We wtorek dojdzie do częściowego zaćmienia słońca.

2
850

Przy bezchmurnym niebie będziemy mieli okazję zobaczyć wyjątkowy spektakl. W maksymalnej fazie Księżyc zasłoni około 40 proc. tarczy Słońca.

 

Zaćmienie Słońca nawet w XXI wieku jest zjawiskiem wywołującym emocje. Do zaćmienia dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się dokładnie między Słońcem a Ziemią. Wtedy ludzie na Ziemi widzą Księżyc zasłaniający tarczę Słońca.

Entuzjaści prowadzenia obserwacji Słońca muszą pamiętać, że wszystkie obserwacje są potencjalnie niebezpieczne! Patrzenie bezpośrednio na słońce może doprowadzić do uszkodzenia wzroku lub całkowitej ślepoty. Najbezpieczniejszą formą oglądania częściowego zaćmienia Słońca jest patrzenie przez specjalną folię ND5, lub specjalne okulary do obserwacji Słońca.

Już we wtorek, 25 października 2022 roku mieszkańcy Polski będą mieli okazję zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca. Jak wskazują eksperci podczas zaćmienia nie dojdzie do spektakularnego spadku jasności Słońca, nie nastąpi ciemność, a będzie to raczej przypominało chwilę, gdy tarczę słoneczną przesłania chmura.

 

 

Zjawisko rozpocznie się około godziny 11:10, a jego maksymalna faza będzie miała miejsce około godziny 12:17. Spektakl zakończy się o godzinie 13:24. W maksymalnej fazie Księżyc zasłoni około 40 proc. tarczy Słońca. Najlepsze warunki do oglądania będą mieli mieszkańcy Suwalszczyzny. Jednak i na południowym zachodzie kraju widowisko powinno być dostrzegalne, aczkolwiek w nieco mniejszym stopniu. Wszystko zależy tu od pogody, od zachmurzenia.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here