“Układ wokół Turowa”. Superwizjer TVN o powiązaniach wokół kopalni

18
1825
zdjęcie poglądowe (pixabay.com)

Reporterzy Superwizora TVN podjęli próbę odpowiedzi na pytanie co wspólnego ma międzynarodowy konflikt o kopalnię Turów z aferami ludzi PiS w bogatyńskim samorządzie. Komu na rękę jest odwlekanie ugody z Czechami, którzy jako jeden z warunków stawiają wpuszczenie do zakładu niezależnych obserwatorów, mających ocenić wpływ kopalni na środowisko?

 

O aferach w bogatyńskim samorządzie słyszeli wszyscy mieszkańcy regionu. Korupcja, płonące samochody politycznych przeciwników, znikające setki ton śmieci i trwające od trzech lat zatrzymania ludzi powiązanych z samorządem i prominentnymi politykami PiS. Do tego dochodzi największa na świecie katastrofa w kopalni odkrywkowej, do której doszło kilka lat temu. We wrześniu 2016 roku osunęło się 500 milionów metrów sześciennych nakładu z popiołem, potężne osuwisko zniszczyło około 200 maszyn górniczych i zasypało eksplorowane złoże. Winnych nie wskazano i do dziś nie oszacowano całkowitych strat.

Według reportera Superwizjera, wszystko to pośrednio powiązane jest z fiaskiem rozmów, które strona polska prowadzi z Czechami w sprawie Kopalni Turów. Ci, jako jeden z ważnych warunków, stawiać mają wpuszczenie do zakładu niezależnych obserwatorów, mających ocenić wpływ kopalni na środowisko.

Polska Grupa Energetyczna jako właściciel uważa, że kopalnia nie będzie miała negatywnego wpływu na tereny Czeskiej Republiki. My chcemy kogoś, kto może to niezależnie zweryfikować – mówi dla Superwizjera Martin Puta, hetman kraju libereckiego.

Wówczas na jaw mogłoby wyjść wiele informacji, których ujawnienia nie chce PGE. Na przykład zawartość popiołów w osuwisku, albo to gdzie składowano je zaraz po katastrofie. Według eksperta wypowiadającego się w programie – Popiół fluidalny, którego jest około 10 procent i ma całą tablicę Mendelejewa, w tym metale ciężkie, w tym wysoki poziom siarczków – jeżeli siarczany lub pierwiastki metali ciężkich dostaną się do wód gruntowych, one są zabójcze dla organizmów.

W momencie katastrofy dyrektorem kopalni był Stanisław Żuk, poseł z ramienia Kukiz`15, na którym dziś opiera się sejmowa większość.

W materiale prześledzono również ścieżkę kariery Sławiomra Z., byłego szefa struktur PiS w powiecie zgorzeleckim, który z operatora nastawni blokowej w kopalni Turów trafił na fotel prezesa w Polskiej Grupie Energetycznej. W 2019 roku mężczyzna został aresztowany w związku z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej i spędził w areszcie pół roku. Dziś spółka, w której ma 40% udziałów ubiega się o 130 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Reportaż emitowany był w TVN 24 w sobotę 13 października 2021r. o 20. Materiał można zobaczyć na platformie TVN24 GO bądź przeczytać pełny opis i obejrzeć dyskusję po materiale pod TYM linkiem.

-/autor:eLuban.pl/-

18 KOMENTARZE

 1. Nieważne że to kupę miejsc pracy. Jak jest okazja dowalić pisowi to tvn pierwsze. Nie, żebym bronił kolesiostwa, ale po-wców, kodziarzy, lewizny i peselowców i ich afer już tak pilnie nie tropią.

  • Drogie dziecko PiSowskie,niereformowalne dziecko PiSowskie! A to w Turowie były też afery jak piszesz “… po-wców, kodziarzy, lewizny i peselowców…”? Naprawdę to wylicz! Mnie wydaje się,ze ta opisana wyżej afera prawaków PiSowskich przebiła w Turowie wszystkie inne jeżeli tylko były-prawda?

   • “Drogi dziadku KODziarski, niereformowalny dziadku KODziarski !.”
    Dekady komunizmu wyjałowiły ci mózg ?.
    To większa szkoda niż wyniszczenie fizyczne, które można odrobić.
    Ludzkiej psychiki nie można tak łatwo zmienić tym bardziej gdy jest każdego dnia podsycana , karmiona nienawiścią. W twoim przypadku, nienawiścią do ludzi którzy myślą, którzy się odważą myśleć inaczej niż ty.
    Pogardzasz, wyśmiewasz ,szydzisz, natrząsasz się z innych a tak naprawdę kim jesteś ? kto ci dał do tego prawo?

