Zabiegają o 3 nowe linie autobusowe

7
1216
zdjęcie poglądowe

We wtorek 9.11.2021 w Starostwie Powiatowym odbyły się konsultacje Zarządu Powiatu z burmistrzami gmin powiatu lwóweckiego, dotyczące przystąpienia do programu „Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych o użyteczności publicznej”.

 

Chodzi o utworzenie międzypowiatowej komunikacji autobusowej łączącej powiaty lwówecki, karkonoski, lubański i bolesławiecki. Przewoźnikami, którzy mieliby realizować ten program są: PKS Jelenia Góra Tour, PKS Kamienna Góra, PKS Bolesławiec oraz PKS Voyager.

W ramach porozumienia Powiatu Lwóweckiego z Powiatami Lubańskim, Karkonoskim i Bolesławieckim autobusy miałyby obsługiwać 8 linii międzypowiatowych, w tym 3 byłyby organizowane przez Powiat Lwówecki. Celem jest zwiększenie ilości kursów autobusów między miastami z wymienionych powiatów. Porozumienie ma zakładać utworzenie dodatkowych kursów na trasach: Jelenia Góra – Lwówek Śląski, Lwówek Śląski – Mirsk oraz Mirsk – Lwówek Śląski. Pojawią się również linie Świeradów Zdrój – Jelenia Góra ( przez Gryfów Śląski), Lubań – Świeradów Zdrój (przez Mirsk), Lubań – Świeradów Zdrój (przez Biedrzychowice i Gryfów Śląski) oraz Lubań – Świeradów Zdrój (przez Pobiedną i Krobicę).

Z programu „Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych o użyteczności publicznej” linie miałyby otrzymać 90% dofinansowanie do poniesionych kosztów. Na kolejnym spotkaniu, które ma się odbyć już 17 listopada 2021, gminy muszą się odnieść do propozycji porozumienia w podziale pozostałych 10% kosztów w zależności od wozokilometrów na danej trasie. Wkład Powiatu Lwóweckiego w tym przypadku wynosić będzie połowę udziału kosztów z każdej trasy na terenie naszego powiatu. Druga połowa pokrywana będzie przez poszczególne gminy.

Dodatkowo Powiat Lwówecki w porozumieniu z gminami będzie starał się o dofinansowanie do linii, które już funkcjonują na terenie powiatu lwóweckiego. Są to linie: Gryfów Śląski – Lwówek Śląski (i z powrotem), Wleń – Lwówek Śląski (i z powrotem) oraz Lubomierz – Lwówek Śląski (i z powrotem).

Realizacja tak zawartego porozumienia usprawniłaby w znacznym stopniu i rozszerzyła zasięg komunikacyjny dla mieszkańców powiatu lwóweckiego.

-/Powiat Lwówecki/-

7 KOMENTARZE

  1. Święta Prawda. Nie ma nic gorszego jak wykluczenie komunikacyjne. Znam wiele osób, które nie mogą nic załatwi do południa, bo np. Ich dorosłe dzieci pracują . I co , muszą kogoś prosić i płacić krocie, jak za taxi.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here