Wczoraj odbyło się posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego

5
1173

15 lipca 2021r. o godzinie 11-tej w Starostwie Powiatowym w Lwówku Śląskim odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

 

Posiedzenie zostało zwołane w związku z przejściem przez teren powiat lwóweckiego w dniu 14 lipca 2021 r. silnego frontu burzowego.

Spotkaniu przewodniczył Wicestarosta Lwówecki Pan Zbigniew Grześków.

W posiedzeniu oprócz członków Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Burmistrzów z terenu powiatu lwóweckiego, uczestniczyli również Pan Rafał Ślusarz Senator RP, Pan Rafał Wolanowski Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, Pan Mirosław Gierczak Kierownik Oddziału Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, Pan Zenon Zatchiej Członek Zarządu Powiatu Lwóweckiego oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Lwówek Śląski.

W trakcie spotkania została przedstawiona ogólna skala zniszczeń w powiecie lwóweckim oraz szczegóły przeprowadzonej i prowadzonej w dalszym ciągu akcji ratowniczej na terenach gmin dotkniętych kataklizmem.

O szczegółowych skutkach nawałnicy na terenie każdej z gmin z terenu powiatu lwóweckiego opowiedzieli ich przedstawiciele. Najmocniej skutkami przejścia silnego frontu burzowego zostały dotknięte trzy gminy: Gmina Lwówek Śląski, Gmina Wleń i Gmina Lubomierz. Potężna nawałnica, która przeszła nad powiatem lwóweckim zniszczyła drogi, zerwała mostki, zalała domy.

Na spotkaniu poruszono również tematy związane z usprawnieniem przepływu informacji między służbami i samorządami tak aby działania ratownicze i porządkowe były jeszcze bardziej skuteczne.

W tym momencie najpilniejszą sprawą jest dokonanie ekspertyz i oszacowanie strat zarówno w infrastrukturze komunalnej, jak i na prywatnych posesjach. Z tego powodu muszą zostać powołane komisje gminne ds. weryfikacji strat, które przeprowadzą wizje lokalne i stworzą szczegółowy raport strat. Zebrane informacje będą podstawą do przygotowania zbiorczego zestawienia zgłaszanych potrzeb z terenu powiatu lwóweckiego i przedłożenie w formie wniosku do Wojewody Dolnośląskiego propozycji zadań do objęcia dofinansowaniem z rezerwy celowej budżetu państwa.

Uczestnicy spotkania zapewnili również o współpracy między wszystkimi jednostkami w celu usunięcia najpilniejszych szkód oraz wsparcia najbardziej poszkodowanych.

-/Powiat Lwówecki/-

5 KOMENTARZE

  1. Zbierają się debatują senator, kierownicy, dyrektorzy, zwołują sztab kryzysowy, brawo.O niebezpiecznych skutkach pogody bębni się od tygodni. I co z tego, no nic. dopiero zaczynają debaty po szkodzie bo trudno to nazwać mądrością.Wielu zdarzeń związanych z zalaniem budynków można było uniknąć, gdyby dostarczono ludziom trochę piachu. Nie było możliwości, nie można było się dodzwonić, zanim to wszystko się zaczęło.A tu się szumnie mówi o jakimś usprawnianiu przepływu informacji.Może nie przesadzajcie wszyscy razem wzięci i zacznijcie służyć ludziom, bo po to tam jesteście.A po fakcie to pojedźcie chociażby do Płóczek i zobaczcie, czego ludzie doświadczyli , nie pierwszy raz zresztą.

  2. Dokładnie brak czyszczenia, pogłębienia rowów, rzek na przykładzie chodzby Lubomierza, pchają się do rządzenia i wyszukują tylko gdzie magą coś dostać ,bo nie mamy na meliorację ,na to są pieniądze tylko na co innego przeznaczają .

  3. Proszę sprawdzić jak wygląda rzeka w Pławnej. Brak murków oporowych . Rzeka podmywa , robią się skarpy. Może zarząd wód polskich dostrzegnie w końcu problem

  4. na spotkaniu luzik, połowa bez maseczek (wirus w odwrocie?), debaty o przepływie informacji. i co wymyslili?
    to zalanie i kolejne , które bedą to te same miejsca od lat. Rajcy się budzą jak jest po fakcie. I zwalają teraz na wody polskie? Cóż to za gospodarz miasta i gminy na przykładzie lwóweckim żeby nie zjawił się u poszkodowanych? Marny! Dział inwestycji planuje kolejne brukowanie miasta, a może kolejna wycinka drzew? Powinni się zająć projektowaniem zabezpieczeń przed kolejną wodą. Pozyskać pieniądze na takie cele , a nie na dmuchane zające i bałwany.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here