Urodzony w Rosji Czech z zarzutami za próbę przerzutu nielegalnych migrantów

1
515
straż graniczna przemyt ludzi
zdjęcie poglądowe (fot.: SG)

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie zatrzymali czterech cudzoziemców, którzy usiłowali niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Razem z nimi zatrzymano obywatela Czech, który pomagał w popełnieniu przestępstwa.

 

 

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie prowadzą kontrole mające na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Dzisiaj 22 marca podczas takiej kontroli na jednej z dróg prowadzących do granicy z Niemcami funkcjonariusze zatrzymali samochód osobowy na czeskich numerach rejestracyjnych, którym kierował urodzony w Rosji 21-letni Czech. Jak się okazało, udzielał pomocy 4 obcokrajowcom w popełnieniu przestępstwa polegającego na niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej.

Dwóch Afgańczyków posiadało jedynie ważne paszporty, natomiast kolejnych dwóch obcokrajowców, nie posiadało przy sobie żadnych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski oraz do przekraczania granicy państwowej. Z oświadczeń cudzoziemców wynikało, że pochodzą z Afganistanu, a zatrzymanym pojazdem mieli dotrzeć z Polski do Niemiec.

 

 

Za pobyt na terytorium Polski bez ważnej wizy lub innego ważnego tytułu pobytowego wobec cudzoziemców zostały wszczęte postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu. Ponadto wobec dwóch Afgańczyków, których tożsamość została ustalona, wydano postanowienia o zastosowaniu środków alternatywnych do detencji. Wobec kolejnych dwóch obcokrajowców obecnie trwają dalsze czynności w obecności tłumacza.

21-letni kierowca pojazdu został zatrzymany za udzielenie pomocy 4 migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej z Polski do Niemiec. Czech przyznał się do zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do dobrowolnego poddania się karze w postaci 8 miesięcy pozbawienia wolności z jednoczesnym warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata.

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami, obywatelowi Czech grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

-/NOSG/-

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here