Zderzenie trzech pojazdów w Lwówku Śląskim

2
3490
zdjęcia Policja Lwówek Śląski

Kierujący Renault mężczyzna zjechał na przeciwległy pas jezdni i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka pojazdem a następnie uderzył jeszcze w nadjeżdżającego Opla.

 

Letnia pogoda, której wszyscy oczekiwaliśmy, często powoduje zmiany w zachowaniach kierujących pojazdami. Otóż sucha nawierzchnia i dobra widoczność, sprzyjają ryzykownej i niebezpiecznej jeździe. Wiąże się to z efektem psychologicznym, polegającym na tym, że często im bezpieczniej czuje się kierowca, tym bardziej niebezpiecznie prowadzi auto.

Z danych krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, iż do ponad 90% wypadków drogowych dochodzi na skutek błędu człowieka. Błąd taki można popełnić niezależnie od warunków pogodowych. A jednak jak wskazują statystyki korzystna pogoda dodatkowo usypia naszą czujność.

W 2023 roku doszło w naszym kraju do 20.936 wypadków drogowcach, w których śmierć poniosło 1.893 osób, a rannych zostało 24.125 osób (w tym ciężko 7 595). Z tego około 65 procent zdarzeń (13.552 wypadków) doszło przy dobrych warunkach atmosferycznych. Do zaledwie 19 procent zdarzeń doszło w dni pochmurne, a 15 proc. wypadków w trakcie opadów deszczu. A tylko do niecałego procenta zdarzeń doszło podczas mgły.

Do kolejnego zdarzenia właśnie przy takich dobrych warunkach doszło w niedzielę 23 czerwca 2024 roku po godzinie 15.00 na ulicy Złotoryjskiej w Lwówku Śląskim (droga wojewódzka nr 364).

Przybyli na miejsce lwóweccy policjanci ustalili, że 31-letni mieszkaniec powiatu warszawskiego jadąc osobowym renault najprawdopodobniej na skutek zmęczenia zasnął za kierownicą, zjechał na przeciwległy pas ruchu, uderzając w prawidłowo jadące volvo, a następnie uderzył w opla.

– Kierujący był trzeźwy. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym, a z pojazdu został zatrzymany dowód rejestracyjny z uwagi na uszkodzenia. – wskazuje sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląski, która zwraca się do wszystkich kierowców z ważnym apelem.

Policjanci apelują do wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy, o zdjęcie nogi z gazu i dostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy, że zmęczenie kierowcy może być szczególnie niebezpieczne. Ważne jest odpowiednie przygotowanie pojazdu do drogi, ale także stan zdrowia i samopoczucie kierowcy, które mają istotny wpływ na jego zachowanie na drodze.

2 KOMENTARZE

  1. Policjanci którzy przyjechali do tego wypadku zabardzo nie wiedzieli co mają robić .Brak zdecydowanych czynności zamiast kierować ruchem rozmowy i śmiechy z młodymi kobietami .

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here