Ta noc mogła dla nich zakończyć się dramatycznie. Gdyby nie alarm! Rodzina dostała drugą szansę na życie. Ale wcześniej za nią zapłaciła. Teraz nie żałują wydanych pieniędzy.
Wyobraź sobie, że śpisz spokojnie, a w powietrzu czai się śmiertelne zagrożenie, którego nie możesz ani zobaczyć, ani usłyszeć, ani poczuć. Czy się obudzisz? Takim zagrożeniem jest tlenek węgla – czad. Tylko od października 2024 roku zabrał on życie 29 osobom, w tym 14 kobietom i dwójce dzieci. Oni nie dostrzegli zagrożenia i nie mieli drugiej szansy. Inaczej było w przypadku mieszkańców powiatu lwóweckiego.
Tlenek węgla (CO, nazwa zwyczajowa: czad) powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych – gazu, paliw płynnych i stałych – spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do całkowitego spalania. Czad jest gazem bardzo niebezpiecznym ponieważ jest niewyczuwalny zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku). Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu. Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Już wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16% objętościowego CO, powoduje po dwóch godzinach zgon.
Każdego roku w sezonie grzewczym strażacy wielokrotnie przypominają o konieczności instalacji czujek tlenku węgla. Dowodem na skuteczność tych urządzeń są dwie interwencje podjęte przez strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim w ciągu ostatniego tygodnia.
– Podczas pierwszego zdarzenia okazało się, że piec gazowy uległ awarii i podczas jego użytkowania emitował niebezpieczny dla życia i zdrowia człowieka tlenek węgla. Zalecono serwis pieca przez osoby do tego uprawnione. – tłumaczą lwóweccy strażacy i dodają:
– Drugie zdarzenie miało miejsce w godzinach nocnych. Mieszkańcy zostali zbudzeni przez zadziałanie czujki czadu. Okazało się, że nastąpiło cofnięcie się dymu z przewodu kominowego. Zadymieniu uległ korytarz w budynku wielorodzinnym.
Za każdym razem, gdy zadziała czujka, przeprowadzenie działań ratowniczych jest dla strażaków prostsze. Mogą wówczas przeciwdziałać zagrożeniu, a nie z nim walczyć. Pamiętajmy, że inwestycja w czujkę czadu to niewielki koszt w porównaniu z wartością ludzkiego życia.