Uczyć się pojechali do Hiszpanii

0
1271
fot.: archiwum ZSOiZ w Lwówku Śląskim

Przez dwa tygodnie pod andaluzyjskim niebem, w otoczeniu przepięknych zabytków, w pobliżu plaży nad morzem Alborańskim, naukę pobierali uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim. Możliwe to było dzięki napisanemu przez nauczycieli projektowi pod nazwą „Dobry rezultat, trwałe oddziaływanie!”, realizowanemu w ramach projektu Międzynarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

– Sprawdzając potrzeby zarówno młodzieży jak i szkoły, przeprowadziliśmy badania ankietowe. Na podstawie tych badań został stworzony europejski plan rozwoju szkoły, w którym zawarliśmy wszystkie te elementy, które będą realizowane podczas działań projektowych. Cele zostały opracowane, wniosek został napisany, złożony. Dostaliśmy dofinansowanie zgodnie z tym wnioskiem i przystąpiliśmy do realizacji tych zadań. – wyjaśniał nam genezę tego projektu Pan Jacek Żojdzik, nauczyciel ZSOiZ w Lwówku Śląskim a jednocześnie jego koordynator.

Jacek Żojdzik, nauczyciel ZSOiZ w Lwówku Śląskim

Działania były ukierunkowane na podnoszenie kompetencji zawodowych młodzieży szkół technikum w Zespole Szkół. Do projektu przystąpiła grupa 50 łącznie osób, w dwóch grupach. Była to młodzież z klas technikum informatycznego, technikum reklamy, technikum handlowego i technikum ekonomicznego.

Dla uczniów ZSOiZ w Lwówku Śląskim udział w projekcie był bezpłatny. Począwszy od zajęć przygotowujących do wyjazdu, ubezpieczenia, przelotu, zakwaterowania, wyżywienia, opieki rezydenta, po wycieczki a nawet „kieszonkowe”. Wszystko to finansowane było z projektu, którego głównymi celami było podniesienie kompetencji zawodowych uczniów poprzez realizację praktyk w zagranicznych przedsiębiorstwach, podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego, którym na co dzień posługiwali się uczniowie, poznanie oczekiwań pracodawców na europejskim rynku pracy, rozwój osobisty, przełamywanie barier, czy motywacja do dalszego kształcenia.

Zakończenie projektu: „Dobry rezultat, trwałe oddziaływanie!”

Wartość pozyskanego przez szkołę dofinansowania na organizację 50 staży zawodowych w hiszpańskiej Maladze to aż 407.874,27 zł.

Zrealizowaliśmy dwutygodniowe staże w Hiszpanii, w Maladze. Młodzież miała możliwość poznania hiszpańskich zwyczajów, tych które w zakładach pracy obowiązują a różnią się między naszymi polskimi. Mówię tutaj chociażby o tradycji przerwy południowej, czyli sjesty na czas, której praca jest przerywana ze względu na temperatury. Poznaliśmy mnóstwo ciekawych osób, zwiedziliśmy mnóstwo ciekawych miejsc, mieliśmy możliwość uczestniczenia dodatkowo w dwóch wycieczkach, które były realizowane podczas weekendów, zwiedziliśmy wtedy rejon Andaluzji. – wskazuje Pan Żojdzik.

W poniedziałek, 26 września 2022 roku miało miejsce uroczyste podsumowanie zrealizowanego projektu. Przybyłych gości powitał Andrzej Bielak Dyrektor ZSOiZ w Lwówku Śląskim. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Daniel Koko Starosta Lwówecki, Joanna Sady Skarbnik Powiatu oraz Krzysztof Pysz Naczelnik w Wydziale Infrastruktury Społecznej i Dawid Kopeć Naczelnik w Wydziale Rozwoju, Integracji Europejskiej i Promocji w Starostwie Powiatowym w Lwówku Śląskim. Oczywiście najważniejsi w tym dniu byli uczniowie, którzy brali udział w projekcie. Z tych nie wszyscy mogli uczestniczyć w jego podsumowaniu, bo część z nich opuściła już mury szkoły.

Andrzej Bielak Dyrektor ZSOiZ w Lwówku Śląskim

Młodzież podsumowując projekt prezentowała pamiątkowe zdjęcia, opowiadała o pracy w hiszpańskich firmach, ale także o dodatkowych atrakcjach, jak zwiedzanie miast, czy relaks na plaży. Uczniowie nie kryli, iż dla sporej części osób była to pierwsza podróż samolotem, dla niektórych pierwszy zagraniczny wyjazd i możliwość poznania kultury i tamtejszych zwyczajów. Dla wszystkich była to pierwsza sposobność pracy w zagranicznych firmach.

– Na pewno te wspomnienia pozostaną z nami na długo. Dziękujemy za umożliwienie zrealizowania tak wspaniałego projektu. – dziękował kierując te słowa do władz organu prowadzącego – władz Powiatu Lwóweckiego koordynator projektu Jacek Żojdzik, podkreślając przy tym wagę zdobytego przez młodzież doświadczenia zawodowego.

– Chciałbym w imieniu władz samorządowych Powiatu Lwóweckiego podziękować przede wszystkim za tak mocne zaangażowanie się w realizację tego projektu. Cieszę się, że Wam się po prostu chce. Podziękowania te kieruję oczywiście na ręce Pana Dyrektora, głównego koordynatora Pana Jacka Żojdzika, ale też wszystkich nauczycieli, całej kadry pedagogicznej, która brała udział w tym projekcie. – dziękował Daniel Koko Starosta Lwówecki, który podkreślił, iż realizacja tego projektu to dowód na to, że młodzież wybierająca naukę w ZSOiZ w Lwówku Śląskim, ucząca się w tej szkole może liczyć na jak najlepsze przygotowanie do życia, do tego dorosłego świata, który jak wiemy nie jest łatwy, ale może być piękny, co pokazały te projekty.

Daniel Koko Starosta Lwówecki

– Też chciałbym bardzo gorąco i serdecznie podziękować dla Was drodzy uczniowie, że zechcieliście uczestniczyć w tym projekcie. Taka wyprawa w inne zakątki świata na pewno była dla Was przeżyciem, na pewno będziecie pamiętali ją do końca życia. – zauważał Starosta Daniel Koko, który zwracał uwagę, iż oprócz nauki ten projekt pozwolił młodzieży wejść w dorosłość i dostrzec, że są pełnoprawnymi obywatelami nie tylko Polski, ale i Europy i świata. W ocenie Pana Starosty to między innymi dzięki realizacji takich projektów, zagranicznych staży uczniowie tej szkoły osiągają tak znakomite wyniki na maturach.

Projekt „Dobry rezultat, trwałe oddziaływanie!” dobiegł końca. Uczniowie, którzy brali w nim udział odebrali z rąk Pana Starosty certyfikaty. Ale Zespół Szkół wkrótce rozpocznie realizację kolejnego projektu.

– Dzisiaj kończymy projekt dotyczący staży, natomiast niebawem rozpoczniemy projekt dotyczący wymiany młodzieży dla szkół ogólnokształcących. Nasz kolega Paweł Piecyk napisał w tym roku wniosek i dostał pozytywną ocenę, dostał dofinansowanie na wymianę dla uczniów klas licealnych. – podkreślał Jacek Żojdzik nauczyciel ZSOiZ w Lwówku Śląskim.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here