Usługa VPN w okresie świątecznym – dlaczego jest niezbędna?

2
515
Usługa VPN w okresie świątecznym

Wielu z nas z niecierpliwością wyczekuje świąt Bożego Narodzenia, ale nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, które na nas czyhają. Świat wciąż boryka się z problemem, jakim jest pandemia choroby COVID-19, a to z kolei przekonuje ludzi do pozostawania w cyberprzestrzeni. Tam jednak również nie jesteśmy do końca bezpieczni. Dlaczego każdy z nas powinien rozważyć zakup usługi VPN przed okresem świątecznym?

 

 

Możliwości oferowane przez Internet są niewątpliwie błogosławieństwem, jeżeli chodzi o radzenie sobie ze skutkami pandemii. Jeszcze nigdy w historii nie mogliśmy tak efektywnie porozumiewać się ze sobą, jednocześnie pozostając w domach i ograniczając rozprzestrzenianie się wirusa. Święta Bożego Narodzenia to jednak wyjątkowy czas – niektórzy z nas spotkają się ze swoimi bliskimi, podczas gdy inni skorzystają z dobrodziejstw komunikatorów internetowych, by również spędzić ten czas w rodzinnym gronie. W każdym z tych przypadków dobra usługa VPN online może okazać się niezastąpiona.

Powody, dla których warto mieć VPN w okresie świątecznym

VPN w okresie świątecznym

Wielu z nas spędzi okres świąteczny, podróżując, odwiedzając bliskich, robiąc zakupy czy zwiedzając nowe miejsca. Wymienione czynności są aktualnie niezwykle proste dla osób korzystających z sieci – w końcu nie musimy nawet wychodzić z domu, by zarezerwować bilety czy wybrać prezenty dla bliskich.

Warto pamiętać o tym, że załatwianie sprawunków w cyberprzestrzeni także wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami. Chronienie własnej prywatności w sieci w obecnych czasach jest tak istotne, jak nigdy – nie tylko może uratować nasze poufne informacje, ale i oszczędzić sporo pieniędzy. Oto kilka powodów, dla których warto zadbać o anonimowość w Internecie jeszcze przed świętami.

Publiczne sieci Wi-Fi

Okres świąteczny to dla wielu osób czas podróżowania. Bywamy często na lotniskach i w hotelach, a niektórzy z nas spotykają się z bliskimi w kawiarniach czy robią wspólne zakupy w supermarketach. Wszystkie te miejsca zapewniają nam bezpłatny dostęp do sieci, ale czy warto z niego korzystać? Publiczne hotspoty nie zawsze są odpowiednio zabezpieczone, stanowiąc idealne środowisko dla hakerów przeprowadzających ataki Man-in-the-Middle oraz podobne. Sami właściciele sieci także mogą podglądać naszą aktywność.

Jeśli nie mamy wyboru i musimy skorzystać z publicznego Wi-Fi – zróbmy to poprzez VPN. Usługa ta szyfruje dane – nawet jeśli dostaną się one w niepowołane ręce, będą nieprzydatne. Szyfrowanie danych może ochronić takie informacje jak choćby dane dostępowe do kont bankowych.

Brak ograniczeń podczas odpoczynku

Święta to także czas relaksu. Podczas przerwy od pracy możemy pozwolić sobie na to, by zwyczajnie poleniuchować w przyjaznym gronie. Oglądamy filmy i seriale, słuchamy wspólnie muzyki czy gramy w gry online. Warto wiedzieć o tym, że dostawcy usług internetowych mogą ograniczać naszą przepustowość łącza w godzinach szczytu (a okres świąteczny z pewnością jest takimi godzinami przepełniony). Robią to, sugerując się naszą aktywnością w Internecie.

Usługa VPN sprawia, że dostawca usług internetowych nie jest w stanie stwierdzić, czym aktualnie zajmujemy się w Internecie. Nie ma więc podstaw ku temu, by ograniczyć naszą przepustowość łącza, gdy pobieramy duże ilości danych (na przykład oglądając filmy).

Relaks podczas świąt to także granie w gry wideo. Wielu graczy boryka się z atakami DDoS mającymi na celu nieuczciwe wywołanie ich porażki. Usługa VPN maskuje adres IP, utrudniając zadanie oszustom. Uniemożliwienie dostawcy internetowemu ograniczania przepustowości także przyczynia się do polepszenia jakości rozgrywki.

Oszczędność pieniędzy

Wielu z nas nie przepada za wybieraniem prezentów dla bliskich między innymi ze względu na to, z jakimi kosztami się to wiąże. Co, jeśli możemy zaoszczędzić, korzystając z usługi VPN? Jedną z kluczowych funkcji tej technologii jest maskowanie adresu IP, dzięki czemu właściciele witryn internetowych nie wiedzą, skąd tak naprawdę uzyskujemy dostęp do ich usług.

Dlaczego pozwala to zaoszczędzić pieniądze? Wielu sprzedawców oferuje inne ceny klientom robiącym zakupy z różnych miejsc na świecie, bazując na ich adresach IP. Wynika to między innymi z tego, że (statystycznie) osoby mieszkające w ogromnych aglomeracjach są w stanie zapłacić więcej za te same produkty. Ta sama sytuacja dotyczy biletów lotniczych, które mogą różnić się cenami w różnych obszarach. Korzystając z VPN, możemy tymczasowo zmienić nasz adres IP, by zyskać dostęp do korzystniejszych ofert.

Spotkania online i nie tylko

Nie wszyscy spędzą święta, przebywając z najbliższymi „w prawdziwym świecie”. Niektórzy z nas znajdują się na przeciwnych krańcach globu, a inni obawiają się o zdrowie przyjaciół i rodziny, w związku z czym wybierają spotkania online. Różnorodność aplikacji do wideokonferencji sprawia, że z łatwością możemy zjeść kolację czy wznieść toast z bliskimi, będąc oddalonymi od nich nawet o setki czy tysiące kilometrów.

Warto jednak pamiętać o kilku zasadach dotyczących bezpiecznego korzystania z sieci. Przede wszystkim nie udostępniajmy swoich haseł do kont na portalach społecznościowych i komunikatorach. Mogą one dostać się w niepowołane ręce i posłużyć do włamania, a także stanowić podstawę do odgadnięcia haseł na innych serwisach. Z tego samego powodu nie powinniśmy używać wszędzie tych samych szyfrów.

Korzystajmy również z usługi VPN szyfrującej dane. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze czaty, wiadomości i wszystkie inne informacje będą bezpieczne, nawet jeśli dojdzie do włamania lub wycieku.

Dostęp do wielu treści

W okresie świątecznym szczególnie lubimy oglądać filmy, seriale czy bajki w gronie przyjaciół i rodziny, ale nie wszystkie tytuły są dla nas dostępne – nawet jeśli regularnie i sumiennie opłacamy subskrypcje na wielu serwisach VOD. Niektóre pozycje są bowiem obarczone ograniczeniami geograficznymi. VPN maskujący adres IP pozwoli nam uzyskać do nich dostęp.

Podsumowanie

Jak widać, istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć skorzystanie z usługi VPN przed świętami i nie tylko. Technologia jest bowiem przydatna przez cały rok. Ochrona anonimowości i danych w sieci jest niezwykle istotna. Internet roi się od oszustów i innych rodzajów zagrożeń – szczególnie w dobie pandemii i przenoszenia sfery zawodowej i prywatnej do sieci. Dbajmy więc o swoje bezpieczeństwo nie tylko w „prawdziwym życiu”, ale i w cyberprzestrzeni.

-/Materiał partnera/-GS

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here