Ukrainiec za pomoc w usiłowaniu przekroczenia granicy dostał karę w zawiasach

4
524
fot.: NOSG

Za udzielenie pomocy 4 Afgańczykom w usiłowaniu przekroczenia wbrew prawu granicy państwowej obywatel Ukrainy dostał wyrok w zawiasach.

 

 

O kolejnych zatrzymaniach cudzoziemców, którzy chcieli nielegalnie znaleźli się na terytorium Polski i chcieli przekroczyć granicę z Niemcami poinformowała Straż Graniczna. Tym razem sytuacja miała miejsce w niedzielę 21 maja.

Polsko- niemiecki patrol przyjął od zgorzeleckich policjantów czterech Afgańczyków oraz Ukraińca. Przekazani pogranicznikom obcokrajowcy zostali zatrzymani przez policjantów do kontroli drogowej na jednej z ulic Zgorzelca, prowadzącej do granicy Niemcami. Kierowcą zatrzymanego Forda był 39-letni Ukrainiec, pasażerami natomiast czworo obywateli Afganistanu.

 

 

„Funkcjonariusze SG ustalili, że Afgańczycy nie posiadali dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Z uwagi na nielegalny pobyt w naszym kraju oraz konieczność potwierdzenia ich tożsamości, zostali oni zatrzymani.” – informuje Straż Graniczna.

Wobec wszystkich obywateli Afganistanu wszczęto postępowania administracyjne związane z wydaleniem ich z Polski. Natomiast kierowca usłyszał zarzuty.

„Z kolei 39-letni kierowca pojazdu został zatrzymany za udzielenie pomocy 4 migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej. Ukrainiec przyznał się do zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do dobrowolnego poddania się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby wynoszący 2 lata. Dodatkowo zasądzono przepadek korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa.” – informuje Straż Graniczna.

 

 

Pogranicznicy, czy policjanci z przygranicznych terenów niemal codziennie chwalą się kolejnymi sukcesami związanymi z zatrzymaniem czy to pojedynczych, czy grup obcokrajowców nielegalnie przebywających na terytorium Polski i próbujących przekroczyć granice z Niemcami. Jest to jednak z pewnością tylko wierzchołek góry lodowej całej skali problemu z migrantami. I trudno uznać, że takie kary dla pomagających w procederze będą zniechęcały do przemytu ludzi.

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

4 KOMENTARZE

 1. Jakim prawem ta kasta skazała naszego pobratymca za tak mizerne wykroczenie ? Sąd powinien przeprosić Ukraińca i zobowiązać Skarb Państwa do wypłacenia mu dodatkowo nawiązki za utraconą korzyść.

 2. Tego ukrainca wykopać na Ukrainę i na front bez jakiejkolwiek zwłoki.
  Co mężczyźni w wieku poborowym w tym czasie gdzie ich kraj jest w stanie wojny robią w Polsce to ja nie rozumiem.
  Ciekawy jestem jak tam postępy naszych zdrajców polityków chcących stworzyć unie Polsko-Ukraińską.
  Cezary Przybylski też o tym mówił!
  Rolnicy pamiętajcie o tym przy urnach .
  Rolnicy poczuli smak tego tworu już reszta Polaków czuje na poczatek w cenach paliw .

  • A ja rozumiem, ci chłopacy mają rozum i rodziny. Czy można im mieć za złe, że nie chcą ginąć za Bidena czy Zelenskiego ?
   Czy można im mieć za złe, że w nosie mają naszego naszego prezydenta i premiera nawołujących do wojny ?
   Czy można im mieć za złe, że urobione przez pisowską /i nie tylko/ propagandę dopiero teraz powoli miliony Polaków zaczynają rozumieć, że tak samo za wojnę na Ukrainie są winni i ruscy i amerykanie ?
   O Cezarym co śni o ławie poselskiej nie wspominaj. Szanuję wszystkich polityków, od lewa do prawa. I pisowców i komunistów. Nie cierpię tylko zdrajców, co poglądy i stołki zmieniają.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here