W Lwówku Śląskim powstaną nowe ronda?

15
626

Dwa nowe ronda mają powstać w Lwówku Śląskim. Obecnie ruszają prace projektowe przebudowy skrzyżowań.

Lwówek Śląski ma już dwa skrzyżowania z ruchu okrężnym. Ronda umiejscowione zostały na drodze gminnej, skrzyżowaniu ulicy Morcinka z ulicą Chrobrego oraz na skrzyżowaniu ulicy Morcinka z ulicą Konopnickiej.
Zgodnie z informacją dostępną w wyszukiwarkach i na mapach Google to pierwsze rondo nosi nazwę „Dudy”, co zapewne ma związek z wizytą prezydenta w mieście i sprawnym pokonaniem skrzyżowania przez prezydencką kolumnę – na wprost. A to drugie nosi nazwę „Tojtoja”.

zrzut z wyszukiwarki Google

Zdjęcie nadesłane przez czytelnika Lwówecki.info

Mimo, że od uruchomienia obu skrzyżowań minęło już sporo czasu, to nadal wielu kierowców ma problemy z przejechaniem przez te ronda. Oczywiście zaraz znajdą się tacy, którzy będą obstawali przy tym, iż jest to wyłącznie wina kierowców, którzy nie potrafią jeździć. My na ten temat mamy nieco inne zdanie, zapewne zbieżne z większością mieszkańców i kierowców, którzy pokonywali te skrzyżowania z wysepkami.

Od dawna pojawiają się głosy, iż ronda w Lwówku Śląskim są potrzebne, szczególnie przy ośrodku kultury, urzędzie, czy hotelu. Te trzy skrzyżowania zwłaszcza w godzinach szczytu niezwykle ciężko przejechać. Sznur samochodów jadących drogą główną uniemożliwia włączenie się do ruchu pojazdów z dróg podporządkowanych. Często zdarza się, że kierowcy chcąc z podporządkowanej włączyć się do ruchu wymuszają pierwszeństwo, co nierzadko kończy się stłuczką.

Potrzebne są ronda” krzyczeli niejednokrotnie kierowcy. „To droga wojewódzka” odpowiadały lokalne władze. I tak mijał rok za rokiem. Światełko w tunelu pojawiło się kilka lat temu, kiedy to usłyszeliśmy, że władze województwa planują przebudować drogę pomiędzy Lwówkiem Śląskim a Bolesławcem. Niestety światełko szybko zgasło, bo drogowcy z przebudową dojechali wprawdzie do ośrodka kultury, ale w planach przebudowy skrzyżowania już nie uwzględnili. Teraz światełko znowu rozbłysło.

Jak już informowaliśmy na początku października DSDiK we Wrocławiu wyłoniła wykonawcę projektu pn.: „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 297 na odcinku od km 90+300 do km 110+550 (Lwówek Śląski-Pasiecznik)”. W ramach zadania mają powstać trzy warianty przebudowy drogi.

W pierwszym wariancie ma zostać uwzględniona przebudowa i rozbudowa istniejącej drogi wojewódzkiej po istniejącym śladzie z budową: niezbędnej infrastruktury tj.: chodnik, zatoki autobusowe, kanalizacja itp., poszerzeń istniejącej drogi, korekta istniejących skrzyżowań w celu poprawy warunków bezpieczeństwa, korekty łuków poziomych (poszerzenia zgodnie z klasą drogi) dodatkowych pasów ruchu do wyprzedzania pomiędzy miejscowościami Golejów i Wojciechów (przed wzniesieniem z dwóch stron)
W drugim projektant ma za zadanie wyznaczenie nowego przebiegu drogi wojewódzkiej (obejść) w miejscowościach, w których ze względu np. na zabudowę nie ma możliwości poszerzenia pasa drogowego w celu dostosowania drogi do kategorii drogi wojewódzkiej tj. w miejscowościach Pławna Dolna i Golejów.
Natomiast trzeci z wariantów ma być połączeniem pierwszego i drugiego.

Projekt ma uwzględnić przebudowę dwóch skrzyżowań na skrzyżowania z ruchem okrężnym. Potwierdza to redakcji Lwówecki.info Leszek Loch Dyrektor Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu, który wskazuje, iż będą to skrzyżowania:

Skrzyżowania DW 297 z DW 364 i z drogą gminną, tj. skrzyżowań ulic Jaśkiewicza, Sienkiewicza i Al. Wojska Polskiego
Skrzyżowania DW 297 z drogami gminnymi, tj. ulicy Przyjaciół Żołnierza z Al. Wojska Polskiego (przy Domu Kultury)

Projektant zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia ma opracować m.in. rozwiązania skrzyżowań poparte wynikami z prognozy ruchu, analizą przepustowości, przejezdności i widoczności. Prace projektowe dopiero się rozpoczynają umowa została podpisana w minionym tygodniu. Zakres przebudowy i typ skrzyżowań będzie wynikał z analizy przeprowadzonej na etapie projektowania. – wyjaśnia dyrektor DSDiK.

Prace są na samym początku, ale ich rozpoczęcie ponownie rozświetla iskierkę nadziei, nadziei na budowę rond w miejscach, gdzie naprawdę są potrzebne.

