Żandarmeria po pościgu zatrzymała pijanego kierowcę

1
1517
fot.: Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

Żołnierze z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu nie przypuszczali, że patrolując ulice Świętoszowa, staną się bohaterami brawurowego pościgu i zatrzymania nietrzeźwego kierowcy.

Czujność żagańskich żandarmów sprawiła, że finałem wieczornego patrolu zmotoryzowanego pełnionego 23 stycznia 2020 roku było wyeliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwego kierowcy, który stanowił realne zagrożenie dla innych użytkowników dróg.

Uwagę żołnierzy Żandarmerii Wojskowej zwrócił sposób jazdy kierowcy wyjeżdżającego z terenu leśnego w ulicę Łąkową. W trakcie prowadzenia kontroli dowódca patrolu poczuł od mężczyzny silną woń alkoholu. – Nakazałem natychmiastowe unieruchomienie i opuszczenie pojazdu – powiedział podoficer ŻW. Reakcja kontrolowanego kierowcy była zaskakująca. Zamiast zastosować się do poleceń, mężczyzna z piskiem opon opuścił miejsce kontroli. – Musiałem odskoczyć, by uniknąć potrącenia – powiedział dowódca patrolu, który niezwłocznie podjął decyzję o rozpoczęciu pościgu.

Po chwili uciekający kierowca stracił panowanie nad pojazdem, który przewrócił się na bok. Zdarzenie drogowe wyglądało groźnie, więc żandarmi błyskawicznie wydostali mężczyznę z samochodu. Po ustaleniu, że nie potrzebuje on pomocy medycznej, działając prewencyjnie, żołnierze ŻW zastosowali środki przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek. Dowódca patrolu o całym zdarzeniu poinformował oficera dyżurnego z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu i dyżurnego z Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu.

Kierującym okazał się pracownik jednej ze świętoszowskich jednostek wojskowych. Już wcześniej był karany za jazdę pod wpływem alkoholu. Samochód osobowy, którym się przemieszczał, był niezarejesrtowany, nieubezpieczony, nie posiadał aktualnych badań technicznych, a jego tablice rejestracyjne pochodziły od innego pojazdu.

Żandarmi przekazali przybyłym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Bolesławcu niezbędne informacje. Następnie policjanci przeprowadzili badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Delikwent miał 0,76 mg/l, co potwierdziło drugie badanie.

Skuteczne działania żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i wzorowa współpraca z Policją przełożyły się na zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy i zwiększenie bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego.

-/ Sylwia Guzowska, KG ŻW /-

1 KOMENTARZ

  1. A czy ten żandarm to ten wysoki zboc,zeniec G. G mam cie na oku ale za bram jednostki nic koledzy nie puszcza więc czekam aż sam wpadniesz psychiczny żandarmie

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here