W Lwówku Śląskim są przeciwni „KACZYZMOWI”

42
2905

Napis „PRECZ Z KACZYZMEM!” w przestrzeni publicznej jest zaledwie od czterech lat a i tak znalazł się już na niejednej fotografii.

 

Lwówek Śląski należy do jednych z najstarszych miast na Dolnym Śląsku. Jest także jednym z pierwszych miast w Polsce lokowanych na prawie magdeburskim. Prawa miejskie grodowi w 1217 roku nadał książę Henryk I Brodaty.

Zabytki Lwówka Śląskiego

Ponad 800 lat historii to liczne zabytki, które dziś do miasta przyciągają turystów. Ci spacerując chętnie robią zdjęcia i dzielą się nimi na portalach społecznościowych. Pochodzący z XIII wieku gotycko-renesansowy Ratusz, w którego wnętrzach zachowały się oryginalne freski stanowiące wystrój Sali Ławy Sądowej, pomieszczenie Lochu Głodowego i Izby Tortur, czy schron. XIII-wieczny późnogotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Pałac Książęcy Hohenzollernów, czy średniowieczne mury obronne wraz bramami i basztami – to tylko niektóre z miejsc warte odwiedzenia.

Wirtualny spacer

Pośród tych pięknych zabytków turyści natrafiają także na ciekawostki, które mimo swojego dość młodego wieku przykuwają ich wzrok. Takich elementów w mieście jest sporo. Jednym z nich z pewnością może być widniejący pomiędzy Basztą Lubańską a kościołem Wniebowzięcia NMP naścienny napis „PRECZ Z KACZYZMEM!”. Ten w przestrzeni publicznej jest zaledwie od czterech lat, a i tak znalazł się już na niejednej fotografii.

Tak ten jak i podobne mu napisy na murach w Lwówku Śląskim powstały na przełomie kwietnia i maja 2016 roku. Wersji było kilka. Do dziś niektóre jak ten naprzeciw wjazdu do urzędu gminy zniknęły, niektóre jak ten przy kościele nadal pozostają.

Co z tym „KACZYZMEM”?

Nie wnikamy w to, co autor tego napisu miał na myśli. Wiemy, iż w ten sposób wyraził swoje niezadowolenie, swój sprzeciw. Dostrzegamy także, iż ten artystyczny przekaz wielu przypadł do gustu, bo mimo licznych możliwości jego zastąpienia „KACZYZM” na ścianie garażu trwa. Spacerujący ulicami miasteczka turysta z jednego miejsca może wykonać piękne zdjęcie kościoła, murów obronnych i tego „mini murala”.

Nie zagłębiamy się w upodobania mieszkańców. Niemniej czy faktycznie Lwówek Śląski nie ma nic ciekawszego do zaoferowania? Oczywiście zawsze można powiedzieć, że to jest na prywatnej posesji i władze nic z tym zrobić nie mogą. Tylko, że dobry gospodarz miasta, który potrafi rozmawiać z mieszkańcami nie miałby większego problemu z przekonaniem ich do zastąpienia „KACZYZMU” czymś, co będzie równie mocno przykuwało uwagę, a miastu przysparzało splendoru. Jest to znakomita okazja do wykazania się w zakresie współpracy z mieszkańcami. Wszak “polityka” to ponoć umiejętność przekonywania i zawierania kompromisów? Niestety, jak do tej pory skuteczność w tym zakresie była żadna.

Wiejskie klimaty w Lwówku Śląskim

Możliwości wykorzystania powierzchni jest wiele. Oczywiście wszystko uzależnione jest od zgody właścicieli i funduszy. Ale skro przyjmujemy, iż dobry gospodarz potrafiłby przekonać mieszkańców do pozbycia się „KACZYZMU”, to zapewne z taką samą łatwością potrafiłby znaleźć na to środki. Tym bardziej, iż korzyści dla miasta w tym przypadku byłyby większe, niż dla samych właścicieli ściany.

Jednym z przykładów może być taki wiejski klimat. Ten idealnie komponuje się z otaczającą ścianę zielenią, która opada już na chodnik niczym fale na wzburzonym morzu, które po spiętrzeniu wylewają się na piaszczystą plaże.

Graffiti w Lwówku Śląskim

Oczywiście ten wiejski klimacik to tylko propozycja. Patrząc na dzieła sztuki powstałe np. pod mostem (wyjazd na Złotoryję) trudno nie dostrzec, iż w mieście jest wielu znakomitych grafficiarzy, którzy nie mieliby większego problemu z zagospodarowaniem tej powierzchni.

Czy Waszym zdaniem napis: „PRECZ Z KACZYZMEM!” powinien pozostać w Lwówku Śląskim, czy lepiej byłoby się go pozbyć i zastąpić czymś innym?

