Uczniowie ZSE-T w Rakowicach Wielkich rozpoczęli przygodę z mundurem

0
311

Przyszli żołnierze, policjanci i strażacy, uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich biorą udział w obozie szkoleniowym w Jednostce Wojskowej 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. W szkoleniu udział bierze grupa 68 uczniów klas mundurowych.

Dzięki właśnie takim praktycznym zajęciom uczniowie mają okazję do zweryfikowania swoich wyobrażeń o pracy w mundurze. – Dla uczniów pierwszych klas to zapoznanie z wojskiem, z mundurem, z bytem żołnierza – tłumaczy Pan Adam Dymitroca nauczyciel ZSE-T, który wyjaśnia, iż podczas tego kilkudniowego pobytu młodzież pozna wiele aspektów związanych z życiem, pracą w wojsku.

Zakwaterowanie na jednostce, wymarsze ze sprzętem wojskowym, ćwiczenia ogólno-wojskowe, przede wszystkim sprawnościowe, ale i trochę strzelania, trochę musztry, wymarsze do lasu, czyli zapoznanie z własną wydolnością, kondycją w terenie, szkolenie wodne na pontonach, czyli bhp nad wodą plus zapoznanie ze sprzętem pływającym, wyjścia na basen, szkolenie saperskie prowadzone przez patrol saperski z Bolesławca oraz spora dawka teorii, w tym wykłady na temat funkcjonowania wojska, przyjęcia do wojska … To tylko część wojskowego życia, z jakim mają okazję zapoznać się uczniowie klas mundurowych podczas poligonu.

Ten kilkudniowy wyjazd ma na celu pokazanie młodzieży jak wygląda życie w wojsku, życie „w mundurze”. Będą to zajęcia praktyczne ale także wspaniała przygoda zapewnia Pan Adam Dymitroca – Dużo teorii, dużo praktyki i dużo przygody, przede wszystkim przygody – mówi nauczyciel, który dodaje – Wczoraj było zakwaterowanie, żołnierskie posiłki, musztra indywidualna i zespołowa, stopnie wojskowe, pierwsza pomoc przedmedyczna, regulaminy wojskowe, oddawanie honorów a wieczorem basen.


Warto dodać, iż uczniowie klas mundurowych – policyjnej i strażackiej – na bieżąco uczestniczą w zajęciach w jednostce straży pożarnej w Lwówku Śląskim i jednostce policji w Lwówku Śląskim, gdzie podczas całodziennych zajęć mają okazję do bliższego poznania obowiązków strażaków i policjantów. Natomiast przyszli wojskowi na szkolenia praktyczne wyjeżdżają do Bolesławca.

-/ fot.: ZSE-T Rakowice Wielkie /-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here