Trwają poszukiwania ciała mężczyzny, który utonął. AKTUALIZACJA

0
274
zdjęcie poglądowe ?fot.: Lwówecki.info/

Do zdarzenia doszło późnym popołudniem w niedzielę 30 czerwca, w Gierałtowie koło Nowogrodźca. Mężczyzna w wieku ok. 40 lat kąpiący się wraz z grupą znajomych wszedł do stawu i z niego nie wypłynął.

Rozpoczęły się gorączkowe poszukiwania. Wezwano straż pożarną i policję. Niestety, wielogodzinne poszukiwania nie przyniosły skutku. Po zapadnięciu zmroku strażacy przerwali akcję. Dziś poszukiwania mają zostać wznowione.

Aktualizacja

Grupa specjalistyczna z Wrocławia zakończyła pracę. Z wody wyciągnięte zostało ciało poszukiwanego od wczoraj 48-letniego mieszkańca Nowogrodźca – informuje asp.szt. A.Kublik-Rościszewska z KPP Bolesławiec

 

 

Wyjątkowo ciepłe wakacje sprzyjały wypoczynkowi nad wodą. Niestety, policyjne statystyki nadal pozostają tragiczne. Tylko w miesiącu czerwcu br. w kraju odnotowano ponad 100 utonięć. Najbardziej tragiczna była sobota 22 czerwca. Wówczas pod wodą zginęło aż 9 osób.

 

Jedną z najczęstszych przyczyn utonięć w Polsce nadal jest pływanie pod wpływem alkoholu. Eksperci wymieniają także wstrząs termiczny, nadmierne oziębienie organizmu, wchodzenie do wody przy schorzeniach, czy skurcze mięśni, czy prąd wodny (wiry).

 

Niestety, Polska, z największą liczbą utonięć, nadal pozostaje liderem niechlubnego rankingu krajów Unii Europejskiej. Według opracowania Najwyższej Izby Kontroli, która przeprowadziła kontrolę w Policji wodnej, w Polsce w wodzie ginie, proporcjonalnie, dwukrotnie więcej osób niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

 

Najwyższa Izba Kontroli podsumowała kontrolę jednym zdaniem „zbyt mało ludzi, wyposażenia oraz pieniędzy”. Do tego, zdaniem kontrolerów, wiele do życzenia pozostawia sposób organizacji struktury Policji wodnej, a to ograniczało działania funkcjonariuszy, a tym samym stwarzało ryzyko niezapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa obywateli.

 

Ratownicy WOPR-u, w wypowiedziach prasowych, twierdzą natomiast, że zmniejszyć liczbę utonięć można dzięki wykształceniu w społeczeństwie mechanizmu kontroli. Gdy ktoś zobaczy, że do wody wchodzi osoba po wypiciu alkoholu, powinien zwrócić jej uwagę. Dzięki temu, jest szansa na zapobieżenie tragedii. Ważne jest również przestrzeganie regulaminu kąpieliska oraz bezwzględne stosowanie się do zaleceń ratowników. Służby apelują również, żeby kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych, a dzieci wyłącznie pod opieką dorosłych – tłumaczy Paweł Majcher z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

 

Policjanci ostrzegają nad wodą liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli i brak należytej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Słaba wyobraźnia i brawura są w stanie doprowadzić do tragedii całych rodzin. Od początku czerwca na terenie całej Polski utonęły już 92 osoby. Policja cały czas apeluje o rozwagę podczas letniego wypoczynku nad wodą.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

  • Brak umiejętności pływania;
  • Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
  • Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji;
  • Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;
  • Pływanie w miejscach zabronionych;
  • Skoki “na główkę” do wody w nieznanym miejscu.

Zasady bezpiecznej kąpieli!

1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
2. Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.
4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
6. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki “na główkę”.
8. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.
9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.
11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.
12. Nie przystępuj do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
13. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
14. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź.
15. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
16. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy coś zjeść. Dzieci powinny zjeść obowiązkowo lekki posiłek.
17. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
18. Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.

Pamiętaj o numerach alarmowych!

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe :
Dla telefonów komórkowych: 601 100 100
Dla telefonów stacjonarnych: 0 601 100 100
Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112

Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel to zdrowie i życie nasze oraz najbliższych i zależy często od nas samych!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here