Twój owczarek niemiecki gryzie ogon? Podpowiadamy, co może być przyczyną

0
2530
Grafika: pexels

W przypadku niektórych psów czasami zauważyć można, że gryzą one swój ogon. Owczarek niemiecki również może to robić, a jego właściciele zazwyczaj mają kłopot w znalezieniu przyczyny takiego zachowania u czworonoga. Dlaczego pies gryzie ogon? Jaki kaganiec dla owczarka wybrać i czy jest on skuteczny w leczeniu gryzienia ogona? Dowiedz się, dlaczego czworonóg gryzie swój ogon i czy można z tym problemem coś zrobić.

 

Kiedy owczarek niemiecki gryzie swój ogon, czyli co jest przyczyną zachowania?

Owczarek niemiecki krótkowłosy bądź długowłosy może gryźć swój ogon wówczas, gdy cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Można nazwać to również swego rodzaju natręctwem, które dotyka nie tylko ludzi, ale i zwierzęta. Psy, podobnie jak ludzie, mogą nabyć różne dziwne nawyki, które za dnia powtarzają wiele razy – czasem zupełnie nieświadomie. Znerwicowany pies może wobec tego gonić swój ogon, a niekiedy gryźć go nawet do krwi. Warto wiedzieć, że takie zachowanie może być wynikiem nie tylko nudy, ale i problemów w latach szczenięcych.

Problem gryzienia ogona przez psa pojawić może się bardzo wcześnie, np. w momencie zbyt wczesnego oddzielenia owczarka niemieckiego od swojej mamy. Jeśli zrobi się to niespodziewanie, czworonóg może zacząć się stresować i szukać pocieszenia m.in. w gryzieniu własnego ogona. Nie ma reguły, jakiej rasy jest pies – każdy z nich może cierpieć na różne problemy zakorzenione w psychice, w wyniku których czworonóg pogryzać będzie swój ogon. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym karmić owczarka niemieckiego oraz poczytać więcej o jego wrodzonych cechach, zajrzyj na portal Fajny Zwierzak.

Czy pies może mieć łupież? Popularne przyczyny gryzienia ogona

Oczywiście, owczarek niemiecki narażony jest na łupież zupełnie tak samo, jak człowiek – z tą różnicą, że u psów łupież znacznie mocniej podrażnia skórę. Właśnie łupież może być przyczyną gryzienia ogona przez czworonogi. Przyczyn gryzienia ogona szukać można również w wielu innych miejscach, np.:

  • pasożyty (takie jak pchły lub kleszcze),
  • alergia środowiskowa bądź pokarmowa,
  • przesuszona skóra,
  • zaburzenia hormonalne.

Jeszcze inną przyczyną gryzienia ogona może być nuda lub strach, gdy pies zostanie pozostawiony sam w domu. Czasami owczarek niemiecki może odczuwać duży ból (np. stawów), przez co – w celu zmniejszenia dyskomfortu – zaczyna gryźć swój ogon.

Dlaczego pies gryzie ogon? Problemy psychiczne owczarków.

Przyczyn gryzienia ogona przez psy warto szukać również w psychice czworonogów. Może być tak, że owczarek niemiecki wychowywał się w stresującym środowisku, a hodowcy nie zapewniali mu odpowiednich warunków do rozwijania się.

Również brak codziennej stymulacji w postaci nowych zapachów czy dźwięków może skutkować tym, że w momencie nagłego ich pojawienia się w życiu psa, ten zacznie się stresować. Tak samo, gdy zamkniesz czworonoga na wiele godzin samego w domu, może on próbować samodzielnie zaspokajać swoje potrzeby poznawcze. Nie zawsze jednak pomysły stymulowania zmysłów będą trafne – zwłaszcza kiedy owczarek zacznie podgryzać swój ogon.

Warto wiedzieć, że pies czasami może być wystraszony lub sfrustrowany w momencie, gdy nie potrafi sobie z czymś poradzić. Podczas gryzienia swojego ogona lęk u psa w pewnym sensie łagodzi się, a negatywne emocje ulatują. Nie jest to jednak na dłuższą metę dobra metoda upuszczania emocji – pies może przecież zrobić sobie krzywdę!

Właśnie dlatego, gdy tylko odkryjesz takie zachowanie u swojego owczarka niemieckiego, koniecznie poznaj przyczynę i rozpocznij leczenie pupila. Oduczając go gryzienia ogona, zapobiegniesz samookaleczeniu się czworonoga, które jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia psa.

Jak oduczyć owczarka niemieckiego gryzienia ogona?

Przede wszystkim doprowadź do tego, aby otoczenie dla owczarka było przyjazne i jak najmniej stresujące. Warto włączyć w życie codzienne rytuały, które uspokoją psa oraz sprawią, że zwierzak będzie się mniej stresował. Powtarzanie pewnych czynności jest niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu owczarek niemiecki nie będzie czuł się zestresowany lub zagrożony. Stres jest niestety jednym z najczęstszych powodów destrukcyjnego zachowania u psów, przez co czworonogi mogą zacząć gryźć swój ogon.

Co, jeśli ułożenie harmonogramu dnia oraz niepozostawianie psa samego nie przyniesie pożądanego rezultatu? Jaki kaganiec dla owczarka niemieckiego pomoże oduczyć psa gryzienia własnego ogona?

Doskonale sprawdzi się kaganiec fizjologiczny, jednak używanie go powinieneś skonsultować wcześniej z wyspecjalizowanym psim behawiorystą. Pamiętaj o tym, że zaniedbywanie psów może skutkować nawet ich głęboką depresją. Wówczas owczarkom niemieckim pozostanie wyłącznie leczenie farmakologiczne.

-/Materiał partnera/-Om

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here