    • Jak kiedyś byłem wściekły za głębokiej komuny na naszych rodzimych bolszewików mianowanych przez Moskwę i na ich nachalną propagandę tak od kilku lat jestem wściekły na nowoczesnych bolszewików pisowskich wprowadzających już nie na polecenie czyjeś z zagranicy a na rozkaz z Nowogrodzkiej komunę bis! Zacznę od dnia codziennego. Dziś jadę na jeden skład węgla-nie ma węgla jadę na drugi skład jest węgiel ekogroszek po 35 zł za worek a drugi po 37 zł za worek-dla tych co za nich kupuje właściciel dużej kotłowni to sprawa nieznana. Przypomnę,że jeszcze w październiku płaciłem za worek 26 zł-ile podrożał może obliczy elokwentny “ryszard”. Jako ten,któremu w/g “ryszard” “… Dekady komunizmu wyjałowiły ci mózg …” przypomnę dla młodszych,że chyba 40 lat temu jeszcze przed upadkiem komuny z bratem na zmianę stałem w nocy w kolejce czekając na transport węgla aby rano coś dostać.Mało tego był moment,ze przez kilka lat nie kupiło się węglą “skolko ugodno” a trzeba było iść z wnioskiem do gminy do wiceburmistrza,który patrząc w sufit określał ci limit.Dziś to dokładnie stanęło mi przed oczami.Tak “ryszard” całkowite obecnie braki węgla na składach a cena o ho ho i jeszcze trochę.Jeszcze kilka miesięcy temu okropnie mnie denerwowało to niszczenie demokracji i mozolne obudowywanie komuny ale dziś przyjmuję to z grymasem ale i z uśmiechem bo wiem co robią i nie tylko z węglem.Czekam i myślę,ze już niedługo przy pomocy narzędzi pisowskich jak drożyzna,braki,inflacja (klasyk pisowski mówi CUD GOSPODARCZY) jak tacy jak “ryszard” w pewnym momencie po uderzeniu “gębą o glebę” zaczną z wściekłości bić pięściami o tę glebę,że nie o budowę takiej Polski byli pomocni Strategowi z Nowogrodzkiej. Wtedy ja będę podskakiwał kolanami do brody na widok takich “ryszardów” nie ze szczęścia bo bieda chwyci i mnie i “ryszarda” ale z jedną różnicą,że jak przewidywałem,że ci nowocześni bolszewicy doprowadzą do takiej sytuacji a tacy “ryszardzi” i jemu podobni ciesząc się mówili wtedy do mnie,że “mam wyprany mózg przez komunę” nie robiąc analizy swego mózgu.

    • Dekady komuny? Akurat Piotrowicze i Pawłowicze są w Pisie, komuszki.
     Sorry, ale nie zmienisz historii. Jarek spał do południa, a nasz minister obrony ma powiązania z Rosją.

 2. Tak.Stare komuchy takie jak Miler,fachowcy od gospodarki takie jak Balcerowicz,czy najbardziej wiarygodna telewizja ostatnich lat taka jak TVN.Same autorytety.Ludzie co się z wami dzieje…

 3. TVN musiałby się jeszcze dekadę uczyć od TVP1 jeden aby osiągnąć ten sam szmatławy poziom. Nie ma “niezależnych” telewizji. Ale z PISowskiej TVP nigdy nikt nie dowiedziałby się o księżach pedofilach, aferze mailowej, Obajtku, wyborach kopertowych, respiratorach, maseczkach, Ziobrze i Funduszu Sprawiedliwości, Polskiej Fundacji Narodowej i wielu wielu innych.
  Wiec co do wiarygodności to porównywanie szamba z perfumerią.

 4. leon II car cokolwiek by się nie działo widzi wszędzie winę PISu. Liże po zadku PO, TVN i inne proniemieckie twory. TVN=TVP tylko w lustrzanym odbiciu. Ale zrzucanie zła całego świata na pisiory to gruba przesada. Leon to dno i troll i tyle.

 5. PiS PO jedno zło! Czas wybrać naszych przedstawicieli spośród siebie a nie ciągle tych samych oszustów, którzy mają nas za dojne krowy! Coraz więcej tajnych umów zawierają, bo jesteśmy dla nich plebsem, którego nie trzeba o niczym informować!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here