W ZSE-T w rodzinnej atmosferze przełamali się opłatkiem

0
560

W Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich cenią staropolską tradycję. W ostatni wieczór przed świąteczną przerwą uczniowie mieszkający, na co dzień w internacie spotykają się z nauczycielami, by podczas uroczystej kolacji poczuć magię zbliżających się Świąt, przełamać się opłatkiem i złożyć sobie życzenia. Tegoroczne spotkanie opłatkowe odbyło się w czwartek, 20 grudnia 2018 roku.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Wicestarosta Lwówecki Pan Zbigniew Grześków wraz z małżonką, Krzysztof Pysz – Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej w Starostwie Powiatowym w Lwówku Śląskim, kom. Wojciech Czafurski – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śląskim, ksiądz Tomasz Kwasik, Pani Edyta Jankiewicz- Przewodnicząca Rady Rodziców, Pan Jan Czyczerski- Dyrektor ZSE-T, Marek Łukasik – Wicedyrektor szkoły, szerokie grono nauczycieli rakowickiej placówki oraz najważniejsi – uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich. Przybyłych powitała Pani Bożena Wieczorek kierownik internatu, która korzystając z okazji złożyła wszystkim życzenia wrażliwości na drugiego człowieka, życzliwości i pogody ducha.

Przygotowania to tej wyjątkowej uroczystości pod kierunkiem Pani Weroniki Dymitrocy trwały od kilku dni. Podczas jasełek młodzież opowiedziała historię sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które sprawiły, że mogliśmy poczuć nastrój zbliżających się świąt.

To przedstawienie wprowadziło nas w klimat Świąt Bożego Narodzenia, Świąt, na które zawsze czekaliśmy, czekamy i będziemy czekać. – mówił tuż po zakończeniu przedstawienia Zbigniew Grześków – Do Rakowic Wielkich – z resztą z wielką przyjemnością – przyjeżdżam od wielu lat. Nie wiem, jak to robi Pan Dyrektor Czyczerski, ale taki artyzm młodzieży jest niebywały. – dodawał z podziwem Wicestarosta Lwówecki, który złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia. – Pogody ducha, radości, wzajemnego zrozumienia. Wielu powodów do tego, żeby te chwile grudniowe, które są przed nami na długo pozostały w naszej pamięci. A w tym Nowym 2019 Roku życzę spełnienia marzeń i planów.

Podziwu z występu nie krył także ksiądz Tomasz Kwasik. – Powiem, że jestem pod wielkim wrażeniem jasełek, naprawdę już widzę trzech kandydatów do scholii parafialnej, nie licząc dziewczyn – mówił z uśmiechem ksiądz – Cieszę się, że tak mocno tutaj wybrzmiał ten, który nas gromadzi, czyli Jezus Chrystus. Dziękuję dyrekcji szkoły, że przez wszystkie lata widziałem wyraźnie, iż te trzy fundamenty, trzy filary, jakim jest: nauka, patriotyzm i wiara tutaj są pielęgnowane. – dodawał ksiądz Tomasz.

Kierownictwo internatu, w którym odbywała się uroczystość zadbało o najdrobniejsze szczegóły. Przepięknie udekorowane stoły, na których nie zabrakło barszczu, krokietów, ryby, czy ciasta. Płonące świece, które dodawały uroku. I ta rodzinna atmosfera radości, życzliwości i przyjaźni sprawiały, że na zwykłej szkolnej stołówce mogliśmy poczuć się jak w domu. Wszyscy łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia, śpiewali kolędy …

Pani kierownik przyznawała, iż to duża zasługa młodzieży, która bardzo aktywnie włączyła się w przygotowania i Rady Rodziców, która udzieliła wsparcia.

Dzisiaj po lekcjach młodzież rozjedzie się do domów, jednak ta przepiękna uroczystości z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

 

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here