Zespół Folklorystyczny „Sołtysowe Gryfinki” Zasłużony dla Powiatu Lwóweckiego

0
395
Zespół Folklorystyczny Sołtysowe Gryfinki

Podczas majowej sesji Rady Powiatu Lwóweckiego radni przyjęli uchwały nadające tytuł Zasłużony dla Powiatu Lwóweckiego. Kilka dni temu informowaliśmy o dwóch zespołach z terenu powiatu, które dostąpiły tego zaszczytu, czyli: Gryfowskiej Kapeli Podwórkowej i Wielopokoleniowego Góralskiego Teatru Pieśni „Dunawiec”. Dziś przyszedł czas na trzeci zespół, którym są „Sołtysowe Gryfinki”.

 

Zespół Folklorystyczny „Sołtysowe Gryfinki” – historia

Zespół powstał w 2007 roku w Proszówce a celem jego założenia było zintegrowanie mieszkańców sołectwa i nie tylko. Do zespołu wstępowały również osoby z ościennych miejscowości.

W czasie swojej piętnastoletniej działalności brał on udział w różnych występach i imprezach takich jak: „Dożynki”, przeglądy zespołów ludowych, „Śpiewanie nad wodą” w Czerwonej Wodzie, VII Spotkanie Zespołów Folklorystycznych w Gromadce, „III Wędrówki z Gryfowa do Proszówki”, „Śpiewanie pod Studzianką” w Studniskach Górnych oraz udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru czesko-polskie spotkanie 2010 na polanie pod Chojnikiem. „Sołtysowe Gryfinki” występowały również za granicą w Jabłoncu w Czechach, Bisochwerdzie w Niemczech i na wielu innych występach. Zespół brał udział w wiosennej edycji listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław w 2012 roku i zajął II miejsce. “Sołtysowe Gryfinki” chętnie korzystają z każdego zaproszenia i uczestniczą w każdej imprezie.

„Sołtysowe Gryfinki” – dziś

Dziś zespół „Sołtysowe Gryfinki” liczy 11 osób i składa się wyłącznie z amatorów, wcześniej niemających styczności z muzykowaniem.

Wniosek o nadanie tytułu Zasłużony dla Powiatu Lwóweckiego

Jesienią ubiegłego roku do Rady Powiatu Lwóweckiego wpłynął wniosek podpisany przez Starostę Lwóweckiego Daniela Koko, Wicestarostę Zbigniewa Grześków, Przewodniczącą Rady Małgorzatę Szczepańską oraz Radnych: Iwonę Kobierecką, Tadeusza Jagiełło, Bolesława Faściszewskiego, oraz Wiesława Ziółkowskiego o przyznanie tytułu „Zasłużony dla Powiatu Lwóweckiego” Zespołowi Folklorystycznemu „Sołtysowe Gryfinki”.

Cienia wątpliwości, co do zasadności tego wniosku nie miała oceniająca go Kapituła Tytułu „Zasłużony dla Powiatu Lwóweckiego”.

„Pragnąc docenić postawę i pracę Zespołu Folklorystycznego „Sołtysowe Gryfinki”, Rada Powiatu Lwóweckiego uważa za zasadne, aby uświetnił on grono osób odznaczonych Tytułem „Zasłużony dla Powiatu Lwóweckiego”.” – czytamy w uchwale Rady Powiatu Lwóweckiego z dnia 27 maja 2022 roku.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here