Tłumy na 3 urodzinach Żłobka Miejskiego w Gryfowie Śląskim

0
1236

Tak dużego zainteresowania festynem rodzinnym zorganizowanym przez dyrekcję i pracowników gryfowskiego żłobka chyba nikt się nie spodziewał. Piękna pogoda, moc atrakcji dla najmłodszych i znakomita atmosfera zapewniły radość dzieciom i zadowolenie ich rodzicom, babciom, dziadkom…

 

Żłobek Miejski w Gryfowie Śląskim swoje funkcjonowanie rozpoczął od rekrutacji dzieci, która ruszyła 1 czerwca 2019 roku. Szybko okazało się, że zainteresowanie wśród mieszkańców jest olbrzymie. „Bajkowa Kraina” pełną parą ruszyła po wakacjach – 1 września 2019 roku. Wśród podopiecznych są dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do ukończenia 3 – 4 roku życia.

– Placówka jest przystosowana na 40 dzieciaczków i tyle na chwilę obecną uczęszcza – wyjaśniała nam pani Anna Zawisza- Paliwoda dyrektor gryfowskiego żłobka, która wspominała, iż połowę nowo wybudowanego obiektu zajmują pomieszczenia kuchenne, bo posiłki dla dzieci przygotowywane są na miejscu, natomiast druga połowa to sale zabaw, szatnie i łazienki dla najmłodszych.

Na uwagę w żłobku zasługuje spory teren zielony, na którym znajduje się duży plac zabaw a także zlokalizowany od frontu obszerny parking, gdzie rodzice mogą zaparkować samochód i bezpiecznie odebrać dzieci. Dla rodziców oprócz nowoczesnego i bezpiecznego obiektu ważny jest również personel.

– Zatrudnionych razem z dyrektorem jest 15 osób. Na każdej sali są trzy opiekunki plus pani do pomocy. W kuchni są dwie panie plus intendentka, dietetyk, która układa jadłospisy. Jest też pan konserwator. Oczywiście pielęgniarka, która jest zatrudniona na pół etatu. Do tego dyrektor i księgowa. – dodawała pani dyrektor.

czytaj także: Żłobek Bajkowa Kraina w Gryfowie Śląskim

Od dnia uruchomienia placówki minęły już trzy lata. W tym czasie żłobek, personel i rodzice dzieci musieli mierzyć się pandemią koronawirusa. Pani dyrektor wspomina, iż w „Bajkowej Krainie” ten czas upłynął spokojnie. Jednak przez te lata nie można było organizować wydarzeń i zapraszać gości. Na szczęście te obostrzenia wszyscy mamy już za sobą. A trzecie urodziny stały się okazją do zorganizowania rodzinnego festynu. Ten odbył się w sobotnie popołudnie 11 czerwca 2022 roku.

Wszystkich przybyłych gości powitała pani dyrektor Anna Zawisza- Paliwoda. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili Daniel Koko Starosta Lwówecki, Olgierd Poniźnik Burmistrz Gryfowa Śląskiego, Jerzy Andrzejczak Sekretarz UGiM Gryfów Śląski, Marzena Szuflicka, Inspektor Oświaty UGiM w Gryfowie Śląskim, dyrektorzy jednostek gminnych oraz Robert Wilczek Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych, który w krótkim wytępieniu skierowanym do gości zwrócił uwagę na bardzo ważną kwestię w codziennym funkcjonowaniu placówki zaznaczając, że żłobek, to nie jest budynek, ale ludzie, którzy go tworzą.

– Miarą dobrego żłobka nie jest piękny budynek, bo to jest tylko budynek. Ale to, co jest najważniejsze dla Państwa, dla rodziców, dzieci, to jest to, co stworzyła Pani Dyrektor i kadra, i to, co robią każdego dnia, po to żebyście Wy rodzice czuli się bezpieczni, kiedy powierzacie swoje dzieci do żłobka. I to widać. Wiem, że jest jeszcze lista rezerwowa u państwa w żłobku, co świadczy o tym, że pomimo tego, że żłobek funkcjonuje dopiero 3 lata, cieszy się już taką popularnością i to, co jest najważniejsze Państwo rodzice macie poczucie bezpieczeństwa, że powierzacie dzieci do dobrej placówki. – podkreślał prezes Wilczek.

Również burmistrz Gryfowa Śląskiego zwracał uwagę, na potrzebę istnienia takiego obiektu, zaznaczając przy tym nieoceniony udział w jego istnieniu dyrekcji i personelu.

– Te 3 lata pokazało, że potrzeba społeczna budowy żłobka w Gryfowie Śląskim była uzasadniona, w sensie takim, że jest pełny stan. Chętnych jest tyle, że jeszcze jedną salę trzeba by było uruchomić. Żłobek bardzo mocno wkomponował się w krajobraz miasta, jest bardzo aktywny pod każdym względem, ma bardzo zgraną, pracowitą i udaną załogę. – przyznawał burmistrz Olgierd Poniźnik – Pani Dyrektor pisała bardzo dużo wniosków ze Stowarzyszenia Rozwoju Proszówki i jest bardzo aktywna w pozyskiwaniu środków. Teraz te środki też pozyskuje z różnych źródeł i potrafi współpracować i zjednywać sobie przyjaciół. Najważniejsze jest to, że tych przyjaciół jest sporo, co widać po dzisiejszym festynie i cenne również jest to jak bardzo jest aktywna w środowisku, czego dowodem jest, że dzisiaj każda placówka, z którą współpracuje występuje w części artystycznej. – zauważa burmistrz Gryfowa Śląskiego.

