W Świętoszowie powstaje amerykańska baza

2
1461
w Świętoszowie powstaje amerykańska baza

Według projektu zrobionego na zlecenie Stanów Zjednoczonych, w województwie dolnośląskim w Świętoszowie, poza terenem polskiej jednostki wojskowej, powstaje przejściowa samowystarczalna baza dla stacjonujących w naszym regionie żołnierzy amerykańskich.

 

 

W rejonie obozowiska przewidziano m. in.: przygotowanie terenu pod namioty, miejsca obsługi i przechowywania sprzętu, betonowe nawierzchnie do zabezpieczenia jego serwisowania i napraw. Wykonane zostanie okablowanie instalacji elektrycznych, urządzenia bezpieczeństwa, ogrodzenie i zagospodarowanie terenu (ukształtowanie oraz niwelacja terenu). Wszelkie media komunalne dostarczane będą ze źródeł tymczasowych, takich jak generatory prądotwórcze, czy beczkowozy.

– Obozowisko w Świętoszowie ma powstać do maja 2024. roku Będzie to teren przygotowany, aby postawić na nim pozostałe wyposażenie, typu kontenery i inne niezbędne wyposażenie – oświadczył pułkownik Robert Borejko, szef Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Zielonej Górze.

W czwartek 29.09.2022, w miejscu gdzie rozpoczęła się budowa tego tymczasowego obozowiska na 1200 osób, w obecności przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, wyższych oficerów polskich i amerykańskich oraz mediów, oficjalnie wbito symboliczną łopatę.

 

Przeprowadzone dotychczas prace przygotowawcze obejmowany między innymi prace rozbiórkowe i wyburzeniowe obiektów budowlanych oraz elementów istniejącej infrastruktury, wykonanie wycinki drzew wraz z karczowaniem pni, sprawdzenie oraz oczyszczenie terenu z niewybuchów i niewypałów.

Takie same bazy jak ta w Świętoszowie powstaną także w pobliskich lokalizacjach w Pstrążu dla 2400 żołnierzy i Trzebieniu na 1200 osób. Budowane według standardów amerykańskich obozowiska umożliwią zakwaterowanie do 4800 żołnierzy. Łączna powierzchnia tych obozowisk wynosi około 70 hektarów, a wartość całej inwestycji przekroczy 200 milionów złotych.

-/portalik24.pl/-

2 KOMENTARZE

  1. W końcu za to wszystko płaci polski podatnik tak nasz rząd wynegocjował umowę z USA – płacimy USA za to że u nas są zamiast dać ludziom dostęp do broni i budować własną armię

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here