniowie trzecich klas odebrali certyfikaty ukończenia szkoleń specjalistycznych. Nie zabrakło także wyróżnień i nagród. Uroczystość, która odbyła się na lubomierskim rynku wpisuje się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

 

Z dniem 1 września 2021 roku w Lubomierzu nastąpiło scalenie jednostek oświatowych. Przedszkole, szkoła podstawowa i szkoła średnia zostały połączone w jeden duży organizm. Operacja ta ma wygenerować oszczędności i ułatwić zarządzanie. Dyrektorem powstałego w jej wyniku Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Lubomierzu został Pan Marek Kozak. Tylko w lubomierskiej szkole średniej – liceach, technikach i szkole branżowej naukę pobiera 230 uczniów, z których spora część korzysta z internatu.

Zmiany organizacyjne nie wpłynęły na wieloletnią tradycję szkoły – uroczyste ślubowanie uczniów. – Dla nas, jako dla szkoły jest to jedno z ważniejszych świąt. – przyznawał Dyrektor Marek Kozak.

Dzisiejszy dzień, 5 listopada 2021 roku to wyjątkowe święto dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Kamińskiego z klas mundurowych; policyjnej, granicznej i lotniczej oraz klasy o profilu artystycznym, których w Lubomierzu jest łącznie blisko setka. To właśnie dziś pierwszoklasiści i drugoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Ślubowali pierwszoklasiści i drugoklasiści, gdyż w roku ubiegłym plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa i wszystkie uroczystości szkolne musiały zostać odwołane. Podczas dzisiejszych uroczystości nie zabrakło także wyróżnień i nagród dla uczniów za wybitne osiągnięcia.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele parlamentu, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, władze miasta i szkoły oraz spora grupa mieszkańców i rodziców uczniów lubomierskiej szkoły. Wszystkich powitał Dyrektor Marek Kozak.

Wydarzenie organizowane na rynku miejskim wpisuje się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Przypomniał o tym Pan Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza. – Listopad to miesiąc, w którym nasz kraj świętuje kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale także jest to miesiąc, w którym społeczność szkolna przeżywa ważne wydarzenie. Obchodzimy dzisiaj dwie uroczystości, które na stałe wpisały się w lubomierską tradycję. – tłumaczył burmistrz.

– Pierwsza z nich to ślubowanie uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym uroczystym dniu, w obecności społeczności szkolnej, zaproszonych gości oraz swoich najbliższych uczniowie składają ślubowanie na sztandar szkoły, na którym, na jednej ze stron widnieje orzeł biały, a wokół niego cztery słowa stanowiące, która powinna przyświecać młodym pokoleniom: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka. – mówił Pan Marek Chrabąszcz, który przypomniał, że szkoła średnia jest bardzo ważnym etapem w życiu młodego człowieka, a kształcenie w klasach mundurowych odbywające się w duchu patriotycznym, historycznym i pro obronnym przyczynia się do integracji młodych ludzi ze społeczeństwem.

– Drugą jest wręczanie certyfikatów ukończenia szkolenia specjalistycznego. Uczniowie klas trzecich, z klas mundurowych odbiorą z rąk panów Komendantów certyfikaty, które świadczą o ich przygotowaniu w danej specjalizacji – dodawał Burmistrz Lubomierza, który pogratulował uczniom zdanych egzaminów.

Warto wspomnieć, iż już za pierwszych Piastów istniały formy żołnierskiego zaprzysiężenia. Okazją do złożenia przysięgi była wówczas uroczystość pasowania na rycerza. Mimo upływu setek lat tradycja ta przetrwała. Dziś uroczystą przysięgę na sztandar szkoły składają uczniowie klas mundurowych. Tekst przysięgi po raz pierwszy wprowadzony został za króla Zygmunta II Augusta w 1557 roku dla artylerzystów. Przysięga jest ona sprawdzianem ich wiarygodności i stanowi dodatkowy argument motywacyjny rzetelnego wypełniania obowiązków ucznia, ale i przyjęciem na siebie obowiązków płynących z odpowiedzialności za całą zbiorowość.

Wydarzenie, które zaszczyciło wielu znakomitych gości było także okazją do złożenia podziękować wszystkim jednostkom, które współpracują z lubomierską szkołą. Jak przyznawał Burmistrz to właśnie dzięki nim uczniowie mają możliwość przejść specjalistyczne szkolenia.

– Świetnie przygotowane wydarzenie. – mówił Poseł RP Robert Obaz (Nowa Lewica) – Jestem pod wrażeniem tego ilu jest tu młodych ludzi w mundurach, którzy chcą pomagać Ojczyźnie z taką dostojnością. Dziękuję też policji, straży granicznej i wojsku, którzy wspierają szkołę w Lubomierzu. – dodawał poseł.

Po zakończeniu uroczystości na lubomierskim rynku uczniowie ich rodzice i goście przeszli do kościoła Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu, gdzie odbył się koncert w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Żagania.

8 KOMENTARZE

  1. Piękna uroczystości, a w Kościele było jeszcze piękniej. Orkiestry można słuchać bez końca. Brawo młodzież, tak trzymać i pamiętajcie: “Bóg, Honor, Ojczyzna”!

  2. No, jeśli ktoś ma tylko takie aspiracje, to po jakiejkolwiek szkole będzie pracował na kasie w Biedronce. (Żadna praca nie hańbi). Jak będą uparci, to zajdą wyżej. Teraz rzadko zdarza się, że ktoś pracuje w takim kierunku, w jakim się kształcił – takie czasy.
    Ja Wam Droga Młodzieży gratuluję przede wszystkim pasji. Róbcie to, co Wam sprawia frajdę, jeśli coś kiedyś z tego wyniknie – to super, jeśli nie – przeżyjecie świetną przygodę 😉

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here