Ukrainiec organizował przemyt ludzi

2
1214
straż graniczna przemyt ludzi
zdjęcie poglądowe (fot.: SG)

Funkcjonariusze Straży Granicznej i SOK zatrzymali w ubiegłą środę (24.11) 14 cudzoziemców pochodzących z Iraku i Iranu, którzy przebywali w Polsce nielegalnie. Z uwagi na miejsce zatrzymania było jasne, że nie dostali się oni tam samodzielnie. Funkcjonariusze SG podjęli natychmiastowe działania by ustalić osobę, która przewiozła ich na polsko – niemieckie pogranicze.

 

W rezultacie udało się ustalić dane personalne oraz adres pobytu 37-letniego obywatela Ukrainy, który w celu uzyskania korzyści majątkowej pomagał cudzoziemcom w niegodnym z prawem przekraczaniu państwowej granicy. – tłumaczy mjr SG Joanna Konieczniak z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

W piątkowy wieczór funkcjonariusze zapukali do drzwi jego mieszkania i zatrzymali go za popełnione przestępstwo.

Na miejscu, podczas przeszukania funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli gotówkę w wysokości blisko 70 tysięcy złotych. – dodaje funkcjonariuszka, która wspomina, iż tego samego dnia funkcjonariusze SG wszczęli postępowanie przygotowawcze a nadzorujący dochodzenie prokurator Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu przedstawił 37-latkowi zarzut udzielenia pomocy w zorganizowaniu cudzoziemcom przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom.

Cudzoziemiec przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Sąd Rejonowy w Zgorzelcu zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie na okres dwóch miesięcy.

Od początku sierpnia funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 61 osób, które usłyszały zarzut pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. 55 z nich to cudzoziemcy. Na Dolnym Śląsku zatrzymano 9 takich osób.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here