 

czytaj także:

15 KOMENTARZE

  1. Oprócz rond jest też “park wiejski” i “park michael jordan” i inne bzdury, ale w innych miastach były/są o wiele gorsze wandalizmy np. “Plac Bohaterów Twojej Starej i Polaków Robaków” czy „Szkoła jenzykuw obcych” – można poczytać na internecie.

    A na temat – zrobiliby obwodnicę Lwówka Śląskiego – Wleń ma, Złotoryja buduje, Bolesławiec ma, Jawor ma, mały Bolków buduje, a u nas nie ma … a plany były wielkie. Może jakby została droga krajowa to władze by się za to prędzej zabrały. Aha i ciekawe jak zmieszczą rondo przy domu kultury chyba że kolejne mini będzie… I przy CPNach też dać rondo albo zmienić pierwszeństwo!!!

  2. Po co ronda? Wystarczy inteligentna sygnalizacja swietlna.Trzeba jeszcze przerobic kilka skrzyzowan w naszym miescie np.przy pizzerii i oczywiscie przy Urzedzie gminy bo to chyba najbardziej pokrecona.Tylko nie ronda!

  3. Boże, ludzie. Jacy Wy jesteście tempi. Czy Wy nie rozumiecie , że rondo jest najlepszym rozwiązaniem na rozładowanie ruchu ? Na światłach i tak trzeba przystanąć, czasem się psują.
    Najlepiej nic nie robić i w dupie.

    • Nerwus, nie ma co się nerwować 🙂 Rondo przy LOK-u i tak nie wchodzi w rachubę, ponieważ TIR jadący od strony starego sądu do Bolesławca nie wyrobi zakrętu. Już teraz TIRY biorą taki łuk, że nieraz trzeba uciekać, gdzie pieprz rośnie. Spokojność… Tylko spokój nas uratuje 🙂 Pozdrawiam tego, kto będzie próbował mierzyć się z pomysłem zaprojektowania ronda przy ośrodku kultury.

  4. Trzymam kciuki by znalazł się ktoś kto będzie miał rozum na karku i umiał pieprznąć pięścią w stół, taki ktoś kto wie że jedynie wariant trzeci ma sens i daje nam szansę na rozwój. Cała reszta to pocieranie tyłka szkłem – ruch przez wioski dalej będzie masakryczny, a czas przejazdu do JGA nie zmniejszy się ani trochę

  5. Jak już powstanie rondo,mam nadzieję,że większe niż w Bolesławcu to proponuję zrobić zmianę ruchu przy Biedronce i Lidl.Zrobić najpierw nie czekając na pozwolenie wojewódzkiej szeroką drogę gminną (miejską) począwszy od mostku (który trzeba byłoby zburzyć) przy krzyżówce jak jedzie się do Urzędu Skarbowego następnie wzdłuż rzeczki i torów aż do dworca PKP,następnie ulicą towarową wzdłuż rzeczki chyba Płuczki i następnie wzdłuż nasypu kolejowego aż do połączenia z drogą wojewódzką przy moście kolejowym koło Arkadii.Potem po paru latach przekształciłoby się tę drogę w wojewódzką.Jadąc od Bolesławca ciężkie samochody miałyby przy tym moście kolejowym koło Arkadii zakaz wjazdu pod most i musiałyby jechać właśnie tą nową szeroką drogą.Jadąc od Przyjaciół Żołnierza w kierunku Boleslawca przy tym moście samochody osobowe miałyby znak STOP.W ten sposób byłoby bezpieczniej bo samochody ciężarowe nie jechałyby koło Domu Kultury,koło szkoły nr.2,koło obecnego Targowiska aż do ronda koło hotelu.Samochody ciężarowe jadące od strony Gryfowa jechałyby poszerzoną drogą przy cmentarzu do ronda koło hotelu następnie 150 m do CPN i dalej (zrobić ulicę główną) 150 m przy Netto do połączenia z tą drogą główną co pisałem na początku.Przy Sądzie byłby zakaz dla ciężarowych jazdy dalej koło Biedronki i Lidl w kierunku Jeleniej Góry.Droga przy Biedronce i Lidlu stałaby się bardzo bezpieczną dla kupujących do tego ograniczyć na odcinku od Sadu do obecnego mostku czyli do połączenia nowej drogi do 40 km/h.Problem tylko pozostałby dla samochodow ciężarowych jadących z i do Radłówki ale mój poprzednik w poście pokazał,ze można za Urzędem Miasta i Gminy połączyć około 200 m ulicę Oświęcimską z Gryfowską.

    • Przymiarki do obwodnicy Lwówka sięgają już kilkudziesięciu lat. Jedna z wczesnych koncepcji zakładała taki właśnie przebieg obwodnicy o jakim mówisz, a w 2010 bodajże wpisano planowaną obwodnicę między Lwówkiem i Płakowicami do planu rozwoju województwa z którego w 2014 zniknęła… A mogły by powstać obydwie, ale swój opmysł zgłoś do zarzadu dróg powiatowych może oni coś z tym zrobią…

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj