W mieszkaniu uruchomił się czujnik czadu

0
957

Tuż przed południem do powiatowego stanowiska kierowania w Lwówku Śląskim wpłynęła informacja o uruchomieniu się w jednym z mieszkań czujnika czadu.

 

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Tuż przed południem do powiatowego stanowiska kierowania w Lwówku Śląskim wpłynęła informacja o uruchomieniu się czujnika czadu w jednym z mieszkań przy ulicy Mickiewicza w Lwówku Śląskim.

Na miejsce natychmiast skierowano trzy zastępy strażaków z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej PSP w Lwówku Śląskim. Obecnie trwa akcja. Strażacy sprawdzają, co spowodowało uruchomienie alarmu. Na miejsce najprawdopodobniej zaraz skierowane zostanie także pogotowie gazowe.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here