Uczniowie ZES-T korzystają na współpracy szkoły z OKK 2xTAK

0
327

Ośrodek Kształcenia Kursowego 2xTAK istnieje od 1998 r. Początkowo była to mała bolesławiecka firma. Dziś jest to prężnie działający ośrodek ze znakomitą renomą, który swoje oddziały ma w Zgorzelcu, Legnicy i Wrocławiu.

 

2xTAK Ośrodek Kształcenia Kursowego w Bolesławcu

2xTAK Ośrodek Kształcenia Kursowego z Bolesławca od początku zajmuje się kształceniem osób dorosłych w pozaszkolnych formach edukacji tj. w ramach szkoleń i kursów zawodowych. Tych szkoleń i kursów na liście OKK jest ogrom, od kursów prawa jazdy na samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, przyczepy, poprzez kursy operatorów maszyn, kursy spawania, kursy pilarzy, kursy obsługi kas fiskalnych, kursy komputerowe, uprawnienia elektryczne, świadectwa kwalifikacji zawodowej … W OKK w Bolesławcu odbyć można także egzaminy czeladnicze i mistrzowskie.

Ponad dekada współpracy z ZSE-T w Rakowicach Wielkich

Przez te lata OKK 2xTAK zdobył rzeszę zadowolonych klientów oraz wielu partnerów, którzy na co dzień współpracują z bolesławiecką firmą i chwalą ją za jej profesjonalizm, rzetelność i wysoką jakość kształcenia. Wśród takich instytucji jest m. in. Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich, który z OKK współpracuje już od ponad dekady dzięki czemu uczniowie ZSE-T mogą cieszyć się z licznych kursów, jakie mają możliwość odbyć, a szkoła może być dumna z wysokiej zdawalności egzaminów państwowych.

Wiarygodność jest bardzo ważna. Ja uważam, że każda firma powinna budować wiarygodność i tutaj mamy właśnie tą wiarygodność – zapewnia Pan Marek Łukasik Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich.

Pan Mirosław Listwan nauczyciel z rakowickiej szkoły, który jest mocno zaangażowany w realizację projektów i pozyskiwanie na nie środków zewnętrznych przyznaje, iż niezwykle trudno byłoby zapewnić młodzieży tak wiele kursów realizowanych na wysokim poziomie, gdyby nie znakomita współpraca z bolesławiecką firmą. – Mamy przefajną współpracę z 2x TAK Ośrodkiem Kształcenia Kursowego z Bolesławca, z Panem Mirosławem Brzęczkiem – tłumaczy.

Praktycznie nie ma roku, żeby tutaj nie było kilka mocnych kursów dla naszej młodzieży – dodaje wicedyrektor ZSE-T.

Jakie kursy mogą odbyć uczniowie?

– Na dzień dzisiejszy trwa wiele kursów m. in. kategoria C i E, więc samochody ciężarowe dla uczniów. Są to dwie grupy po 10 osób, a od września będzie jeszcze trzecia grupa. W tym roku, jeszcze przed pandemią, zrealizowany został kurs spawania dla jednej grupy. Natomiast 18 czerwca zakończył się kolejny kurs dwóch grup spawania metodą MAG. Na dzień dzisiejszy z tych 3 grup, które zdawały, zdali wszyscy, którzy przystąpili do egzaminu państwowego. Pan egzaminator, który przyjeżdża z UDT z Gliwic mówi, że lubi przyjeżdżać do Rakowic, ponieważ młodzież jest przygotowana, jest zainteresowana kursami i efekty są w wynikach egzaminu. Egzaminatorzy są bardzo zadowoleni z naszej młodzieży. – zapewnia Pan Mirosław Listwan, który długo wymienia kursy jakie dzięki zaangażowaniu dyrekcji oraz nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomiczno – Technicznych w Rakowicach Wielkich młodzież może odbywać:

Mamy na bieżąco realizowane kursy wózków jezdniowych. Już zrealizowane zostały dwa po 10 osób, od września realizujemy kolejne dwie grupy. Nie zdążyliśmy ruszyć z kursami kategorii T na ciągnik rolniczy przez epidemię trochę nas to przyblokowało. Na jesień dojdą kolejne 3 grupy na kurs kategorii T, więc będzie sporo tych kursów, ale damy radę. Aktualnie rozpoczynamy kurs kombajnisty dla chłopców z technikum mechanizacji rolnictwa. Pod koniec maja odbył się egzamin na koparko-ładowarkę, dwie grupy po 10 osób, wszyscy zdali. Ze względu na duże zainteresowanie kurs ten będzie zorganizowany również jesienią. Mamy więc wózki widłowe, uprawnienia na samochody ciężarowe, przyczepy, ciągnik rolniczy, koparko-ładowarkę, spawanie metodą MAG. – tłumaczy nauczyciel z ZSE-T.

Warto tu wspomnieć, iż młodzież ucząca się w Rakowicach Wielkich odbywała także kursy wizażu, stylizacji paznokci, baristy, barmański, florystyczny, czy obsługi kas fiskalnych. Niemal wszystkie te kursy odbywają się we współpracy z OKK 2xTAK.

