To był wyjątkowy wieczór w ZSE-T w Rakowicach Wielkich

1
1486

Święta Bożego Narodzenia to czas, na który z niecierpliwością czekamy przez cały rok. Przygotowania, spotkania z rodziną, przyjaciółmi, dzielenie się opłatkiem, życzenia, kolędy i ten najbardziej magiczny dzień w roku – Wigilia.

Tuż przed Świętami, w czwartek, 19 grudnia 2019 roku mieszkający w internacie uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich spotkali się z nauczycielami, by podczas uroczystej kolacji poczuć magię zbliżających się Świąt, przełamać się opłatkiem i złożyć sobie życzenia.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Wicestarosta Lwówecki Pan Zbigniew Grześków wraz z małżonką, Krzysztof Pysz – Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej w Starostwie Powiatowym w Lwówku Śląskim wraz z małżonką, kom. Wojciech Czafurski – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śląskim, Pan Marek Zawada – Przewodniczący Rady Rodziców i przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim, ksiądz dziekan Krzysztof Kiełbowicz i ksiądz Michał Marszałek. W ten wyjątkowy wieczór z młodzieżą były także władze i nauczyciele rakowickiej szkoły: Pan Jan Czyczerski – Dyrektor ZSE-T, Marek Łukasik – Wicedyrektor szkoły, Jakub Kuśnierczyk kierownik szkolenia zawodowego i szerokie grono nauczycieli. Najważniejsi w ten wieczór byli jednak sami uczniowie. Wszystkich przybyłych powitała Pani Bożena Wieczorek:

Co roku zadajemy sobie to samo pytanie, dlaczego ten dzień jest taki niezwykły, taki inny, taki wyczekiwany? Dlaczego w domu panuje taki podniosły nastrój pełen oczekiwań? Dlaczego niby zwykły barszcz smakuje nam tak inaczej? – pytała pani kierownik internatu, która szybko śpieszyła z odpowiedzią: – Otóż jest to w nas kochani. Ta magia tkwi w nas. To magia świąt. – tłumaczyła Pani Bożena Wieczorek

Organizacja Wigilii w internacie, to wyjątkowa uroczystość – Chcemy te tradycje chrześcijaństwa, te wartości chrześcijaństwa przekazywać młodym ludziom i kultywować je. – wyjaśnia nam Pan Marek Łukasik Wicedyrektor ZSE-T, który zgadza się, z tym, iż rolą szkoły jest nie tylko przekazywać młodzieży wiedzę zawartą w programie nauczania, ale także kształtować postawy patriotyczne i pamięć o tradycji. – Jestem dumny, że jesteśmy Europejczykami. Jestem dumny, że mam prawo żyć w tej pięknej ojczyźnie, w Polsce, gdzie te wartości są bardzo, bardzo mocne. Jestem dumny, że rodzice przekazali mi te wartości i dzięki temu mogę przekazywać je również następnym pokoleniom. – dodaje wicedyrektor.

Wigilia w ZSE-T to wieloletnia tradycja, która sięga chyba początku powstania szkoły. – Społeczność w internacie jest różnorodna, ale tak się tutaj razem zżywamy, że chcemy przed rozjechaniem się do własnych domów przeżyć wspólnie ten wyjątkowy czas. – tłumaczy nam Pani Bożena Wieczorek, kierownik internatu w ZSE-T, która dodaje, iż w przygotowania do Wigilii angażują się wszyscy, dyrekcja, nauczyciele i młodzież. – Każdy wychowawca ma wyznaczoną rolę. Wcześniej opracowujemy, który wychowawca zajmuje się jasełkami, który oprawą muzyczną, który dekoracjami. Oczywiście wychowawca nadzoruje pracę młodzieży i chociażby dekoracje, które tutaj widzimy są przygotowywane nawet miesiąc wcześniej i wszystkie wykonujemy tutaj sami. Jest to praca popołudniami, wieczorami. Wszyscy staramy się, żeby ten wyjątkowy wieczór wypadł jak najpiękniej. – wyjaśnia pani kierownik.

Młodzież na co dzień jest bardzo zaangażowana w życie internatu i do udziału w jasełkach sami chętnie się zgłaszają. – przekonuje wychowawca w internacie, Pani Justyna Bielecka, która w tym roku była odpowiedzialna za organizację jasełek.

Odgrywającym Jasełka uczniom w znakomity sposób udało się połączyć młodzieńczą werwę i radość z tradycją. Pełen ciepła spektakl przypominający o narodzeniu Chrystusa przeplatany był najpiękniejszymi z Polskich kolęd, w przygotowaniu których młodzieży pomagała Pani Wioletta Krzysztofińska, która niegdyś sama profesjonalnie śpiewała.

Wychowawcy z internatu wraz z uczniami zadbali o najdrobniejsze szczegóły uroczystości. Przepięknie udekorowane stoły, na których nie zabrakło barszczu, krokietów, ryby, czy ciasta. Płonące świece, które dodawały uroku. – To wieczór, który możemy spędzić razem, bardziej się poznać w takiej rodzinnej atmosferze, bo mimo, że to internat, to jesteśmy tutaj taką rodziną. – tłumaczą nam uczennice ZSE-T w Rakowicach Wielkich.

Wszystkim, którzy przez ostatnie dni, tygodnie pracowali nad tym, żeby ten dzień był wyjątkowy podziękowania złożyła pani kierownik internatu – Dziękuję bardzo serdecznie Pani Justynie Bieleckiej za przygotowanie tak wspaniałych Jasełek, Pani Wiolecie Krzysztofińskiej za przepiękną oprawę kolęd. Dziękuję Pani Weronice Dymitrocy za te wszystkie dekoracje, które wspólnie z młodzieżą tworzyła. Dziękuję pozostałym wychowawcom za cały wkład pracy. – mówiła Pani Bożena Wieczorek, która podziękowania kierowała także do uczniów.

Pod dużym wrażeniem organizacji Wigilii był Wicestarosta Lwówecki Pan Zbigniew Grześków, który dyrekcji, gronu pedagogicznemu i wszystkim uczniom w imieniu własnym i całego Starostwa złożył najserdeczniejsze życzenia: – Z okazji tych Świąt Bożego Narodzenia, Świąt, na które wszyscy czekamy, właściwie cały rok czekamy, życzę miłych chwil spędzonych najpierw przy stole Wigilijnym, później przy stole Świątecznym w gronie najbliższych. Życzę chwil, które napełnią Was energią, siłą, nadzieją a także miłością. – życzył Wicestarosta Zbigniew Grześków.

Tych życzeń w ten wyjątkowy wieczór było wiele. Po uroczystej kolacji wszyscy dzielili się opłatkiem i składali sobie najserdeczniejsze życzenia.

Dziś po lekcjach młodzież z internatu opuszcza go na ponad dwa tygodnie. Wszyscy udają się do swoich domów, jednak ta przepiękna uroczystości z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

1 KOMENTARZ

  1. Moi drodzy, aż dziwi fakt, że nikt nie dodał komentarza. Bardzo piękna inicjatywa na plus. Szacunek dla młodych ludzi że są otwarci i krzewią tradycję. In plus dla szkoły że tradycje podtrzymuje. Sam żałuję że mój syn wybrał inną szkołę bo tutaj na pewno zintegrowałby się z tymi młodymi ludźmi i na pewno byłby na zdjęciu. Życzę wszystkim wesołych świąt.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here