Zapraszamy do Gryfowa Śląskiego na Kwisonalia

1
664

Już za niespełna trzy tygodnie, w dniach 1-2 czerwca 2019 roku w Gryfowie Śląskim odbędą się Kwisonalia, czyli doroczne święto mieszkańców. Tradycyjnie już większość wydarzeń odbywać się będzie na Bulwarze nad Kwisą, gdzie zlokalizowana będzie muzyczna scena. Niemniej część z atrakcji jak bieg Gryfitów, czy cieszący się coraz większą popularnością rowerowy cross wystartują z gryfowskiego rynku.

 

W tym roku za organizację wydarzeń w trakcie tych dwóch czerwcowych dni odpowiadają wspólnie: Urząd Gminy i Miasta w Gryfowie Śląskim, Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Gryfowie Śląskim, Biblioteka Publiczna w Gryfowie Śląskim, Stowarzyszenie Aktywny Gryfów – Cross Gryfitów. Za część programu – tę związaną z piwem, jego warzeniem i całą otoczką odpowiadać będzie Pan Paweł Kaczmar.

W środowe przedpołudnie w gryfowskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której organizatorzy zaprezentowali program oraz opowiedzieli o wielu ciekawych atrakcjach, jakie będą czekały na mieszkańców i przybyłych gości.

1 i 2 czerwca odbędzie się kolejna edycja Crossu Gryfitów. Jest to impreza przeznaczona dla biegaczy i rowerzystów. – mówi Mariusz Dragan ze Stowarzyszenia Aktywny Gryfów Cross Gryfitów, który wyjaśnia, iż pierwszego dnia odbędą się biegi na dystansie 10 km i 21 km a drugiego dnia odbędzie się wyścig rowerowy MTB na dystansie 21 km i 42 km. – Trasa jest bardzo malownicza wokół jeziora złotnickiego, przy okazji jest też trudna – dodaje.

Szczegóły dotyczące biegu jak i wyścigu rowerowego dostępne są tutaj

Dodatkowo jeszcze pierwszego dnia podczas Crossu Gryfitów zapraszamy na marsz Nordic walking, który wystartuje po godzinie 10. Jest to marsz na dystansie ok. 7 km i tutaj zapraszamy dosłownie wszystkich, mogą to być całe rodziny, mogą to być wykwalifikowani chodziarze jak również dzieci. – mówi Agnieszka Zdrojewska ze Stowarzyszenia Aktywny Gryfów – Cross Gryfitów – Później o godzinie 13. zapraszamy wszystkie dzieci na Bulwar nad Kwisą i tam w sobotę będziemy rywalizować w biegach. Drugiego dnia, w niedzielę zapraszamy również dzieci na Bulwar nad Kwisą i tam będziemy rywalizować w wyścigach rowerowych – dodaje.

Do udziału w biegach i wyścigach MTB zaprasza także Stanisław Fronc ze Stowarzyszenia Aktywny Gryfów – Cross Gryfitów, który przyznaje, iż liczy na dobrą pogodę i sporą frekwencję. – Mamy też sporo nagród finansowych i rzeczowych, co będzie zachętą dla przyszłych chętnych, którzy będą chcieli wziąć udział. – dodaje.

Tu warto nadmienić, iż każdy z uczestników czy to biegów, czy rowerowych wyścigów MTB otrzyma pamiątkowy medal i koszulkę a na mecie dla wszystkich przewidziany jest catering.

Po ubiegłorocznym wielkim sukcesie, bardzo dużym zainteresowaniu mieszkańców w tym roku na Bulwarze nad Kwisą nie mogło zabraknąć piw rzemieślniczych. – 1 czerwca o godzinie 16 ruszają warsztaty piwowarskie i II Festiwal Piw rzemieślniczych – wyjaśnia Paweł Kaczmar tłumacząc, iż w wydarzeniu udział weźmie pięć małych browarów, w tym browar z Gryfowa Śląskiego. – Na warsztatach piwowarskich chcemy pokazać możliwość ważenia piwa w domu – dodaje.

Wzorem ubiegłego roku na Bulwarze nad Kwisą spotkamy stoiska rzemieślników. – Zaprosimy ponownie twórców lokalnych z naszych terenów, żeby znowu było pysznie, swojsko, … i żeby każdy czuł się jak w domu – mówi Anna Michalkiewicz Dyrektor M-GOK-u w Gryfowie Śląskim, która przyznaje, iż podczas tegorocznych Kwisonaliów organizatorzy postawili na lokalnych partnerów.

W szczególnym dla wszystkich dzieci dniu, czyli 1 czerwca w Dzień Dziecka szereg zajęć dla dzieci będą prowadzili pracownicy Biblioteki Publicznej.

Podczas Kwisonaliów nie zabraknie także akcentów związanych z wodą, czyli Złotych Rybek odznaczeń przyznawanych osobom, które w wybitny sposób zasłużyły się dla gminy i jej mieszkańców. Kto w tym roku otrzyma Złote Rybki? Tajemnice w materiale filmowym zdradza Burmistrz Olgierd Poniźnik

Spływ Kwisą „Na czym kto może” to jedno z bardziej widowiskowych wydarzeń, które rokroczne przyciąga nad rzekę sporą widownię. W zawodach udział biorą zazwyczaj młodzi ludzie, którzy nie tylko prezentują swoje wymyślne pływające konstrukcje, ale także zmagają się z utrzymaniem się na wodze.

Mocnym punktem Kwisonaliów będzie Turniej Miast Gryfów Śląski kontra Lubomierz. Nie zabraknie także Smaków Kwisy, które w tym roku będą oparte o potrawy wykonane przez mieszkańców gryfowskich sołectw.

Przez dwa dni głośno rozbrzmiewać będzie muzyczna scena. Będziemy mogli podziwiać występy dzieci i młodzieży z gryfowskich szkół i z przedszkola. Wystąpi także Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych MOCNI. Będą również pokazy tańca nowoczesnego.

Na muzycznej scenie każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. W sobotni wieczór, po oficjalnym otwarciu Kwisonaliów na scenie wystąpi zespół akordeonowy „Ojciec i Synowie”, Później dawka alternatywnego rocka w wykonaniu zespołu Frankenstein Children. Wyjątkowy pojedynek baetboxowy zaprezentują Mariusz Płóciennik, czyli RÓŻAL BIT & MAX BEATBOX – 10-latek z Kamiennej Góry. Po godzinie 21. na scenie wystąpi Małpa, czyli znany toruński raper Łukasz Małkiewicz.

Drugiego dnia Kwisonaliów na muzycznej scenie zagoszczą The Postman, czyli “Beatlesi” z Polkowic. Gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie grupa VOX, która w tym roku świętuje swoje 40-lecie.

Więcej ciekawostek dotyczących tegorocznych Kwisonaliów w materiale wideo

1 KOMENTARZ

  1. Będzie wesoło. Kwisonalia rozpoczynają serię plenerowych imprez na naszym terenie. I jeszcze prośba do autora tekstu. Proszę poprawić błąd ortograficzny. Piwo warzymy, żeby było smaczne.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here