W poniedziałki dochodzi do największej liczby wypadków

0
2633
zdjęcie poglądowe (fot. OSP Stara Kamienica)

Największe prawdopodobieństwo, że będziemy uczestnikami wypadku jest w poniedziałek. Natomiast najbezpieczniej na drogach jest w niedzielę.

 

 

Od stycznia do września 2022 roku poszkodowani w kolizjach i wypadkach zgłosili do ubezpieczycieli ponad 1,3 mln szkód komunikacyjnych – wynika z danych zaraportowanych do Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To nieznacznie mniej niż tym samym czasie w roku ubiegłym. Wartość wypłaconych w tym czasie odszkodowań była jednak o ponad miliard złotych wyższa. Najwięcej szkód odnotowano w maju, zaś dniem tygodnia, w którym najczęściej dochodziło do szkód, okazał się poniedziałek.

Liczba aktywnych polis obejmujących obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm.) oraz dobrowolne autocasco (AC) rośnie. Na koniec września 2022 roku w bazie prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny znalazło się ponad 27,5 mln aktywnych umów ubezpieczenia OC oraz ponad 6,9 mln umów ubezpieczenia AC (stosunek AC/OC wyniósł 25,2%).

W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2022 roku właściciele pojazdów i osoby poszkodowane zgłosili ubezpieczycielom ponad 1,30 mln szkód (w analogicznym okresie 2021 było to 1,34 mln), w tym ok. 719 tys. z OC ppm. oraz ok. 584 tys. z AC.

 

 

Do największej liczby szkód zgłaszanych z tytułu ubezpieczenia OC doszło w maju (ponad 80 tys.), z kolei sierpień i wrzesień były już dużo spokojniejsze pod tym względem (odpowiednio ok. 66 tys. i 68 tys. szkód z OC). Najwięcej szkód – zarówno z OC, jak i AC – miało miejsce w poniedziałki (17,6% szkód z OC i 19,3% z AC). Do licznych zdarzeń dochodziło również w czwartki, najbezpieczniejsze na drogach były weekendy, w szczególności niedziele. Tego dnia dochodziło do zaledwie 5,8% szkód zgłaszanych z OC i 8,5% z AC.

Wartość wypłaconych odszkodowań zaraportowana przez zakłady ubezpieczeń do Ośrodka Informacji UFG wyniosła od stycznia do września 2022 roku 10,83 mld zł (rok wcześniej było to 9,76 mld zł). Wypłaty z OC ppm. sięgnęły kwoty 6,25 mld zł, zaś z AC – 4,58 mld zł.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here