W Lwówku Śląskim uczcili Powstańców Warszawskich

14
1764

Punktualnie o godzinie siedemnastej 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Dziś, w 77. rocznicę tamtych wydarzeń mieszkańcy Lwówka Śląskiego oddali hołd poległym i zamordowanym.

 

1 sierpnia cała Polska na chwilę zatrzymuje się w miejscu. W jednym momencie zatrzymują się samochody, autobusy, zatrzymują się ludzie na ulicach. W miastach i wioskach słychać syreny i kościelne dzwony. W wielu miejscach pojawiają się biało- czerwone flagi. To wyraz hołdu oddawanego w godzinę „W” Powstańcom.

Powstanie Warszawskie

Na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie planowane na kilka dni upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. Żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało znaczenie ogromne. Rozpoczynając je, Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości. Jak pisał po wojnie Jan Nowak-Jeziorański, uczestnik tego niepodległościowego zrywu, legendarny „kurier z Warszawy”, „walka nie była daremna”, a powstanie warszawskie sprawiło, że „państwo polskie, chociaż zniewolone i wasalne, zachowało swoją odrębność, przetrwało Stalina, który w swych zamysłach prawdopodobnie chciał z niego z czasem uczynić część ZSRS”.

Lwówek Śląski pamięta!

Wzorem lat ubiegłych lwóweccy harcerze przygotowali happening mający na celu przypomnienie tamtych czasów. W tym szczególnym dniu w uczczeniu pamięci Powstańców towarzyszyła im spora grupa mieszkańców.

Przed wybiciem godziny siedemnastej na placu przed ratuszem powiewała “faszystowska” flaga (z odwróconą swastyką). Wokół można było spotkać „niemieckich żołnierzy” oraz Powstańców w rolę których wcielili się rodzice lwóweckich harcerzy. Po wybrzmieniu syren, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego „faszystowska” flaga została zastąpiona biało- czerwona. Później harcerze przeprowadzili także fabularną grę terenową.

14 KOMENTARZE

    • Też się zastanawiam, co miało na celu odwrócenie tej swastyki. Podpada pod zakłamywanie historii. Poza tym z drugiej strony przecież wyglądała poprawnie 😀 A tak poza tym, to nie faszystowska flaga, bo faszyści byli we Włoszech. Jeśli już, to możnaby ją nazwać nazistowską,choć wtedy to po prostu była flaga Niemiec.

  1. Na pierwszy rzut oka flaga wygląda ona jak nazistowska – hitlerowska swastyka tylko że często jest odwrócona. W tradycji buddyjskiej i indyjskiej oznacza ona szczęście!!!!!! Czy nasi powstańcy walczyli z buddystami i hinduistami? Nie sądzę. To tak samo jakby obrócić znak “W” na “M”

  2. wstyd za nasz urzad i tylko dbaja o swoj interes jaka wladza taki urzad tak sie trzci pamiec ludzi kturzy zanas odali zycie podziekowania dla charcerzyspisali sie na medal

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here