160 uczniów na kursach

W kursach biorą udział głównie uczniowie technikum, oczywiście taki kursant musi mieć ukończone 18 lat. Rocznie 160 uczniów uzyskuje uprawnienia na podstawie organizowanych kursów technicznych. Każdy kurs, np. kurs spawania to jest liczba 240 godzin, część godzin jest przeznaczona na teorię a reszta na szkolenie praktyczne. I to musi być zrobione porządnie, ta młodzież musi mieć przekazaną wiedzę, bo inaczej sobie nie poradzi na egzaminie państwowym, bo wymogi są bardzo duże. Większość naszej młodzieży, to młodzież z terenów wiejskich, dzieci rolników i mechaników, dzieci rodziców, którzy ze sprawami mechanicznymi cały czas mają kontakt, i te dzieci też mają ten kontakt, i one chcą. Oni wiedzą, że taki kurs spawania metodą MAG, który kosztuje na rynku ok. 3,5 tys. zł, a mając te uprawnienia bez problemu wykorzystają je w okolicznych firmach, gdzie ciągle brakuje dobrych spawaczy, poza tym wiedzą, że praca ta jest bardzo dobrze płatna. Tych uprawnień, jeżeli tylko młodzież chce i jest zainteresowana, może zdobyć sporo, trzeba tylko chcieć – wyjaśnia Pan Mirosław Listwan

Kursy z certyfikatami unijnymi

Młodzieży, uczniom Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich jak najbardziej chce się odbywać kursy, co pokazuje zainteresowanie nimi. Młodzi ludzie zdają sobie sprawę z korzyści jakie w przyszłości mogą dać im takie dodatkowe uprawnienia z certyfikatami unijnymi.

Młodzież z Rakowic jest całkiem inna niż ta w Bolesławcu. Młodzież z Rakowic rwie się do tego. Ta młodzież chce, naprawdę chce coś osiągnąć – zapewnia Pan Mirosław Brzęczek, właściciel OKK 2xTAK w Bolesławcu, który dostrzega zaangażowanie uczniów i ich starania.

Naszym plusem jest to, że mamy dużo młodzieży ze wsi i oni mają inne podejście do życia – zauważa Wicedyrektor Marek Łukasik, który przyznaje także, iż w Rakowicach Wielkich młodzież musi się postarać, żeby otrzymać skierowanie taki kurs.

Znakomite wyniki egzaminów państwowych

Kursy kończą się egzaminem końcowym przeprowadzanym przez Urząd Dozoru Technicznego. Egzaminatorzy przyjeżdżają z Gliwic, czy Wałbrzycha i są bardzo wymagający. Kursanci muszą być bardzo dobrze przygotowani, bo inaczej tych egzaminów nie zdadzą.

W tej chwili nie da się niczego zrobić luźniej, czy zaocznie, wszystkie kursy kończą się egzaminami państwowymi z certyfikatami unijnymi, które umożliwiają podjęcie pracy za granicą w krajach Unii Europejskiej. – tłumaczy Pan Mirosław Listwan.

Tam nie ma tak, żeby ktoś przymknął oko – mówi stanowczo Pan Mirosław Brzęczek i podkreśla, że do kursów trzeba się przyłożyć, żeby później móc zdać egzamin. Wiedzą o tym instruktorzy pracujący w bolesławieckiej firmie, którzy kładą bardzo duży nacisk tak na teorię jak i na praktykę, dzięki czemu zdawalność jest później bardzo wysoka.

Bolesławiecka firma organizuje kursy nie tylko dla uczniów szkół średnich, ale także dla pracowników zakładów pracy z całego Dolnego Śląska oraz dla osób indywidualnych. Te zgłaszają się do siedziby firmy przy ulicy Dolne Młyny w Bolesławcu każdego dnia. Pan Mirosław Brzeczek mówi z uśmiechem, iż poniedziałki, to są takie dni, w których drzwi firmy się nie zamykają a w pozostałe dni jest jeszcze więcej klientów. To pokazuje renomę 2xTAK a jednocześnie jest znakomitym prognostykiem na przyszłość dla firmy i jej partnerów.

Korzyści ze współpracy

Dyrekcja ZSE-T w Rakowicach Wielkich przyznaje, iż na tej współpracy szkoły z 2xTAK korzysta młodzież i korzystać będzie jeszcze przez wiele lat, bo placówka w Rakowicach Wielkich realizuje obecnie jeden z większych projektów (wartości ponad 2 mln złotych) wdraża kolejny a następne są już przygotowywane. Pan Marek Łukasik przyznaje, iż w tej chwili do 2023 roku młodzież ma kursy zapewnione dodając, iż szkolny zespół cały czas pracuje nad kolejnymi projektami, które mają pomóc uczniom w zdobyciu dodatkowych kwalifikacji a tym samym pomóc na coraz trudniejszym rynku pracy.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here