42 KOMENTARZE

 1. Kaczyzm zdechnie to tylko kwestia czasu ! To jedyna już możliwość zademonstrowania sprzeciwu wobec dyktatury. Dziś karze się mandatem 10 tys zł starsze, niewinne kobiety za to, że siedziały przed Sądem Najwyższym (z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa tj. maseczki, rękawiczki) z konstytucją w rękach. WSTYD !!!! Policja wysługuje się władzy ! WSTYD!! kilkunastu funkcjonariuszy strzeże domu prezesa mafii od chamskiej hołoty. Przecież jego mafia-partia płaci już prywatnej firmie około 2 mln zł rocznie (z pieniędzy podatników za ochronę tego nieudacznika i psujaka. A kim jest ten mały człowiek ? Nic nie zrobił dla naszej wolności, demokracji. Tylko wszystko niszczy ! Nigdy nie pracował uczciwie, jak większość Polaków, którzy go utrzymują. On nawet nie potrafi obsłużyć komputera, czy najprostszego telefonu. Wstyd !!

 2. Szanowny Panie Redaktorze, napisał Pan ,,Wszak “polityka” to ponoć umiejętność przekonywania i zawierania kompromisów? Niestety, jak do tej pory skuteczność w tym zakresie była żadna..”
  DLATEGO POWSTAŁ TEN NAPIS. Ten napis powinien pozostać jako dowód normalności i przyzwoitości Polaków !
  O tym właśnie napisie dyskutowano już z sympatią i poparciem nawet na forach i mediach w Wielkiej Brytanii i Danii !
  PRECZ Z KACZYZMEM ! Niech żyje wolna Polska !

 3. Ten napis jest wryty w ten mur i czym by go nie zamalować to wyjdzie na wierzch. Wyraźnie czuć jego wartość historyczno-kulturową dlatego należy mu nadać status zabytku a Minister Kultury powinien objąć go swym patronatem.

 4. Redakcja “odgrzewa stare kotlety”, o tym napisie już była informacja (artykuł). Myślę, że jest wiele ważniejszych tematów i spraw dla mieszkańców naszej gminy lub powiatu, o których należałoby napisać na tej stronie lwowecki.info

 5. Napiszcie kochamy wszystko co jest anarchią. Przecież Wy na tych ziemiach nawet nie wiecie co to jest patriotyzm. Tak jak syn Pawlaka pytał – tata czy aby to jeszcze Polska?Maklakiewicz stwierdził – dziady zabuskie. Ten film pokazuje jak te ziemie mają się do dziś. Rządzą czerwoni i tle w temacie. Po co tyle krzyczycie, są wybory więc wygra kandydat większości. Szkoda muru, dla mnie za to guma i wąskie drzwi

  • Zacznij od siebie, bo błądzisz. Brak argumentów nadrabiasz chamstwem, jak to mafia prezesa od chamskiej hołoty.
   Andrzej Duda to najgorszy prezydent. To nasze największe rozczarowanie. Właściwie nie podjął przez 5 lat żadnej decyzji samodzielnie. Wykonuje (bardzo często nocą) tylko rozkazy swojego szefa – prezesa Jarosław K…..nas zbaw. Taki prezydent to wstyd !!!!!!!!!!
   Dziś namawia nas Polaków do powrotu, obiecuje że będziemy zarabiać, jak w krajach UE. Przed jego prezydenturą przeciętnie Polacy zarabiali ok. 550 euro, a dziś… ???? Jeszcze mniej !!!!
   ANDRZEJ DUDA ? TAKI PREZYDENT TO WSTYD !!!!!!!

 6. To pierwszy rząd który rozlicza postkomuchów, a że tych pozostałości jest w Polsce ciągle spora ilość, stąd ta nienawiść do prezesa partii która wprowadza to w życie. Wcześniej były już próby rozliczeń jak przez rząd Olszewskiego, bezwzględnie storpedowane przez kolaborantów Okrągłego Stołu…

  • PAPjeż czy myślisz, że Polacy są tacy głupi i jak papugi klepią czerstwą propagandę TV-Pis ?
   Czy masz na myśli ludzi z otoczenia – przydupasów prezesa ? Konkretne przykłady ? Proszę np: Jasiński – czlonek PZPR (absolutnie niekompetentny dorabiał kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie na posadkach w spółkach skarbu państwa). Inni ? W spółce Srebrna były członek PZPR, tajny współpracownik komunistycznej służby bezpieczeństwa. Nazwiska nawet nie warto wspominać, nawet jeżeli prezes Jarosław K… pożyczał od niego duże sumy pieniędzy !
   Kolejny przykład obłudy pisiorów ? Nominat prezesa prokurator stanu wojennego Piotrowicz, który skazywał ludzi tylko za to, że upominali się o demokrację. Dziś sędzia tak zwanego ,,trybunału konstytucyjnego”. KOMPROMITACJA – !!!!!!! I wielu, wielu innych.
   PAPjeż czy myślisz, że Polacy są tacy głupi i jak papugi klepią propagandę TV-Pis ?
   Olszewski ten mason ? On też przecież krytykował prezesa od chamskiej hołoty.
   PZPR – Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. Dziś – Polska Zjednoczona Prawica Rzeczypospolitej (PZPR)

  • ,,Widocznie jest wiele wart skoro go atakujecie w tak prymitywny sposób.”. Sam nie jesteś pewien tego co piszesz. No to może w kulturalny sposób przekonasz nas o wielkości wspomnianego przez ciebie ,,małego kaczora ?
   Czekamy na rzeczowe argumenty. Przekonaj nas !
   ,,Wszak “polityka” to ponoć umiejętność przekonywania i zawierania kompromisów? Niestety, jak do tej pory skuteczność w tym zakresie była żadna.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here