Zachwycający wykład na rozpoczęcie Darów Lasu

0
1199

Rozpoczął się Dolnośląski Festiwal Dary Lasu. W tym roku wydarzenie zainaugurowano już w piątek. 23 września w gościnnych progach Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich dr Andrzej Kruszewicz wygłosił wykład na temat ptaków szponiastych.

 

 

Przybyłych gości powitała Pani Alina Sudoł- Kornalewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lwówek Śląski. W wydarzeniu tym udział wzięli leśnicy z lwóweckiego nadleśnictwa, ale także leśnicy z ościennych nadleśnictw oraz miłośnicy ptaków i przyrody. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili st. bryg. Mariusz Mróz Komendant Powiatowy PSP w Lwówku Śląskim, mł. insp. Jarosław Baran Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim oraz dyrekcja rakowickiej szkoły z Panem Dyrektorem Markiem Łukasikiem i Panią Wicedyrektor Moniką Citow. Najważniejsi w tym dniu byli jednak uczniowie i nauczyciele ZSE-T, dla których była to z pewnością niezapomniana lekcja przyrody.

– Ptaki szponiaste są niezwykle charyzmatyczne. – mówi nam w rozmowie Andrzej Kruszewicz doktor nauk weterynaryjnych, ornitolog, podróżnik, od 2009 roku dyrektor warszawskiego ZOO, założyciel i szef Azylu dla Ptaków, autor oraz tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii.

Opowiedziałem o tajemnicach w ogóle ptaków, o ich zmysłach pod kątem ptaków szponiastych, które były myślą przewodnią i zdradziłem np., dlaczego patrzą na, wprost, dlaczego prawe oko jest dominujące, jak widzą kolory, jak widzą świat i dlaczego różne organizmy dziwnie po to by zmylić te ptaki szponiaste. – wspominał ornitolog, który nie krył zachwytu tymi ptakami, ale wskazywał także, iż postęp gospodarczy oraz zanieczyszczenie środowiska są dla tych ptaków zabójcze.

Jak się obserwuje takiego szybującego albo polującego to jest naprawdę wspaniałe wrażenie. Ale one są niestety zagrożone w swoim istnieniu, bo mają duże terytoria, muszą mieć te terytoria zasobne w pokarm, więc jeżeli w przyrodzie dzieje się coś złego, to obserwujemy spadek tych najbardziej wrażliwych organizmów. Na dodatek ptaki te ucierpiały z powodu skażenia środowiska. – wskazywał doktor Kruszewicz, który nie krył, iż prowadzone działania ochronne przynoszą wymierne efekty.

 

Ptaki te pięknie reagują na czynną ochronę, na ochronę ich gniazd, albo wsparcie miejsc gniazdowania. Więc one mogą być takim symbolem praktycznej ochrony przyrody a jednocześnie zagrożenia tej przyrody. Warto je bliżej poznać, warto je lepiej zrozumieć, bo obserwacja tych ptaków w naturze zostawia wielkie wrażenie. – mówił dyrektor warszawskiego ZOO.

Dzisiejszy wykład był zaledwie wstępem do szeregu atrakcji, jakie w tym roku przygotowali organizatorzy Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu. Więcej na plakatach >>

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj