Złoty Róg idzie pod młotek

11
2183

Niegdyś jedna z piękniejszych kamienic w centrum Lubomierza, dziś strasząca wszystkich ruina. Jest jednak nadzieja, iż wkrótce „Złoty Róg” odzyska dawny blask.

 

Położony w centrum Lubomierza budynek nie miał w ostatnich czasach szczęścia do właścicieli. Ci nie dbali o niego, nie przeprowadzali remontów, … obiekt stopniowo popadał w ruinę. Dopiero na początku 2019 roku władze Gminy Lubomierz odkupiły mocno zniszczony obiekt. Jak niejednokrotnie słyszeliśmy był to jedyny sposób, żeby „Złoty Róg” mógł odzyskać dawny blask.

Na początku października 2021 r na stronach magistratu zawisła nieruchomości do zbycia. Była to działka zabudowana budynkiem usługowym o powierzchni użytkowej 915,23m2 położona w obrębie Lubomierza, oznaczona w ewidencji gruntów numerem 78 o powierzchni 0,0555 ha.

czytaj: Złoty Róg pójdzie pod młotek?

W poniedziałek, 27 grudnia 2021 r. na stronach urzędu pojawiło się ogłoszenie o przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż działki zabudowanej budynkiem tzw. Złotego Rogu. Jest to budynek o dwóch kondygnacjach z poddaszem nieużytkowym, budynek podpiwniczony. Układ funkcjonalny budynku to: piwnica składająca się z korytarzy, dawnego baru, pomieszczenia socjalnego, kuchni z zapleczem magazynowym i pomieszczeniem pomocniczym. Całość o powierzchni 197,43m2. Na parterze znajduje się korytarz, klatka schodowa, dawny bar i pomieszczenie socjalne. Całość o powierzchni 359,10m2. Natomiast piętro to korytarz, klatka schodowa, pokoje i pomieszczenie socjalne. Piętro ma 358,70m2. W budynku instalacje wewnętrzne są zdemolowane.

Obiekt posiada projekt koncepcyjny remontu. Ten będzie musiał odbywać się pod okiem konserwatora, bo Złoty Róg wpisany decyzją A/5825/1059/J z dnia 3 grudnia 1990 roku jest do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej. Wszelkie prace budowlane wewnątrz i na zewnątrz budynku, prace konserwatorskie i restauratorskie oraz prowadzenie innych prac tj. zmiana funkcji, przebudowy, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, prace przy zabytkowym wystroju i wyposażeniu, montaż reklam i instalacji wymagają uzyskania pozwolenia Konserwatora Zabytków.

Cena wywoławcza Złotego Rogu to 241.300 złotych. Przetarg odbędzie się już na początku lutego 2022 roku. Wówczas dowiemy się, czy perełka znalazła nowego właściciela.

11 KOMENTARZE

  1. Z tym młotkiem to się zgodzę, ale że Gmina ma budynek własność i nie potrafią zrobić z tego pożytek chodzby na mieszkania dla ludzi przekształcić ,najlepiej wysprzedać cały Lubomierz łącznie z placem po byłym targowisku niby pod market.

    • Naprawdę chciałbyś, żeby za pieniądze mieszkańców (TAK pieniądze Gminy = pieniądze mieszkańców) remontować ten zabytkowy moloch na mieszkania dla ludzi? Jakie mieszkania? Na sprzedaż? Socjalne?. Za pieniądze mieszkańców, które mogą trafić na remonty dróg modernizację sieci wodociągowej, oświetlenia na wsiach, modernizację budynków szkół, Żłobka? Jedyna korzyść dla Gminy = Mieszkańców to sprzedaż tego budynku komuś kto po pierwsze będzie płacił podatek od tej miejscowości, a po drugie będzie w nim prowadził działalność, z której będzie odprowadzał podatek, zatrudniał miejscowych ludzi, angażował miejscowych przedsiębiorców w remont, zaopatrywał się u lokalnych przedsiębiorców i w dodatku jako miejscowy duży przedsiębiorca współpracował z Gmina i angażował się w życie lokalnej społeczności. Mieszkania dla ludzi.. Toż to PRL

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here