Wywalczyli pielęgnację drzew

1
1135

O pielęgnację drzew od dawna zabiegali zaniepokojeni ich stanem mieszkańcy. Początkowo sprawa wydawała się niemożliwa, a jednak się udało.

 

Chodzi o drzewa rosnące w ciągu drogi wojewódzkiej 358, na ulicy Długiej w Czerniawie- Zdrój. Te są już stare i od dawna wymagają pielęgnacji. W ocenie mieszkańców szereg z nich wymagał wręcz wycięcia, bo jak tłumaczyli zagrażają one bezpieczeństwu. Jednak sprawa wydawała się wręcz niemożliwa do załatwienia.

– O wycinkę starych, będących w złej kondycji drzew zabiegał burmistrz Marciniak, jednak konserwator zabytków był nieugięty i nie wyraził na to zgody. – wspomina dziś świeradowski radny Mateusz Szumlas, który w grudniu ubiegłego roku napisał w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Resort środowiska pismo radnego przekazał do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ten ponownie pochylił się nad sprawą.

– Odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyłem wraz z radną Panią Ewą Śliwińską. Pokazaliśmy przedstawicielowi Konserwatora wszystkie bolączki wskazywane przez mieszkańców. Przekonywaliśmy do ich zasadności. Ten po analizie do części z nich się przychylił. – dodaje radny.

Ostatecznie Konserwator wyraził zgodę na wygięcie trzech mających ponad 2,5 metra w obwodzie i będących w tragicznym stanie drzew przy ulicy Długiej oraz pielęgnację kilkunastu kolejnych. W ramach tej pielęgnacji mają zostać m.in. przycięte suche gałęzie, co ma poprawić ich stan a zarazem bezpieczeństwo. Ponadto konserwator za wycięte drzewa nakazał dokonać nasadzeń nowych drzew.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here