Uroczyście rozpoczęli nowy rok szkolny

1
1572

„Z nami ponad przeciętność”. To hasło od lat towarzyszy Zespołowi Szkół Ekonomiczno- Technicznych. I nie jest to tylko pusty slogan, bo w Rakowicach Wielkich ponadprzeciętność znajdujemy niemal na każdym kroku.

 

Dziś we wszystkich szkołach w kraju rozbrzmiał pierwszy dzwonek. Uczniowie powrócili do szkół, spotkali się ze swoimi kolegami i koleżankami ze szkolnych ław oraz z dawno niewidzianymi nauczycielami. Za każdym z nich dwa miesiąca wakacji a wcześniej rok, w których rządził COVID. Był to bardzo trudny czas dla wszystkich uczniów, ich rodziców, nauczycieli ale także dyrekcji szkół, dla których sporym wyzwaniem było dotarcie z ofertą do potencjalnych nowych uczniów. W tych wyjątkowych warunkach znakomicie poradzili sobie w Rakowicach Wielkich, gdzie nabór przerósł najśmielsze oczekiwania.

Blisko 170 absolwentów szkół podstawowych z całego regionu, jako dalszą ścieżkę swojej edukacji wybrało kształcenie w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych. Satysfakcji z takiego wyboru młodzieży nie kryje Dyrektor Marek Łukasik, który przyznaje jednak, iż tak duży nabór rodzi także pewne problemy.

Prawie stu siedemdziesięciu młodych ludzi nam się pojawiło. Nie ukrywam, że jest to dużo. Już pewna weryfikacja była na niektórych kierunkach kształcenia. – mówi dyrektor, który przyznaje, iż obecnie w szkole w Rakowicach Wielkich naukę będzie pobierać blisko 650 młodych ludzi.

Młodzież wybiera technika

Jak się okazuje na przykładzie rakowickiej szkoły młodzi ludzie coraz chętniej wybierają technika. – Ja się cieszę, bo ojczyzna potrzebuje ludzi, którzy mają przygotowanie zawodowe, potrzebuje ludzi dobrze wychowanych, mądrze wychowanych i dobrze przygotowanych do pełnienia swoich ról. Ojczyzna potrzebuje również ludzi wykształconych. I właśnie kierunki zawodowe dają taką możliwość. – zauważa Pan Łukasik.

Dziś, 1 września w Zespole Szkół Ekonomiczno– Technicznych w Rakowicach Wielkich rozbrzmiał pierwszy dzwonek. Uczniowie klas pierwszych wraz z liczną grupą towarzyszących im rodziców, ale także uczniowie klas starszych spotkali się na uroczystym apelu, który był także okazją do upamiętnienia 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej, oddania hołdu bohaterom oraz uczczenia pamięci o milionach poległych żołnierzy i cywilów.

Wszystkich obecnych powitał Dyrektor Marek Łukasik, który w krótkim przemówieniu nawiązał do bolesnej historii narodu Polskiego zwracając uwagę, iż kto nie pamięta o historii, ten skazany jest na jej ponowne przeżycie.

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego swoją obecnością zaszczycili: Wicestarosta Lwówecki Pan Zbigniew Grześków, kpt. Wojciech Mazurek z KP PSP w Lwówku Śląskim, p.pułk. Jacek Jackowski z 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, st. chor. sztab. Mariusz Skroński z 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, Tomasz Jankowski z Nadleśnictwa Lwówek Śląski, kom. Wojciech Czafurski były Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim i Urszula Kondela z PCZ w Lwówku Śląskim.

Dzisiejszy dzień w Rakowicach Wielkich to początek nowej drogi dla blisko 170 uczniów, ale to także nowy rozdział w historii ZSE-T i wieloletniej karierze zawodowej Pana Marka Łukasika, który od dziś przejął obowiązki dyrektora szkoły. – Oczywiście bez wsparcia kadry dyrektor nic nie jest w stanie sam zrobić. To jest tak jak z łańcuchem. Ważne jest by każde ogniwo było mocne. Tego też oczekuję od kadry, że każdy z nich będzie stanowił bardzo mocne ogniwo w Zespole Szkół, niezależnie od funkcji, którą pełni – mówi nowy Pan Dyrektor, który liczy, iż pod jego kierownictwem szkoła w Rakowicach Wielkich nadal będzie prężnie działała, będzie znana i chętnie wybierana przez młodzież.

Inauguracja roku szkolnego już za nami. Od jutra uczniów i nauczycieli czeka ciężka praca. Życzymy, aby była ona czystą przyjemnością i żeby za dziesięć miesięcy każdy mógł cieszyć się z jej efektów. A nowemu Panu Dyrektorowi życzymy osiągnięcia wszystkich założonych celów.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here