Wyniki loterii szczepionkowej. Sprawdź, czy jesteś na liście

2
7118

Znamy zwycięzców pierwszego losowania w loterii szczepionkowej. Dziś odbędzie się kolejne losowanie nagród. Czy to dobry pomysł na zachętę do szczepień?

 

W środę, 14 lipca odbyło się pierwsze tygodniowe losowanie nagród dla osób zarejestrowanych w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Rozlosowano nagrody cotygodniowe 50.000 zł oraz dziesiątki hulajnóg elektrycznych Segway. Dziś, to jest 21 lipca odbędzie się kolejne losowanie nagród.

Loteria szczepionkowa

Ogólnopolska Loteria Narodowego Programu Szczepień, która wystartowała 1 lipca, jest jedną z form zachęty do szczepienia przeciw COVID-19. Mogą w niej brać udział wszystkie osoby pełnoletnie, które są w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 i które zarejestrowały się w loterii poprzez Internetowe Konto Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię Narodowego Programu Szczepień.

Tygodniowe losowanie

Pierwsze losowanie odbyło się 14 lipca i dotyczyło osób zarejestrowanych od 1 do 11 lipca. Dziś odbędzie się drugie lipcowe losowanie. W tym miesiącu rząd przewiduje także i trzecie losowanie, które jest zaplanowane na 28 lipca. W miesiącach sierpniu i wrześniu zaplanowano po cztery losowania ostatnie ma zostać przeprowadzone w październiku.

W każdym z tych losowań do wygrania będzie 5 x 50.000 zł i po 60 hulajnóg elektrycznych.
Losowanie miesięczne

Warto pamiętać, iż każda osoba zaszczepiona, która zarejestruje się w loterii będzie brała udział nie tylko w losowaniach tygodniowych, ale także w losowaniach miesięcznych oraz w walce o nagrody finałowe.

W ramach nagród natychmiastowych, przez cały czas trwania loterii każda co 500. osoba biorąca w niej udział może wygrać 200 zł. Z kolei co 2000. grający może wygrać 500 zł.

Pierwsze losowanie miesięczne zaplanowano na 4 sierpnia, kolejne na 8 września, a trzecie na 6 października. W ramach tych losowań, co miesiąc można wygrać 2 x 100.000 oraz dwa samochody Toyota Corolla.

Losowanie finałowe

Natomiast losowanie finałowe odbędzie się 6 października. W nim do wygrania będą dwie nagrody po 1.000.000 złotych każda, a także dwa samochody Toyota C-HR.

Skąd będę wiedział o wygranej?

Jak informował Totalizator Sportowy zwycięzcy nagród codziennych (natychmiastowych) zostaną o tym fakcie poinformowani przez organizatora – Totalizator Sportowy – wiadomością SMS. Następnie na numer telefonu podany podczas rejestracji do loterii otrzymają SMS bezpośrednio z PKO Banku Polskiego (nazwa nadawcy: PKO BP) zawierający kod awizo, kwotę wypłaty i termin ważności kodu, dzięki temu będzie można zrealizować wygraną bezpośrednio z bankomatów należących do banku. Nagrodę będzie można też wypłacić w oddziale lub agencji PKO Banku Polskiego.

W SMS-ie z PKO BP najważniejszy dla gracza będzie kod awizo. Pamiętajmy, że nie będzie w nim żadnego odesłania na jakąkolwiek stronę www, linku czy prośby o podanie danych czy potwierdzenie odbioru SMS-a itd. Otrzymując ten SMS wystarczy tylko wpisać kod w bankomacie PKO Banku Polskiego i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlonymi na ekranie bankomatu. Wygraną można będzie odebrać także w każdej placówce banku. Nie musimy wykonywać żadnych innych czynności.
W przypadku nagród o wyższej wartości, a takimi będą już wygrane tygodniowe, miesięczne czy wreszcie finałowe, Totalizator Sportowy w ciągu dwóch dni licząc od dnia następnego po losowaniu wyśle do laureatów SMS, w którym zwycięzcy otrzymają link do formularza z oświadczeniem niezbędnym do przekazania nagrody. Ponadto wyniki losowań trafią oczywiście na stronę internetową loterii.

Nagrody bez podatku

Dziś w życie wejdzie rozporządzenie podpisane przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej zgodnie z którym nagrody otrzymane w loterii szczepionkowej nie będą opodatkowane PIT.

“Dzięki temu wszystkie nagrody otrzymane w Loterii Narodowego Programu Szczepień będą zwolnione od podatku dochodowego, czyli zarówno wygrane natychmiastowe (200 zł, 500 zł), jak i nagrody w postaci hulajnóg, samochodów czy gotówki (50 tys. zł, 100 tys. zł, a nawet 1 mln zł)” – informuje ministerstwo.

Czy to dobry pomysł?

Rząd stara się przekonywać Polaków do szczepień. Jednak ci nadal niechętnie spoglądają w stronę rejestracji. Mimo, iż dziś nie ma problemów ze szczepionkami, których Polska ma w nadmiarze, to jest spory problem z chętnymi do przejęcia szczepienia. Według rządzących poziom wyszczepienia w kraju przekroczył 40 procent. Oznacza to, że ponad połowa uprawnionych do szczepień nadal z nich nie skorzystała.

Rządzący obiecują pieniądze dla samorządów – miast i gmin, w których poziom wyszczepienia będzie najwyższy. Obiecują pieniądze na promocję szczepień, jednak samorządy jak na razie mówiąc delikatnie bardzo słabo zachęcają do szczepień. Próżno szukać celowanych akcji czy ciekawych pomysłów na zachęty do szczepień. Skąd taka powściągliwość?

Właściwie to oprócz reklam w TV, loterii i obdzwaniania przez rządowe call center nikt nie ma dobrego pomysłu na zachęcenie, przekonanie do szczepień. Jednak to i tak o niebo więcej aniżeli w przypadku zachęt do szczepień przeciwko grypie, czy innym chorobom.

Wyniki loterii szczepionkowej

Każdorazowo wyniki cotygodniowej loterii szczepionkowej możecie sprawdzić na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/loteria/tygodniowe

2 KOMENTARZE

  1. Najpierw szczepionke traktowano jako towar luksusowy dla wybrańców, co sie stalo ze nagle kazdy janusz i grazyna moze sie szczepic….ba nawet w nagrodę mu hulajnogę dadzą….

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here