TIR-y z wirtualnymi załogami

1
661

12 lipca (poniedziałek), inspektorzy z jeleniogórskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu, prowadząc działania kontrolne na DK – 3 w Jeleniej Górze, zatrzymali do kontroli dwa pojazdy czeskich przewoźników.

 

W pierwszym zatrzymanym pojeździe, polski kierowca będąc sam w pojeździe używał karty drugiego kierowcy symulując załogę. Kontrola stanu technicznego naczepy ujawniła również fatalny stan opony – widoczny kord opony.

W drugim przypadku, kontrolujący inspektor zwrócił uwagę na to, że w tachografie pojazdu pojawiają się dwie różne karty na to samo imię i nazwisko. Po wnikliwej analizie okazało się, że druga karta była wydana na ojca kierowcy, który miał takie samo imię i nazwisko.

Czeski szofer używał kart swojego ojca do dojazdów na granicę z Polską, po czym logował już swoją kartę. Ponadto kierowca od 2019 roku nie posiadał wymaganego w transporcie międzynarodowym rzeczy wpisu „kodu 95” do prawa jazdy poświadczającego posiadanie ważnych badań lekarskich i psychologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy oraz posiadania aktualnego kursu w zakresie przewozu rzeczy.

Zainstalowany w pojeździe tachograf cyfrowy nie posiadał również wymaganego przepisami przeglądu okresowego tachografu.

W związku z powyższym inspektorzy zatrzymali karty kierowców, polskiego i czeskiego, nałożyli mandaty karne oraz wszczęli postępowania administracyjne na przedsiębiorstwa i osoby zarządzające transportem.

Powyższa kontrola po raz kolejny potwierdza, że kierowcy pomimo wzmożonych kontroli Inspekcji Transportu Drogowego używają „drugiej karty”, a jak pokazuje powyższy przypadek również prowadzą pojazdy w „wirtualnych” załogach.

-/WITD Wrocław/-

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here