W akcji gaszenia pożaru lasu uczestniczą strażacy z kilku powiatów i 6 samolotów

1
2190

Strażacy z powiatów: lwóweckiego, lubańskiego, bolesławieckiego, polkowickiego i zgorzeleckiego oraz 6 samolotów gaśniczych zmaga się z pożarem kompleksu leśnego, do którego doszło w piątkowe popołudnie w okolicy Bielawy Dolnej w gminie Pieńsk.

 

Jak podaje portal 112 Polkowice pożar ma już najprawdopodobniej 4 ogniska. Jego rozwój ma także charakter wierzchołkowy i strawił dotychczas blisko 20 ha lasu. Akcje gaśniczą utrudnia wysoka temperatura oraz silny wiatr.

Według portalu Zgorzelec.info w walce z żywiołem bierze udział około 40 zastępów straży z całego województwa. W działaniach udział biorą m.in. strażacy z powiatów: lwóweckiego (JRG PSP Lwówek Śląski), lubańskiego, bolesławieckiego, polkowickiego oraz oczywiście zgorzeleckiego. Do pożaru zadysponowano już 6 samolotów gaśniczych. Pięć PZL M18 Dromader oraz jeden Antonov z Zielonej Góry. W Jeleniej Górze oraz Gozdnicy uruchamiane są lotniska do tankowania samolotów gaśniczych.

W lasach na znacznym obszarze kraju obowiązuje 3 stopień zagrożenia pożarem. Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL codziennie aktualizuje mapę wartości wilgotności ściółki, wpływającej na jej zapalność oraz będącej podstawą wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu. Taki zakaz wstępu jest wprowadzany, gdy wilgotność ściółki spadnie poniżej 10 procent. Na mapie wyraźnie widać, jak poważna jest sytuacja nie tylko w regionie, ale w całej zachodniej części kraju.

mapa zagrożenia pożarowego (Lasy Państwowe)

W powiecie lwóweckim wilgotność ściółki jak na razie jest nieco wyższa niż 20 procent, ale wysoka temperatura w najbliższych dniach oraz brak opadów deszczu mogą te wartości błyskawicznie obniżyć.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here