W programie artystycznym udział brały dzieci z gryfowskiego żłobka, które wraz ze swoimi paniami opiekunkami tańczyły i starały się śpiewać. Na scenie nie zabrakło także podopiecznych Publicznego Przedszkola oraz Niepublicznego Przedszkola “Wesołe Gryfiki”, czy uczniów gryfowskich szkół. Sporo frajdy dzieciom sprawili druhowie z OSP Proszówka, którzy nie tylko prezentowali strażacki samochód oraz mundury, ale także organizowali ćwiczenia sprawnościowe. Atrakcją był także „Komisarz Lew”, który do żłobka dotarł w asyście zaprzyjaźnionych z placówką gryfowskich policjantów. Każde dziecko mogło zobaczyć z bliska, pogłaskać, pokarmić alpaki, które do Gryfowa Śląskiego przybyły z sąsiedniej Proszówki. Do tego malowanie buziek, dmuchańce, wielkie bański mydlane, loteria fantowa, zajęcia manualne, podczas których dzieci robiły kolorowe przypinki, balony, słodycze, animacje i to, czego na żadnych urodzinach zabraknąć nie może, czyli wspaniałe torty.

Moc atrakcji sprawiły, że do Żłobka Miejskiego „Bajkowa Kraina” przybyły prawdziwe tłumy, całe wielopokoleniowe rodziny.

– Wrażenia wspaniałe, co widać po uczestnikach, po tym jak dużo osób przyszło dzisiaj na 3 urodziny żłobka. – przyznawał Daniel Koko Starosta Lwówecki, który nie krył, iż jest pod wielkim wrażeniem atmosfery, jaka panowała podczas wydarzenia oraz zaangażowania dyrekcji, personelu, ale także rodziców.

Widać, że to jest jeden wielki dom rodzinny, że dzieci mają wspaniały budynek, ale on nie jest w tym wszystkim najważniejszy, bo ważniejsze dla tych dzieciaków jest, że mają taki drugi dom. Ważne, jaka tu atmosfera panuje. A wychowawcy w żłobku i Pani Dyrektor potrafią stworzyć taka dobrą atmosferę, żeby te dzieciaczki czuły się tutaj jak w swoim domu. Widać też duże zaangażowanie rodziców, współpracę i to powoduje, że dzisiaj mamy wspaniałą zabawę. – dodawał Starosta Lwówecki.

Zapytaliśmy także rodziców, dlaczego zdecydowali się na żłobek. Odpowiedź jednej z mam rozwiewa wszelkie wątpliwości i wystawia największą z laurek dla dyrekcji i personelu:

– Byłam sceptyczna, co do żłobka, ale jak wielu rodziców stanęłam przed wyborem, żłobek czy niania i teraz wiem, że z całą pewnością żłobek. – powiedziała nam jedna z mam.

Podczas rodzinnego festynu ze słowami uznania, za całokształt pracy, którego efektem było sobotnie wydarzenie śpieszył także Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych, organizacji zrzeszającej ponad 5 tysięcy instytucji opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia (żłobków, klubów dziecięcych, dziennych opiekunów):

– Gratuluję, że w tak krótkim czasie udało Wam się stworzyć tak prężnie działającą placówkę, która rzeczywiście na mapie Polski się wyróżnia. – gratulował Robert Wilczek, który złożył także podziękowania na ręce gryfowskich władz za to, że zdecydowały się stworzyć żłobek w tak niewielkim mieście, bo zauważył żłobki powstają głównie w dużych miastach.

– Ogromne gratulacje dla Pani Dyrektor i całego personelu, bo jest chłonny wydarzeń, jest bardzo eksperymentalny. Im się po prostu chce. – wspominał burmistrz Olgierd Poniźnik, który przyznawał, iż na pani dyrektor można polegać. – „Anna” z hebrajskiego oznacza, że jest bardzo łaskawa i pełna wdzięku. Można też na niej polegać jak na „Zawiszy”. A „Paliwoda” oznacza, że praca jej się pali w rękach a wody żeby gasić już nie trzeba. – dodawał z uśmiechem burmistrz Gryfowa Śląskiego.

– Chciałbym Pani Dyrektor, całej załodze, także i rodzicom i dzieciom pogratulować tej wspaniałej rodzinnej atmosfery, którą tworzycie i dzięki temu można iść w kierunku rozwoju. Chciałbym też w imieniu wszystkich radnych Powiatu Lwóweckiego złożyć na ręce Pani Dyrektor najserdeczniejsze życzenia z okazji 3 urodzin żłobka. – życzył Daniel Koko Starosta Lwówecki.

Dla każdego rodzica najpiękniejszą rzeczą jest uśmiech i radość dziecka. Tych podczas rodzinnego festynu w “Bajkowej Krainie” nie brakowało. Dzięki tej wyjątkowej atmosferze stworzonej przez dyrekcję, pracowników, rodziców i niesamowite dzieci gryfowianie z pewnością jeszcze nie raz z wielka ochotą odwiedzą gryfowski żłobek.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here